Top galerie

Na fotografii National Geographic Society z roku 1947 archeologové studují kolosální olméckou kamennou hlavu z La Venty, Mexiko. Olmécká civilizace, která byla jednou z prvních civilizací Mezoameriky, poskytla opěrný bod pro rozvoj zbytku celé oblasti.

Na fotografii National Geographic Society z roku 1947 archeologové studují kolosální olméckou kamennou hlavu z La Venty, Mexiko. Olmécká civilizace, která byla jednou z prvních civilizací Mezoameriky, poskytla opěrný bod pro rozvoj zbytku celé oblasti.

Neolitická památka Stojící kameny Stennes v Orkney ve Skotsku je datována do období kolem roku 3000 př. n. l. Stenneský „Brodgarův prsten“ a nově objevené „Ness of Brodgar“ tvoří centrum orkneyského neolitického místa světového dědictví.

Potápěč sestupuje do cenote (krasová průrva zatopená vodou) v Mexiku. Výzkum cenotů umožňuje archeologům objevit nové klíčové poznatky o mayské civilizaci.

Řezba nubijského zajatce zdobí rukojeť vycházkové hole objevené v hrobce krále Tuta. Umístění podoby nubijského zajatce na vycházkové holi krále Tuta je typickým starověkým motivem.

Tisíce terakotových válečníků a koní v životní velikosti stojí na stráži u hrobky císaře Čchin Š’-chuang-ti poblíž čínského města Si-an. Sochy nalezla skupina zemědělců v roce 1974.

Na této fotografii National Geographic z roku 1961 se slavný paleoantropolog Louis Leakey spolu s rodinou dívá v Olduvai Gorge v Tanzanii na pozůstatky dávného hominida.

Muž z bývalého království Mustang v severním Nepálu přenáší lidské pozůstatky objevené v pohřební kryptě.

Členové archeologické expedice pomáhají táhnout dřevěný prám přes řeku v mongolském údolí Darhad.

Letecký pohled na Jarlshof, archeologické sídliště na jižním výběžku Shetlandských ostrovů. Místo je známé pro svůj široký historický rozsah od doby bronzové, přes vikingské období, až po počátek 16. století.

Neurochirurgové provádějí v roce 2011 pitvu pět tisíc let staré neolitické mumie, aby zjistili její genetický kód a příčinu smrti. Člověk doby ledové byl nalezen v Alpách na hranici Rakouska a Itálie v roce 1991.

Lidé stojí v ruinách mayského paláce v Palenque, v Chiapasu, Mexiko. Tato fotografie Alfreda P. Maudslaye se objevila v časopise Biologia Central Americana: Archeology, vydávaného mezi lety 1889 a 1902.

Tato socha bohyně matky Kybelé byla nalezena v Çatal Hüyük v Turecku a je často uváděna jako důkaz uctívání Matky Země, božstva neolitické Evropy před nástupem patriarchální společnosti.

Letecký pohled na Leptis Magna v západní Lybii, na jedno z největších a nejlépe zachovaných římských měst. Vybudováno bylo v době panování císaře Augusta a přestavěno za císaře Tiberia a stalo se prosperujícím urbanistickým komplexem s divadlem i lázněmi.

Zvětšit