Žraloků se lidé začali opravdu bát až po filmu Čelisti, tvrdí historici. Tento Spielbergův trhák však není žádný fikce, vychází z reálných a hrůzných událostí.
Magazín-NGTilapie patří historicky mezi nejdéle lovené ryby, jejich podobu zachycuje i staroegyptský hieroglyf a právě tyto ryby lovil z jezera Galillejského i apoštol Petr. V Evropě i Americe se tyto ryby dodnes podávají nejčastěji smažené s hranolky. Nově však mají mít zásluhu na rychlejším hojení ran.
ČlánkyHlavní aktérkou je samice liškouna pelagického (Alopias pelagicus), kterou před dvěma lety zachytil fotograf Attila Kaszo během výzkumného ponoru poblíž Filipín. Nyní se vědecký tým rozhodl tuto pozoruhodnou fotografii ukázat světu – jedná se totiž pravděpodobně o první záznam obyvatele oceánu během porodu.
ČlánkyZajímavý obyvatel moří z rodu čtverzubců se v případě ohrožení dravcem nafoukne, aby nepřítele odradil svou velikostí. Dlouho se předpokládalo, že ryba v tu chvíli přestane skrz žábry přijímat kyslík, dvojice australských vědců však nyní objevila, že je to právě naopak.
ČlánkyVýzkumný tým z Kalifornie zachytil na video devíticentimetrového mořského ďasa. Bruce Robinson, vědecký pracovník z institutu Monterey Bay, se domnívá, že jsou to historicky první záběry tvora, který žije v šestisetmetrové hloubce. Video vzniklo v kaňonu Monterey. Tato část Tichého oceánu zaujímá stejnou plochu jako Grand Kaňon.
ČlánkyAustralští vědci informovali o novém žralokovi, který je hybridem dvou dosud známých druhů žijících v odlišném prostředí. Podle nich je to důsledek přizpůsobování se klimatickým změnám a vědci z univerzity v Queenslandu to označují za evoluční vývoj odehrávající se v přímém přenosu.
ČlánkyFotografka Jana Hunterová tentokrát zavítala do Egypta. Nevybrala si však pyramidy, ani moře, ale rušný rybí trh. Byl plný rybářů, smlouvajících obchodníků a zákazníků. Nejlepší je navštívit trh ráno a vidět rybáře, jak tahají své čerstvé úlovky z lodí. Moře je tu stále ještě poměrně štědré…
10 fotografií