VIDEO: Psí terapeut na baterky má pomáhat nemocným i seniorům

Reaguje na dotek i hlas svého majitele. Štěká, vrtí ocasem, a přitom ho není potřeba venčit či pravidelně krmit. Robotické štěně zlatého retrívra by mělo nahradit skutečná domácí zvířata, o které se již staří lidé nedokážou postarat. 

Nejnovějším robotickým kamarádem je štěně zlatého retrívra.
Nejnovějším robotickým kamarádem je štěně zlatého retrívra.
Zdroj: Profimedia.cz

Technologie se neustále posouvá dopředu a odborníci se soustředí i na vývoj robotů, kteří pomáhají společnosti. Nejnovějším příkladem je štěně zlatého retrívra, kterého americká společnost Tombot vyvíjí za účelem, aby poskytoval společnost, zábavu a emocionální podporu především starým lidem.

Dlouho se ví, že díky zvířatům, obzvláště psům, si dokáží především lidé ve vyšším věku udržet duševní i fyzickou pohodu. Ne každý však je schopen postarat se o skutečné zvíře.

Robotický domácí mazlíček důkladnou péči nevyžaduje. Přitom dokáže zareagovat na lidský dotek i hlazení. Umí štěkat a také vrtět ocasem. Rovněž má zabudovaný systém na rozpoznávání hlasu. Takže se zvedne ze svého pelíšku, kde do té doby odpočíval, a přijde, jakmile na něj majitel zavolá. Poslouchá příkazy a na základě nich reaguje.

Tvůrci se dlouho rozmýšleli nad vzhledem robotického psa. Nakonec se rozhodli pro štěně zlatého retrívra. Ve skutečnosti se jedná o velmi klidné a přátelské plemeno, které se hodí jak k dospělým, tak k malým dětem. Mezi jeho silné stránky patří hravost, přátelskost, ochota pomáhat a laskavost.

Zdroj: Youtube

Vzhledem k naprogramovanému chování si i ke psovi-robotovi může starší člověk vytvořit silnou emocionální vazbu. Díky několika studiím se prokázalo, že domácí mazlíček, ať už skutečný nebo robotický, dokáže zmírnit stres i pocity osamělosti a úzkosti.

Robotické štěně by mělo být v prodeji od května 2020 s cenou kolem 450 dolarů, což je v přepočtu přes 10 000 Kč.