Top galerie

Karnevalem žije celá Brazílie a party se konají doslova na každém rohu.

Karnevalem žije celá Brazílie a party se konají doslova na každém rohu.

Karneval v Riu je světoznámý festival v brazilském Riu de Janeiru, při němž městem chodí velké průvody extravagantě oděných tanečníků a tanečnic pohybujících se v rytmu tance samba.

ž do počátků 20. století dostávala velký prostor evropská kultura, takže se během festivalu hodně hrál a tančil valčík, polka či mazurka. Postupem času převládla tradiční brazilská samba.

Karneval je Brazilce velmi důležitý, vystihuje jejich způsob myšlení a života.

Karneval není jen o tanci a hudbě, dozvědět se můžete mnoho o brazilské historii a kultuře.

Původ samby pochází z chudinských afrobrazilských čtvrtí.

Každoroční karneval trvá pět dní a koná se zpravidla 40 dní před Velikonocemi.

První zmínky o karnevalu lze datovat do roku 1723.

Slovo Samba pochází z angolského 'semba', jež odkazuje na rituální hudbu. Afričtí otroci ho přivezli do Brazílie v průběhu 17., 18. a 19. století. Znamenalo modlit se nebo vyvolávat africké bohy či duchy předků.

Ne všichni volí pestrobarevné kostýmy.

Královna karnevalu je volena na základě své krásy, projevu a samozřejmě tanečních schopností. Nesmí jí rozhodně chybět 'festivalový duch'!

S karnevalovými akcemi se lze v době konání festivalu setkat po celém městě. Nejdůležitější část festivalu se ale odehrává na místě zvaném Sambodrom.

Každá škola si musí vybrat téma, hudbu, texty, zvolit kostýmy a podobu alegorických vozů. Celý rok se pak připravují na své vystoupení v průvodu.

Školy samby jsou základními elementy karnevalu v Riu. Jsou to jakési sociální kluby, jenž reprezentují konkrétní slum (favelas).

Téma pro Samba parade může oslavovat konkrétní událost či slavnou postavu brazilské historie. Fantazii se meze nekladou, a tak se může jednat například o zvíře či požár nebo pohádkovou bytost.

Další Karneval v Riu začíná v únoru 2016.

Zvětšit