Top galerie

Návštěvníci pokradmu a často nepatrně mění vzhled místa. Otlučená panenka dělá společnost Vladimíru Leninovi.

Návštěvníci pokradmu a často nepatrně mění vzhled místa. Otlučená panenka dělá společnost Vladimíru Leninovi.

Po jaderné havárii v roce 1986 zůstalo nedaleké ukrajinské město Pripjať opuštěné. Dnes je toto bezútěšné místo otevřené turistům. Mezi pamětihodnostmi jsou i návštěvníky naaranžované znepokojivé výjevy s panenkami.

Zábavní park, jehož otevření bylo naplánováno na 1. máj – pět dní po explozi – se stal novým druhem atrakce.

Turisté, z nichž někteří žili poblíž fukušimské jaderné elektrárny, opírají Gaigerovy-Müllerovy počítače o památník, aby zjistili, jak blokuje záření z reaktoru, který bude zakrytý novou klenbou o hmotnosti 32 000 tun.

Místnost s rozházenými plynovými maskami, běžnými v sovětských školách, je oblíbeným místem prohlídkové trasy. Jeden z turistů si přinesl masku, aby si ji nasadil kvůli fotografování.

Sběrači odpadků a kovového šrotu odnesli vše, co mělo nějakou cenu; příroda zabírá to ostatní. Panenka položená ke skluzavce na dětském hřišti je děsivou připomínkou zmizelé komunity.

Dětské hračky na mechem porostlém školním dvoře vypadají, jako by zamrzly v čase.

Kdysi vzorové sovětské město Pripjať s téměř 50 000 obyvatel se pomalu rozpadá, stejně jako dalších přibližně 200 vesnic v zakázané zóně.

Studenti z Finska, kteří mají pro pobavení i kvůli ochraně před deštěm na hlavě helmy z alobalu, pózují v autíčkách v zarostlém zábavním parku.

Zvětšit