Top galerie

Skokani při námluvách zmodrají

Skokani při námluvách zmodrají

Ve snaze být úspěšní se žabáci vrhají po všem, co se v jejich blízkosti pohne. Právě tady se ukazuje užitečnost jejich švestkového převleku.

Cíl je splněn – vítězný samec se drží na hřbetě samičky, která se právě chystá do mělké vody naklást vajíčka. Snímek získal v soutěži Czech Press Photo cenu Academic za nejpůsobivější makrofotografii.

Na jediném čtverečním metru může na svou příležitost čekat i dvacet samců. Partnerky k sobě lákají i kvákáním, které připomíná hlasité kapání vody do umyvadla.

Roztoužení samci plavou na hladině a vyhlížejí svou příležitost. Za příznivého počasí se takto vydrží snažit celé dny.

Jakmile se ve vodě pohne hnědý stín, vrhají se k němu všichni samci z okolí. Předvádějí zápas ve volném stylu, jehož výhrou je nenápadně zbarvená samička.

Chyba! Samce skokana ostronosého ošálily jeho oči. Ty vnímají především pohyblivé předměty, a žabák se tedy vrhá na cokoli hnědého v okolí, co se hýbá. Tentokrát však mezi modré nápadníky zabloudil sa

Druhý pokus dopadl mnohem lépe – samec skokana získal samičku vlastního druhu.

Pár skokanů ostronosých se ponořil pod hladinu, aby unikl pozornosti ostatních samců. Jeden ze soků se mezi dvojici vklínit. Všichni tři se zarazili o shluk vajíček, který pod vodu nakladla jiná samic

Vajíčka se vznášejí u hladiny.

Zvětšit