VIDEO: Běluha zabloudila do řeky Temže, jen 35 km od Londýna

Velryba, která se vyskytuje v pobřežních vodách Arktidy, kde krouží kolem plovoucích ker, se objevila ve Velké Británii a překvapila město Gravesend.

Běluhy se v kalných vodách orientují podobně jako netopýři echolokací ultrazvukovými vlnami.
Běluhy se v kalných vodách orientují podobně jako netopýři echolokací ultrazvukovými vlnami.
Zdroj: Profimedia.cz

Pohyb velryby od úterý monitorují odborníci z hlídkové lodi. „Díky tomu, že se vždy na několik vteřin vynoří, víme, že se pohybuje stále na jednom místě,“ řekl mluvčí úřadu Martin Garside.
 
Běluha byla v Temži poprvé spatřena v úterý, a to jen 35 kilometrů východně od Londýna a 2400 kilometrů od svého přirozeného prostředí ve vodách Arktidy. Předpokládá se, že ztratila směr při hledání potravy.

Odborníci se shodují, že její pohyb v Temži naznačuje, že hledá jídlo. Zároveň ale přezkoumávají i možnost, zda by teoreticky tento druh mohl žít v zálivu Temže.

Běluha, která se objevila v řece Temži, vzbudila velkou pozornost.Zdroj: REUTERS/Peter Nicholls
 
Běluha vzbudila velké pozdvižení. Břehy Temže u města Gravesend lemují stovky diváků, kteří doufají, že bílou velrybu, byť jen na okamžik zahlédnou. Majitelé lodí však mají zákaz vyplout.

 
Přestože místní se radují, podle Sally Hamilton, ředitelky organizace ORCA na ochranu velryb a delfínů, může být delší setrvání běluhy na jednom místě znepokojující: „Běluha potřebuje každý den zkonzumovat potravu, která se rovná 2 % její tělesné hmotnosti. V případě dlouhodobějšího strádání by se její zdravotní stav mohl rychle zhoršovat.“
 
I s touto variantou se počítá. Kdyby se zdálo, že má běluha potíže, je už připraven tým lékařů a dobrovolníků, kteří jsou v případě potřeby připraveni zasáhnout.

Běluhy se vyskytují ve studených mořích Arktidy. Na jih pronikají maximálně do řeky Sv. Vavřince či do sibiřských řek.Zdroj: REUTERS/Peter Nicholls
 
Rob Deaville z londýnského institutu zoologie zastává názor, že je zatím příliš brzy snažit se běluhu zachránit. Situaci navíc znesnadňuje ústí řeky Temže, kde se nenabízí moc možností k navedení běluhy správným směrem.
 
Deaville, jenž se specializuje na velryby, které uvíznou na území Velké Británii, přiznal, že je velmi neobvyklé, že se do země dostala právě běluha.

Zdroj: Youtube

"Zatím těžko můžeme s jistotou říct, že se ztratila. Slyším sice ze všech stran spekulace, že její výskyt souvisí se změnami v arktické oblasti, ale důvod k obavám bych měl, kdyby se mimo své teritorium začala objevovat další a další mořská zvířata,“ dodal k situaci Rob Deaville.