více >>

VIDEO: Rusové naučili robota Fedora střílet oběma rukama

Od zvedání závaží k jízdě džípem. Humanoidní robot, který má být do patnácti let poslán na Mezinárodní vesmírnou stanici, už zvládne řadu dovedností, které zlepšují jeho schopnosti i motoriku.

Ruský robot F.E.D.O.R.

Nedávno se ruští vědci pochlubili, že jejich android F.E.D.O.R. (Final Experimental Demonstration Object Research) dokáže zamířit na cíl, stisknout poušť a vystřelit ze dvou zbraní zároveň. V současné době už kromě toho umí zacházet s různými druhy nářadí a dokáže řídit auto. „Cílem je naučit robota rozhodnout se a zvolit optimální způsob řešení situací," říká Dmitri Rogozin.

Fedor byl odhalen vloni na podzim. Smyslem jeho vývoje je, aby se stal součástí posádky orbitální stanice. Předpokládá se, že do roku 2021 se Fedor přizpůsobí pilotovaní kosmické lodi a začnou letové zkoušky. „Jeho velkou výhodou je, že dokáže pracovat i bez skafandru," říká ruský vicepremiér Rogozin a ujišťuje, že nejde o žádného bojového robota.

Zatím se počítá s tím, že Fedor bude řídit první bezpilotní let do vesmíru. Roscosmos, ruská kosmická agentura, ale naznačila i svůj plán vybudovat na Měsíci vesmírnou stanici, kdy by se schopnosti Fedora více než hodily. Stanice by měla sloužit jako základna pro výzkum a těžbu drahokamů. Někteří však spekulují, že by mohla mít i vojenský účel.

Mohlo by vás zajímat: