Příznivci kosmonautiky jsou už celí natěšení, až lidstvo uskuteční první misi na Mars, vědci z NASA si však zatím ještě nejsou ani jisti, zda dlouhodobý pobyt ve vesmíru není pro člověka příliš riskantní. Pokusným králíkem je v tomto ohledu americký astronaut Scott Kelly.
Každý z nás si od svých prázdninových dnů slibuje něco docela jiného. Zatímco jeden nedá dopustit na pálící slunce jako stvořené pro ničím nerušený pobyt na pláži, sportovněji založení návštěvníci zpravidla obdobné extrémy nevyhledávají.
Většina expedic byla letos zrušena. Letní antarktická sezona 2021 tak byla za poslední desetiletí nejklidnější. Čeští vědci i přesto na jih planety vyrazili. Osmičlenná expedice odletěla z Prahy 16. prosince 2020 přes Madrid a Santiago de Chile do přístavního města Punta Arenas.
8 fotografií
V restauraci obracíte už osmou stránku jídelního lístku a jste stále bezradnější. Nejraději byste vstali a odešli jinam? Stojíte před přeplněnou skříní s oblečením a netušíte, co si vzít na sebe? Oborníci vysvětlují, co se s vámi právě děje.
Krokodýly nemá nikdo moc v lásce a hroši nejsou výjimkou. Ačkoli jsou sami velmi obávanými živočichy, projevují nebývalou solidaritu, když nějaké menší zvíře napadne krokodýl. Podívejte se na velice zajímavé video, které je toho důkazem.
6 fotografií
Josef Rakoncaj, jedna z největších osobností našeho horolezectví, slaví 70. narozeniny (6. 4. 1951). Slaví je stylově – knihou Měl jsem kliku. S dvorním spoluautorem Miloňem Jasanským bilancuje svůj horolezecký život. Přehledně a důkladně. Rozhodně nečekejte leporelo s velkými barevnými fotografiemi světových velehor doplněnými textem plným klišé.
12 fotografií
Není větší než špička prstu, a přitom jde o nelítostného predátora. Mravenec, jehož domovem je Austrálie a jihovýchodní Asie, nastavil nový rekord. Vědci museli k zachycení jeho pohybu využít hodně rychlé kamery.
Kouzelné a tajemné hory na pomezí severních Čech a Saska lákají dobrodruhy i zvídavé turisty. Rok co rok sem přicházejí poodhalit dávná tajemství, která si tu zdejší lesy už po staletí střeží.
Genetická rozmanitost Evropy je podle nových analýz překvapivě malá, přestože Starý kontinent byl opakovaně osidlován z východu a národy se v průběhu staletí stěhovaly a promíchávaly i během válečných konfliktů, vzniku i rozpadu říší či států.
Tyto fascinující ryby představují ve zvířecí říši opravdový unikát – své potomky nosí v břiše sameček a když přijde jejich čas, porodí pyšný otec až dva tisíce dětí najednou. Je to pravděpodobně jediný muž na světě, který ví, co jsou to porodní bolesti.