VIDEO: Běluha zabloudila do řeky Temže, jen 35 km od Londýna

Velryba, která se vyskytuje v pobřežních vodách Arktidy, kde krouží kolem plovoucích ker, se objevila ve Velké Británii a překvapila město Gravesend.

Běluhy se v kalných vodách orientují podobně jako netopýři echolokací ultrazvukovými vlnami.
Běluhy se v kalných vodách orientují podobně jako netopýři echolokací ultrazvukovými vlnami.
Zdroj: Profimedia.cz

Pohyb velryby od úterý monitorují odborníci z hlídkové lodi. „Díky tomu, že se vždy na několik vteřin vynoří, víme, že se pohybuje stále na jednom místě,“ řekl mluvčí úřadu Martin Garside.
 
Běluha byla v Temži poprvé spatřena v úterý, a to jen 35 kilometrů východně od Londýna a 2400 kilometrů od svého přirozeného prostředí ve vodách Arktidy. Předpokládá se, že ztratila směr při hledání potravy.

Odborníci se shodují, že její pohyb v Temži naznačuje, že hledá jídlo. Zároveň ale přezkoumávají i možnost, zda by teoreticky tento druh mohl žít v zálivu Temže.

Běluha, která se objevila v řece Temži, vzbudila velkou pozornost.Zdroj: REUTERS/Peter Nicholls
 
Běluha vzbudila velké pozdvižení. Břehy Temže u města Gravesend lemují stovky diváků, kteří doufají, že bílou velrybu, byť jen na okamžik zahlédnou. Majitelé lodí však mají zákaz vyplout.

#clanek|3497353#
 
Přestože místní se radují, podle Sally Hamilton, ředitelky organizace ORCA na ochranu velryb a delfínů, může být delší setrvání běluhy na jednom místě znepokojující: „Běluha potřebuje každý den zkonzumovat potravu, která se rovná 2 % její tělesné hmotnosti. V případě dlouhodobějšího strádání by se její zdravotní stav mohl rychle zhoršovat.“
 
I s touto variantou se počítá. Kdyby se zdálo, že má běluha potíže, je už připraven tým lékařů a dobrovolníků, kteří jsou v případě potřeby připraveni zasáhnout.

Běluhy se vyskytují ve studených mořích Arktidy. Na jih pronikají maximálně do řeky Sv. Vavřince či do sibiřských řek.Zdroj: REUTERS/Peter Nicholls
 
Rob Deaville z londýnského institutu zoologie zastává názor, že je zatím příliš brzy snažit se běluhu zachránit. Situaci navíc znesnadňuje ústí řeky Temže, kde se nenabízí moc možností k navedení běluhy správným směrem.
 
Deaville, jenž se specializuje na velryby, které uvíznou na území Velké Británii, přiznal, že je velmi neobvyklé, že se do země dostala právě běluha.

Zdroj: Youtube

"Zatím těžko můžeme s jistotou říct, že se ztratila. Slyším sice ze všech stran spekulace, že její výskyt souvisí se změnami v arktické oblasti, ale důvod k obavám bych měl, kdyby se mimo své teritorium začala objevovat další a další mořská zvířata,“ dodal k situaci Rob Deaville.