VIDEO: Mozek ani oči netuší aneb Nejlepší světové iluze 2018

Každý rok se spojí vědci se studenty a laickou veřejností a hlasují v soutěži The Best Illusion of the Year. Zjistěte, kdo se letošní rok umístil na prvních místech.

Iluze vždy vychází ze skutečného podnětu, který je smyslovými receptory chybně interpretován.
Iluze vždy vychází ze skutečného podnětu, který je smyslovými receptory chybně interpretován.
Zdroj: YouTube

1. Tři nebo jeden?

První cenu získal japonský matematik Kokichi Sugihara, který v soutěži není žádným nováčkem. Tentokrát vytvořil iluzi Triply Ambiguous Object, která ukazuje jeden objekt s vlaječkou. Anebo vy vidíte tři různé? Ukáže se, že je to skutečně jen jeden, ale obráží se ve dvou zrcadlech. Když v tom se ve videu objeví ruka, která s objektem točí a zde už oči vůbec nechápou.

Zdroj: Youtube

Důvod, proč iluze funguje, je díky skloněným čárám v obraze. "Vnímáme tři různé struktury, protože jsou stáčeny různými směry. Pole s vlajkou představuje směr gravitace, která posiluje celou iluzi," vysvětlují vědci.    

2. Iluze v pohybu

Druhé místo obsadili David Phillips, Priscilla Heard a Christopher Tyler, kteří si s iluzí Movement Illusion with Twist hezky pohráli. K řadám žlutých kosočtverců, které se pohybují nahoru, se po chvilce přidají modré tečky. A hned máte pocit, že kosočtverce začnou směřovat napravo. Když se promění do tvaru obráceného trojúhelníku, zdá se, že se kamsi rozutečou. Překlopte je do rovnoběžníku a začnou se chovat jako 3D objekt.

Zdroj: Youtube
 

3. Barevné klání

Je jasné, že Michael Pickard a Gurpreet Singh si na své barevné iluzi The Worm's Eye View Illusion dali záležet. K vidění jsou čtyři obrazy hada přehrávané ve smyčce pro vytvoření pohybu. Když je had světle zelený a hnědý, zdá se, že se vydal jedním směrem, jakmile se jeho barva změní na růžovou a tmavě zelenou, řekli byste, že se rozhodl pro opačnou stranu.

Zdroj: Youtube

"Ke změně směru dojde při změně jasu barev – ta, která více vynikne, určuje směr pohybu," vysvětlují odborníci.