více >>

VIDEO: Robot ze Singapuru smontoval židli za 20 minut

Konec zmateného studování návodu a zděšení, k čemu je potřeba tolik šroubů. Vědci z Technologické univerzity Nanyang v Singapuru strávili tři roky programováním robota, který si poradí se sestavením nábytku za vás.

Jen tři sekundy potřeboval robot k nalezení všech potřebných částí k sestavení.

Jídelní židli ze známého řetězce s nábytkem IKEA se robotovi podařilo složit za dvacet minut.

Jen tři sekundy potřeboval k nalezení všech potřebných částí díky tomu, že si udělal 3D fotografii a vytvořil mapu svých odhadovaných pozic. Jakmile věděl, kde všechno má, strávil 11 minut plánováním dalších kroků. Pak už mu stačilo devět minut na finální sestavení.

Robot byl sestrojen tak, aby manipuloval s předměty stejným způsobem jako člověk. Je vybaven vlastníma "očima a rukama" - 3D kamerou, senzory a dvěma robotickými rameny vybavenými úchyty, které mu umožňují vyzvednout předměty.

Před začátkem byl předem informován, jaké části se dají sestavit jako první, stejně jako lidé, kteří si prohlížejí jednotlivé body v návodu.

„Když teď už ví, jak to dělat, nic nebrání tomu, aby se v příštích pěti až deseti letech dostal na vyšší úroveň a sám pochopil, proč a co má dělat,“ řekl jeden z vědců Quang, který plánuje ještě vylepšit schopnosti robota.

Singapur stále víc tlačí podniky, aby investovaly do automatizace a robotiky, čímž se zvýší jejich produktivita. Cílem městského státu je udržet si pro zahraničí zajímavou levnou pracovní sílu.

Některé restaurace a hotely v Singapuru již dnes využívají roboty k nošení jídel hostům a sklízení použitých talířů a příborů.

Mohlo by vás zajímat: