Články

Ať už cestujete letadlem často nebo preferujete pozemní dopravní prostředky, musíte uznat, že paluba letadla je vskutku specifickým prostorem jako dělaným pro komediální filmy. Vybrali jsme pro vás pětici komedií odehrávající se v letadlech, které vám rozhodně vykouzlí úsměv na tváři.

5 nejlepších komediích, se kterými se proletíme po světě

S interaktivními mapami má zkušenost asi každý z nás. Dokážeme jejich pomocí najít adresu, obchod nebo zajímavosti v okolí, vyhledat dopravní spojení nebo se jimi nechat navigovat a vyhnout se dopravním nehodám a zácpám. Mapy ale nacházejí využití i v mnoha dalších lidských činnostech. Od územního plánování přes ochranu přírody po správu technických zařízení, mapy jsou zmenšeným a přehledným obrazem světa kolem nás, pomáhají nám jej poznat a díky tomu dělat dobrá rozhodnutí. A někdy jsou zkrátka „jen“ dobrým prostředkem, jak ostatním něco názorně sdělit.

Co dokáží webové mapy

Extrém vedle extrému. Tak by se dalo vystihnout počasí v Zambii, vnitrozemském státě jižní Afriky, jehož rozloha je desetkrát větší než Česká republika. Tamní obyvatelé v posledních letech v důsledku klimatické změny takřka neznají normální počasí. Podmínky, v jakých se nachází, je nutí opouštět domovy. Zvlášť ohrožené jsou v takových případech ženy a dívky, které čelí násilí a mnoha nebezpečným situacím. Organizace CARE proto lidem v Zambii poskytuje nejen provizorní střechu nad hlavou, ale zranitelným osobám také podporu a možnost mít se na koho obrátit.

Voda bere lidem v Zambii domovy, CARE jim poskytuje přístřeší i bezpečí

8. ročník Týdne inovací ČR – největší tuzemská událost v oblasti inovací, průlomových technologií a originálních řešení z různých oborů nabídne oproti loňsku téměř dvojnásobnou dávku pozoruhodných osobností, informací, nápadů a novinek. 

Nejen Ambasador OpenAI, ale i experti z MIT a Stanfordu

Rozbitá okna, spadlé střechy nebo zbořené zdi po bombardování. Poškozena je téměř čtvrtina obytních domů na Ukrajině. V létě se v nich přežít dá, ale za pár měsíců to bude nemožné. Proto CARE pomáhá hlavně v regionech, kde jsou opravy nevyhnutelné pro přežití. Bez nich by lidé museli odejít do jiné časti země. Na dlouhou dobu nebo dokonce navždy by tak mohli přijít o svůj domov. Jediné, co jim ve válkou zničené krajině zbývá.  

Strážci zničených domů a zaplavených polí - svědectví z jihu Ukrajiny

V rámci českého projektu se vysazují nové stromy.
Obyvatelé Jižní provincie Zambie jsou ohroženi dopady klimatických změn. Zdejší lesy v okolí jsou vyschlé a není v nich dostatek dřeva na palivo. Navíc není dostatek úrody z běžných plodin, které se dříve dlouhodobě a bez problému sklízeli.

Český projekt pomáhá v Zambii s udržitelným zemědělstvím