Albíni v Africe jsou oběťmi mnoha vražd. Místní šamani dostanou za jejich tělo tisíce dolarů

Narodit se jako albín ve východoafrické Tanzanii je podobné, jako dostat rozsudek smrti. Proč je albinismus prokletím?

Albíni v Africe jsou oběťmi mnoha vražd. Místní šamani dostanou za jejich tělo tisíce dolarů

Uprostřed Afriky jejich vzhled poutá pozornost, jejich kůže totiž nemá žádný pigment. Těmto jedincům bývá přisuzovaná magická moc, a tak kvůli svému neobvyklému zjevu padlo a padá do rukou šamanů, překupníků a zločinců mnoho postižených lidí. Ostatně i divoká příroda je k albínům krutá obecně - nápadní jedinci se stávají snadnou kořistí (a týká se to nejen drobnějších zvířat, ale třeba i tygrů nebo lvů). 

Podstatou albinismu je vrozená absence enzymu tyrozinázy, který je nezbytný při tvorbě melaninu. U albinotických jedinců tak nedochází k jeho tvorbě, což se projevuje na zbarvení částí těla, za něž je melanin zodpovědný. Charakteristická je bezbarvá kůže a červeně zbarvené oči (zbarvení způsobuje prosvítající krev v kapilárách). Absence pigmentu v očích způsobuje světloplachost a problémy s viděním. Albinismus je poruchou tvorby melaninu – neovlivňuje tedy tvorbu jiných pigmentů, např. karotenů. Albinotičtí jedinci tedy nemusí být nezbytně bílí, části těla obarvené jinými pigmenty si zachovávají původní barvu. (zdroj: Wikipedia)

Nešťastné prokletí

Od roku 2006 zemřelo 71 albínů a dalších téměř 30 bylo napadeno. Jde o nahlášené případy. Skutečnost je zřejmě mnohem horší. Děsivá svědectví obíhala média především v roce 2009. Situace se ale nijak výrazně nezlepšila.

Zdroj: african-albinos.com

V současnosti se předpokládá, že v Tanzanii je 1 člověk ze 1 400 albínem (přesná čísla je však těžké zjistit). Celosvětové rozložení je přitom o poznání méně časté: albinismem "trpí" asi jeden člověk z 20 000. Ať jsou příčiny jakékoli, dezinterpretace, mýty a nepravdy se šíří velmi snadno a s neuvěřitelnou rychlostí. Místní lidé v Tanzánii věří, že tito lidé jsou duchy a že jsou nesmrtelní. Jiní si myslí, že albíni jsou na světě od toho, aby škodili jejich rodinám a blízkým.

Muž, který prožil život v kleci zoologické zahrady

A tyto mylné představy mají děsivé následky. Někteří léčitelé a šamani nechávají těmto nešťastníkům amputovat končetiny - věří totiž, že mají léčivou moc. Části těl se používají při nejrůznějších rituálech, k výrobě "léčivých" směsí a lektvarů. Rybáři třeba vplétají bílé vlasy do svých sítí a věří, že jim to přiněse při lovu velké štěstí.  Kosti se zahrabávají hluboko do země s představou, že se promění v diamanty… Albíni jsou tak pronásledováni, zabíjeni a v bezpečí nejsou ani po smrti - jejich hroby bývají znesvěcovány kvůli cenným ostatkům.

Navíc, a to je možná zásadní moment, hrají velkou roli peníze. Kompletní "sada" - vlasy, krev, uši, jazyk, genitálie a 4 končetiny - se prodávají za 75 000 amerických dolarů… Výsledek je, že mnozí z desítek tisíc tanzanských albínů se musejí schovávat - a pomáhá jim v tom vláda. Na první pohled docela dobré řešení, ale není úplně nejšťastnější - odděluje rodiče od dětí, přátele a celé rodiny.

Případ první 

V Tanzánii je registrováno 8 000 albínů v Tanzania Albino Society, ale předpokládá se, že jich v zemi žije desítky tisíc (zdroje se v tom rozcházejí - čísla se pohybují od 17 000 do 150 000 jedinců s poruchou melaninu). Mnoho z nich uprchlo ze svých domovů do největšího města v zemi Dar es Salaam. Několikamilionové město se stalo jejich útočištěm.

Al-Shymaa Kway-Geer

V prosinci 2007 společnost na ochranu albínů Tanzania Albino Society obvinila tanzanskou vládu z nečinnosti a z toho, že zločiny během posledních měsíců na albínských občanech přehlíží, a tak bagatelizuje. Do té doby byly hlavně ohroženy albínské ženy s červenýma očima považované za čarodějnice.

Světlovlasí černoši a Evropané nemají nic společného. Geny pro blond vlasy jsou dva

Ale v posledních měsících roku 2007 se situace změnila - vypadalo to, že jde (možná o organizovaný) hon na albíny. Prezident Kikwete vraždy i šamany a lidové léčitele odsoudil, stejně jako jejich pomocníky a vrahy. Slova doplnil i činy - kromě tvrdého pronásledování viníků se stala jedna albínská žena členkou parlamentu Al-Shymaa Kway-Geer. Policie začal albíny chránit, jakkoli to bylo (a stále je) nadlidský úkol. Vykradači hrobů se nezastavili před ničím, a tak se hroby albínů začaly zalévat betonem. Počet zločinů ale i přes opatření nijak výrazně nepoklesl.

V lednu 2009 vyhlásil premiér "lovcům" válku a konečně padly první tresty za zabití (23. září 2009). Obětí byl 14letý Matatizo Dunia, kterého napadli tři muži v oblasti Bukombe (severozápadní část země v blízkosti Viktoriina jezera). Vyhnali jej z domova uprostřed noci a jeho tělo rozsekali na kusy.

 

Případy další

Tanzánie není jediným místem, kde jsou albíni pronásledováni a zabíjeni. Případy (i když v menším množství) se objevily v Keni, DR Kongo nebo Burundi. V roce 2010 se objevily takové zločiny i v Ghaně a Svazijsku.

Podívejte se na některé příběhy ve videu Spojených národů (OSN):

Úvodní foto: gfbvberlin.wordpress.com

Zdroj: nationalgeographic.com, BBC, Tanzania Albino Society, Under the Same Sun Society
Další fotografie najdete na stránkách amerického National Geographic.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

Související články

Jsme na Facebooku

Speciály

Přihlášení k odběru newsletteru

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a neuniknou vám žádné novinky z webu i časopisu National Geographic.