Pavouci jsou nepříjemní téměř každému. A přestože u nás nežije žádný nebezpečný druh, bojíme se jich. Začíná to už u malých dětí, ale strachu se až příliš často nedokážou zbavit ani dospělí. Čím to?
8 fotografií
Ne náhodou si v čase dobývání Ameriky do plodů namáčeli indiáni své šípy. Strom je prudce jedovatý, že je nebezpečné pod ním stát, když prší. Pouhá jedna dešťová kapka, která steče po kmeni, může kůži nebezpečně popálit.
Jakmile lev dohoní mladou antilopu, každému je jasné, co bude následovat: krvavé predátorské hody. Je vůbec možné, aby lev svou kořist nezabil a místo toho si s ní začal hrát? Nestává se to často, ale vyloučené to není - následující video je toho důkazem.
5 fotografií
Američtí vědci odhalili zase o něco víc z tajemství komunikace rostlin. Naši „zelení přátelé“ sice nemají nervový systém jako lidé nebo zvířata, ale po napadení využívají něco, co se překvapivě chová velmi podobně.
Dokážou se mistrovsky potápět, na souši však přistávají pěkně neohrabaně. Jsou bezmezně milujícími rodiči, ale agresivními sousedy. Terejové bílí se vyznačují spoustou protikladů. Po dlouhá léta jsou spjatí s lidskými přímořskými kulturami a dnes se jim dobře daří v přeplněných koloniích kolem severního Atlantiku.
8 fotografií
Přestože astronomové ve vesmíru objevili už kolem padesáti planet, které se podobají Zemi, stále nenašli další místo, kde by se dařilo životu. Čím je třetí planeta sluneční soustavy tak výjimečná? A jaká jsou její "nej"?
Lenochodi nemají příliš lichotivou pověst. Jsou líní, hloupí a páchnou. Realita je trochu jiná. Pomalost je totiž absolutní zbraní v evolučním boji proti dravcům. Znáte snad lepší způsob maskování než splynutí s lesem?
Stát se kosmonautem je dětským snem mnoha z nás. Většina ale v průběhu dospívání zjistí, že věc není tak jednoduchá, jak se jim zdálo, a pravděpodobnost, že se jim to podaří, je docela malá.
Severozápad Saúdské Arábie skrývá archeologický poklad v podobě lokality Al-Hidžr. Jde o místo obývané v předislámské době Nabatejci a po jordánské Petře představuje nejzachovalejší skalní stavby tohoto národa.
Extrém vedle extrému. Tak by se dalo vystihnout počasí v Zambii, vnitrozemském státě jižní Afriky, jehož rozloha je desetkrát větší než Česká republika. Tamní obyvatelé v posledních letech v důsledku klimatické změny takřka neznají normální počasí. Podmínky, v jakých se nachází, je nutí opouštět domovy. Zvlášť ohrožené jsou v takových případech ženy a dívky, které čelí násilí a mnoha nebezpečným situacím. Organizace CARE proto lidem v Zambii poskytuje nejen provizorní střechu nad hlavou, ale zranitelným osobám také podporu a možnost mít se na koho obrátit.
Pohyblivý nebo také tekutý písek známe z amerických filmových trháků. Pro diváky je velmi dramatické pozorovat, jak protagonista zabředne do písečné pasti a bezradně se propadá, až z písku kouká jenom ruka. Je pohyblivý písek opravdu tak nebezpečný? Britský reportér Jonny Phillips se to rozhodl vyzkoušet.