Nebude velká nadsázka, když napíšeme, že 28. prosince 1895 se narodil film. Nebo přesněji zrodil se fenomén kin. Veřejná promítání v sálech jsou s námi tedy necelých 120 let, ale bereme je jako přirozenou součást našich životů.
SPECIÁL: Osobnost týdnePrvní s tím přišel Karel Čapek: roboti by mohli nahradit člověka při většině běžných úkolů. V mnoha továrnách to tak opravdu dnes skoro vypadá. Ale aby roboti sami postavili věž, to tu ještě nebylo…
ČlánkyAutomobily budoucnosti budou využívat ovládání připomínající počítačové hry. 3D displeje budou úplně všude a auto samo pozná, kdo ho řídí.
7 fotografií
ČlánkyPro 7000 lidí, které ročně postihne velký infarkt myokardu, má rozhodující význam angioplastika, kterou do českého zdravotnictví zavedl profesor Petr Widimský. Vláda ho letos vyznamenala Národní cenou Česká hlava, spojenou s odměnou milion korun. Cena má ambice stát se jakousi českou Nobelovou cenou za vědu.
SPECIÁL: Osobnost týdneDalekohled European Southern Observatory bude zaznamenávat snímky planet podobných Zemi mimo sluneční soustavu. Podívejte se, jak bude vypadat.
4 fotografie
ČlánkyListopadový veletrh Digital Content Expo zahájil potlesk robotických rukou. Japonští vědci a vývojáři tu představovali nejnovější výkřiky techniky, včetně například zařízení, které dokáže promítat varování přímo na nebe nad vámi.
ČlánkyUž za svého života se Američan Thomas Alva Edison těšil pověsti jednoho z nejvýznamnějších vynálezců všech dob. "Kouzelník z Menlo Parku", jak se mu přezdívalo, získal více než tisíc patentů, mimo jiné na fonograf či žárovku.
SPECIÁL: Osobnost týdnePoložili jste si někdy otázku, proč listy na podzim žloutnou? Anebo jak dlouhý je světelný rok? Jaký kmitočet má komorní „a“? Která chemická sloučenina se skrývá pod názvem otrušík? Co jsou to nanomateriály? Jak se použije matematika při archeologickém průzkumu nebo ve vašem MP3 přehrávači?