VIDEO: Mozek ani oči netuší aneb Nejlepší světové iluze 2018

Každý rok se spojí vědci se studenty a laickou veřejností a hlasují v soutěži The Best Illusion of the Year. Zjistěte, kdo se letošní rok umístil na prvních místech.

Iluze vždy vychází ze skutečného podnětu, který je smyslovými receptory chybně interpretován.
Zdroj: YouTube

1. Tři nebo jeden?

První cenu získal japonský matematik Kokichi Sugihara, který v soutěži není žádným nováčkem. Tentokrát vytvořil iluzi Triply Ambiguous Object, která ukazuje jeden objekt s vlaječkou. Anebo vy vidíte tři různé? Ukáže se, že je to skutečně jen jeden, ale obráží se ve dvou zrcadlech. Když v tom se ve videu objeví ruka, která s objektem točí a zde už oči vůbec nechápou.

Zdroj: Youtube

Důvod, proč iluze funguje, je díky skloněným čárám v obraze. "Vnímáme tři různé struktury, protože jsou stáčeny různými směry. Pole s vlajkou představuje směr gravitace, která posiluje celou iluzi," vysvětlují vědci.    

2. Iluze v pohybu

Druhé místo obsadili David Phillips, Priscilla Heard a Christopher Tyler, kteří si s iluzí Movement Illusion with Twist hezky pohráli. K řadám žlutých kosočtverců, které se pohybují nahoru, se po chvilce přidají modré tečky. A hned máte pocit, že kosočtverce začnou směřovat napravo. Když se promění do tvaru obráceného trojúhelníku, zdá se, že se kamsi rozutečou. Překlopte je do rovnoběžníku a začnou se chovat jako 3D objekt.

Zdroj: Youtube
 

3. Barevné klání

Je jasné, že Michael Pickard a Gurpreet Singh si na své barevné iluzi The Worm's Eye View Illusion dali záležet. K vidění jsou čtyři obrazy hada přehrávané ve smyčce pro vytvoření pohybu. Když je had světle zelený a hnědý, zdá se, že se vydal jedním směrem, jakmile se jeho barva změní na růžovou a tmavě zelenou, řekli byste, že se rozhodl pro opačnou stranu.

Zdroj: Youtube

"Ke změně směru dojde při změně jasu barev – ta, která více vynikne, určuje směr pohybu," vysvětlují odborníci.