ČlánkyPrávě vyšel National Geographic Traveler, který vám představí největší a nejvýchodnější švýcarský kaňon Graubünden. Je mnoho nej-, kterými tento kaňon mezi ostatními oplývá. Je totiž nejméně osídlený a přitom nejnavštěvovanější.
ČlánkyOhrožení biodiverzity, tedy rozmanitosti živočišných a rostlinných druhů, bylo v uplynulých letech varovnou mantrou ekologů. Nová studie z univerzity St. Andrews však překvapivě uvádí, že za sledované období nebyl nikde na světě zaznamenán pokles počtu druhů.
ČlánkyPanoramata v impozantním horském světě Graubündenu inspirovala k mnoha slavným dílům už proslulé umělce, jako byl Giovanni Segantini nebo Alberto Giacometti. A výjimečné výhledy se návštěvníkům naskýtají dodnes.
ČlánkyVidea zachycující údajný úprk divoké zvěře z Yellowstonského národního parku vyvolala v Americe velkou pozornost. Začalo se spekulovat znovu o možnosti z nitra obrovského magmatického kotle, který se v kaldeře po dávné super-erupci stále dřímá.
Články1 000 vrcholů, 150 údolí a 615 jezer. Alpský kanton Graubünden nabízí takřka nek-onečnou rozmanitost a spojuje divokou a nedotčenou přírodu s vysoce rozvinutou turistickou infrastrukturou.
ČlánkyTrochu to připomíná puzzle, ale s intervalem 162 let. Amatérský paleontolog objevil v roce 2012 kus kosti fosilní pravěké želvy. Až s odstupem se zjistilo, že jde polovinu jiné kosti, popsané už v roce 1849. Skládačka zapadla do sebe a vědci díky tomu mohli odhadnout, jak vypadal možná největší – asi třímetrový – druh želvy na Zemi.
ČlánkyO erupci Vesuvu, o sopkách a vulkánech a o nebezpečí číhající na lidstvo pod povrchem, jsme si povídali s předním českým vulkanologem RNDr. Alešem Špičákem CSc. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
ČlánkyRychlí a robustní tuňáci obecní, jejichž maso je oblíbenou surovinou při přípravě suši, se stávají obětí nadměrného rybolovu. Zde vám nabízíme úryvek z reportáže Kennetha Browera s fotografiemi Briana Skerryho, která vyšla v březnovém čísle našeho časopisu.