Vánoce ve Dvoře Králové: Na hroší mládě si museli počkat téměř 30 let

Poslední odchované mládě se v Safari Parku narodilo v roce 1989. A nyní - dvanáct dní před Štědrým dnem - přišlo další, a to díky úspěšnému porodu sedmileté samice Huly. VIDEO v článku: Nové hroší mládě těsně po narození.

Zdroj: Simona Jiřičková, Safari Park Dvůr Králové

Hroši se do Dvora Králové vrátili před dvěma lety po čtrnáctileté přestávce v chovu těchto třetích největších suchozemských zvířat na světě.

„Narození mláděte hrocha po téměř 30 letech považuji za jeden z nejhezčích dárků, který dvorský safari park dostal k letošním Vánocům,“ řekl k nejnovějšímu chovatelskému úspěchu zahrady její ředitel Přemysl Rabas.

Ošetřovatelé před blížícím se porodem oddělili samce od samičí skupiny, aby Hule zajistili co nejlepší podmínky na příchod jejího prvního mláděte. „Samice i nový přírůstek jsou v pořádku, přesto zatím potřebují naprostý klid,“ říká zoolog Jiří Hrubý.

Zdroj: Youtube

Hroši se rodí zpravidla ve vodě, kde také tráví většinu času. „U nás však porod proběhl na souši, a to v nočních hodinách, tedy v době, kdy samice téměř vždy zůstávají mimo bazén,“ říká Jiří Hrubý. Pohlaví mláděte zatím není známo a jeho váha je odhadována kolem 25 až 30 kg. Společně s Hulou a mládětem zůstává ve společném boxu také samice Mona.

Otcem je třiatřicetiletý samec Mike dovezený na podzim minulého roku ze Zoo Stuttgart. Se samicemi byl poprvé spojen letos v březnu a téměř okamžitě si ošetřovatelé všimli pokusů o páření obou samic. „Domníváme se proto, že nás během následujících týdnů čeká další porod. I podle Moniina chování a nárůstu její hmotnosti je pravděpodobné, že je v pokročilém stavu březosti,“ doplňuje zoolog. Březost se u hrošic pohybuje kolem osmi měsíců a většinou rodí jedno mládě.

Hroší skupina je během zimních měsíců umístěna na zimovišti v zázemí zahrady. Návštěvníci je budou mít možnost vidět naživo na jaře příštího roku, kdy je ošetřovatelé přesunou do velkého výběhu s vodní nádrží v pěší části zahrady.

Nosorožčí mládě je malý obřík

Jen o pár dní dřív se ve Dvoře Králové narodil vzácný nosorožec černý. „Jde už o naše 46. mládě. S novým přírůstkem má nyní skupina černých nosorožců 19 jedinců, což je vůbec nejvíc v historii zahrady. I díky tomu, že se tomuto druhu v našem safari parku tak daří, můžeme kriticky ohrožená zvířata vracet zpátky do Afriky. Nyní se u nás na převoz do Rwandy připravuje pět jedinců,“ říká ředitel Přemysl Rabas.

S novým přírůstkem má nyní skupina černých nosorožců 19 jedinců, což je vůbec nejvíc v historii zahrady.Zdroj: Safari Park Dvůr Králové

Matkou je dvanáctiletá samice Maisha, otcem samec Mweru. „Maisha přivedla na svět v minulosti bez problému už dvě mláďata a vše proběhlo hladce i tentokrát. Sameček váží 41 kilo a je jedním z největších mláďat, jaké jsme tu kdy měli," říká zoolog Jiří Hrubý. 

"Je to velmi silné a živé mládě. Stačila mu ani ne půl hodina a už se dokázalo poprvé postavit na všechny čtyři," doplňuje zoolog. Společně s matkou, která se o něj vzorně stará, tráví dny zatím ve vnitřní ubikaci. Ven spolu začnou chodit, pokud to počasí dovolí, až po Novém roce.