Sestavení posledních osmi procent DNA lidského genomu kvůli jejich složitosti trvalo vědcům skoro dvacet let. „Teď ale máme kompletní informace, které nám umožní lépe pochopit, jak se formujeme jako individuální organismy a jak se lišíme nejen od ostatních lidí, ale i od jiných druhů. Prakticky ve stejný okamžik se českým vědcům podařilo přečíst genom zakladatele genetiky.
ČlánkyVětšina expedic byla letos zrušena. Letní antarktická sezona 2021 tak byla za poslední desetiletí nejklidnější. Čeští vědci i přesto na jih planety vyrazili. Osmičlenná expedice odletěla z Prahy 16. prosince 2020 přes Madrid a Santiago de Chile do přístavního města Punta Arenas.
8 fotografií
ČlánkyJosef Rakoncaj, jedna z největších osobností našeho horolezectví, slaví 70. narozeniny (6. 4. 1951). Slaví je stylově – knihou Měl jsem kliku. S dvorním spoluautorem Miloňem Jasanským bilancuje svůj horolezecký život. Přehledně a důkladně. Rozhodně nečekejte leporelo s velkými barevnými fotografiemi světových velehor doplněnými textem plným klišé.
12 fotografií
ČlánkyV Národním muzeu právě probíhá výstava, během které se návštěvník seznámí s předměty z přírodovědecké sbírky, doposud ukrytými za vitrínami.
6 fotografií
ČlánkyPro chytrý telefon existují stovky mobilních aplikací. Jestli rádi fotíte přírodu a neláká vás listování v herbářích či atlasech zvířat, mohla by vás zaujmout iNaturalist. Nejen o ní se dozvíte v rozhovoru s RNDr. Ing. Ivo Mackem, ředitelem Přírodovědeckého muzea Národního muzea a hlavním koordinátorem výzvy City Nature Challenge v Praze.
ČlánkyNa pozvání japonského polárního institutu (NIPR – National Institute of Polar Research) se doc. Josef Elster vedoucí Centra polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích stal členem 60. japonské antarktické expedice.
26 fotografií
ČlánkyObsluha jednoho z mnoha indonéských želvích záchranných center líčí turistům, jak si po vylíhnutí u nich želví mláďata chvíli nechávají, aby zesílila, a teprve potom je vypouští na volné moře. V bazénu plavou desítky několikadenních želv - pořád dokola, jako by byly na klíček. Návštěvníci zaplatili vstupné a věří, že přispěli na dobrou věc.
21 fotografií
ČlánkySlavný cestovatel se 14. února 2019 dožívá 100. narozenin. Jaká je jeho kniha Století Miroslava Zikmunda, prozradí recenze Hynka Adámka.
18 fotografií
ČlánkyČesko-polskému týmu speleologů se podařil ohromný úspěch, když pomocí dálkově ovládaného robota dosáhl hloubky 404 metrů. Hranická propast se tímto stala nejhlubší zatopenou propastí na světě. Z prvního místa sesadila italskou propast Pozzo del Merro (392 m). A je to zatím jen 404 metrů.
ČlánkyTým speleologů, který zkoumá Hranickou propast, stále ještě nedosáhl na dno. Od titulu „nejhlubší zatopená jeskyně světa" dělí českou propast už jen pouhých devět metrů. Čeští speleologové se zatím nemohli kvůli špatné viditelnosti dostat dál – tedy hlouběji, ale pokračovali v mapování jeskyně, sběru různých vzorků a běžné údržbě lokality.
SPECIÁL: Antarktický projektPobyt 15 členného vědeckého týmu trval na české antarktické stanici téměř sedm týdnů. Březnovým návratem jejich práce samozřejmě nekončí. Teď je právě čas na analýzu přivezených vzorků a zpracování informací získaných při pobytu na ostrově.
10 fotografií
SPECIÁL: Antarktický projektDosud nejdál na jih doplula plachetnice k zeměpisné šířce 77 stupňů a 51 minut. Od 12. února letošního roku to už ale neplatí. Devítičlenná polsko-česká posádka plachetnice Selma, po téměř měsíci plavby z přístavu Hobart a překonání více než 4000 kilometrů právě tento den pronikla mezi rozlámanými ledovými poli do Velrybí zátoky v Rossově moři. Palubní přístroje zaznamenaly polohu 78. stupeň a 43. minutu zeměpisné šířky. Kromě osmi polských jachtařů byl v expedici i zkušený námořník a propagátor českých antarktických výzkumů Dušan Jamný.
15 fotografií
ČlánkyTvrzení v titulu článku platí určitě i o nejnovějším Archeologickém atlasu Čech, který připravil autorský kolektiv po vedením Martin Kuny, s nímž vám přinášíme rozhovor.
ČlánkyVítězná fotografie ze soutěže „Vlastní obálka“ National Geographic je od dvaadvacetiletého Filipa Kábrta ze Slavkova u Brna. Autora nejúspěšnějšího záběru jsme vyzpovídali.
ČlánkyTa zpráva mě ve čtvrtek zasáhla totálně nepřipraveného. Vždyť ještě v březnu jsem s ním vedl internetový rozhovor přes půl světa – výsledek jste si mohli přečíst v dubnovém čísle. Domluvili jsme velký materiál o současné astronomické „první lize“. Bohužel už ho spolu dohromady nikdy nedáme.
Články Závěr sezóny pro šestnáct členů vědecké expedice Masarykovy univerzity nastal na antarktické stanici J.G. Mendela na konci února. V oblasti jižního pólu přichází zima čeští vědci se podívají až teploty znovu poleví.
SPECIÁL: Antarktický projektAni letos se naší vědecké expedici nepodařilo doplout na ledoborci Almirante Viel až k samotnému ostrovu Jamese Rosse. Zastavil jej zámrz asi třicet kilometrů před cílem a tak přišly ke slovu vrtulníky.
SPECIÁL: Antarktický projekt„Kvalita vzduchu na Ostravsku se moc nemění, za poslední tři roky tu ale náznak zlepšení najdete. Překvapivé ovšem je, jak velký vliv mají v těsné blízkosti hranic zplodiny z polských domácích kotlů,“ říká doc. Petr Jančík vedoucí autorského kolektivu Atlasu ostravského ovzduší.
ČlánkyLetos na ostrov, kde od roku 2006 naplno funguje Česká vědecká stanice J. G. Mendla, vyrážejí vědci 9. ledna. Dál budou rozvíjet výzkumy z předešlých let – např. zkoumání lokálních klimatických podmínek, měření rychlosti ústupu ledovců nebo rozmrzání vrstvy trvale zmrzlé půd.
SPECIÁL: Antarktický projektByl to polozapomenutý kout Rakouska. Země, která v první světové válce ztratila velkou část území a svou hospodářskou sílu. Ale doutnal tady nápad zpřístupnit návštěvníkům oblast Tauerských Alp s nejvyšší rakouskou horou Grossglockner technicky dokonalou silnicí.
10 fotografií
SPECIÁL: Po Evropě na jednu nádržTřicet osm metrů není žádná velká vzdálenost. Jenže právě tolik chybí Německu aby mělo na svém území třítisícovku. A tak je ale Zugspitze, jeho nejvyšší hora, se svými 2962 m n.m., „jenom“ dvoutisícovka.
11 fotografií
SPECIÁL: Po Evropě na jednu nádržAno, díky tomuto městu máme i my přímý přístup ke světovým oceánům. A obráceně Hamburk je přístavem díky Labi, 1154 kilometrů dlouhé řece, pramenící u nás. Mimochodem, Labe je asi naše jediná řeka, která nemá český název v ženském rodu.
11 fotografií
SPECIÁL: Po Evropě na jednu nádržČeská redakce National Geographic se podílí na přípravě jedinečné výpravy na Velikonoční ostrov, který zajišťuje cestovní agentura Adventura. Pojede s námi i Ing. Pavel Pavel, který jako účastník expedice Thora Heyerdahla odhalil tajemství soch moai. Rozhovor s ním jsme zveřejnili v časopise v červnu 2012.
ČlánkyDo města Burghausen se většinou jezdí za možností prohlédnout si stejnojmenný hrad. Vypíná se nad řekou Salzach a nabízí gurmánský zážitek – víc jak kilometr dlouhou (přesně 1051 m) procházku po úzkém ostrohu sevřeném hradbami.
SPECIÁL: Po Evropě na jednu nádržLeží na jihozápadu Německa, ve spolkové zemi Porýní-Falc, nenápadně schovaný u Mannheimu. Dnes, kdysi ale toto historicky a kulturně významné město nemělo v širokém okolí konkurenta.
9 fotografií
SPECIÁL: Po Evropě na jednu nádržDnešní Kostnice je pravým opakem té historické. Jako by si zdejších 85 000 obyvatel největšího města na břehu Bodamského jezera urputně chránilo svůj klid – největší devízu, kterou může návštěvníkovi nabídnout.
10 fotografií
SPECIÁL: Po Evropě na jednu nádržTěšínsko není zeměpisným názvem pro nějaký podivně specifikovaný sever Moravy. Jde o historickou zemi ve Slezsku s rozlohou cca 2 300 km2, o kterou svedlo v letech 1918-20 mladé Československo urputný zápas s Polskem, v tzv. sedmidenní válce v lednu 1919.
SPECIÁL: Antarktický projektTuhá antarktická zima komplikuje život na české vědecké expedici, přesto jsou počátky jejího působení docela slibné. Už za pár týdnů vědci nasbírali fosilní pozůstatky prozatím neidentifikovaného mořského obratlovce…
SPECIÁL: Antarktický projektPřinesli jsme vám exkluzivní informace o startu další sezóny na vědecké stanici J. G. Mendela. Měli jste jedinečnou příležitost zeptat se na cokoli vedoucího expedice Pavla Kaplera. Vybrali jsme ty nejzajímavější otázky a přinášíme vám odpovědi přímo z prostředí příprav na antarktickou expedici.
SPECIÁL: Antarktický projektDNA pomohla identifikovat oběti z masových hrobů v Bosně a Hercegovině. Na analýze se podílel i Daniel Vaněk, expert na forenzní analýzu.
15 fotografií
ČlánkyHynek Adámek přináší rozhovor s Olgu Vilímkovou, která pobývala před lety v Peru a vyučovala iniánské děti v horách. Po této zkušenosti založila v roce 2002 nadaci INKA, která působí v Peru a ČR a podporuje vzdělání indiánů v Andách. A přispívá k přátelství mezi obyvateli ČR a Peru a k multikulturní výchově dětí u nás.
ČlánkyStratovulkán Mount Erebus je svědkem i aktérem nejhorší letecké katastrofy nad jižním pólem Země. 28. listopadu 1979 do ní narazilo dopravní letadlo DC-10.
11 fotografií
SPECIÁL: Antarktický projektPřečtěte si exkluzivní rozhovor pro NG s badatelem ing. Pavlem Pavlem a podívejte se na unikátní záběry z náměstí ve Strakonicích, kde soch začaly chodit…
ČlánkyAntarktida je nejdrsnější světadíl a lidé se tu nikdy natrvalo neusadili, jediní obyvatelé jsou vědci. Přesto je dobývání Antarktidy příběhem neustálých změn, konfliktů a bojů o moc. Antarktida je podle Antarktického smluvního systému považována za nadnárodní území, které může sloužit jenom vědeckým účelům. Ale na jak dlouho?
13 fotografií
SPECIÁL: Antarktický projektNejstarší geologické mapy našeho území se s těmi současnými nedají srovnat. Ale i ty současné čeká zánik a přechod k novým informačním technologiím.
ČlánkyO výzkumech českých vědců na Antarktidě vás pravidelně informujeme. Ale kdo stál na jejich úplném začátku jsme vám zatím ještě neprozradili.
11 fotografií
SPECIÁL: Osobnost týdneAntonín Mrkos byl prvním vědcem na Antarktidě. Byl to výjimečný člověk − kromě výzkumu na jižní polární oblasti stihl objevit 13 komet a 274 asteroidů.
SPECIÁL: Antarktický projektNáš autor Hynek Adámek propadl kouzlu Etiopie už dávno, když ji navštívil jako člen expedice Živá Afrika. A nyní ho zaujal cestopis z této země, který u nás nedávno vyšel. Co si o něm myslí?
SPECIÁL: Antarktický projektPodívejte se na zrychlené záběry vzniku tornáda nebo oblačnosti. Za normálních podmínek tyto procesy neuvidíte, protože jsou příliš pomalé pro naše vnímání…