Autor: National Geographic
Články autora
Ze dna oceánu se zdvihají statisíce podmořských hor. Přírodovědci zkoumali život na pouhých třech stovkách z nich.
Ebola nezmizela, jen se skryla. V posledních 14 dnech jsou hlášena nová ložiska z mnoha částí Afiky. Krvácivá smrtící horečka se opět probírá k životu a vybírá si svou daň. Jak nemoc probíhá a jak se přenáší?
Přesně jak bylo předpovězeno, narodila se na Štědrý den v Betlémě léta páně roku 2000. Bílá lvice Mara, která se stala počátkem návratu bílých lvů do volné přírody, jejich původní domoviny, na území Velké Timbavati. Její děti a vnoučata dnes žijí v chráněné oblasti „Tsau!". Bílí lvi nejsou albíni, jak bychom čekali, ale unikátem, genetickou raritou vztahující se k jediné endemické oblasti na zeměkouli – africké Timbavati. Genetický marker tohoto vzácného fenotypu byl identifikován teprve před třemi lety v roce 2012.
Nejstarším doloženým použitím asi nejfrekventovanější anglické nadávky v podobě slova „fuck", má být záznam soudu v Chesteru už z roku 1310. Nadávka se sexuálním podtextem přitom není použita „přímo", ale jako přídomek obžalovaného.
Jezero Turkana poskytuje živobytí kmenům na vzdáleném severu Keni, ale rozvojové projekty na jeho hlavním přítoku ohrožují jeho životaschopnost, upozorňuje reportáž Neila Shei a Randy Olsona v záříjovém českém vydání National Geographic.
NA OBÁLCE: Takovýto umělý kel byl vybaven vysílačkou a podstrčen na trh se slonovinou, aby se díky jeho putování daly sledovat a vystopovat tajné stezky pašeráků slonoviny.
Papež František klade větší důraz na službu chudým než na prosazování katolické doktríny. Po více než dvou letech v úřadě to u stoupenců římskokatolické víry vyvolává radost i znepokojení. Celou reportáž Roberta Drapera a Davea Yodera najdete v srpnovém vydání National Geographic.
Florida bude muset brzy zaplatit za náklady spojené se změnou klimatu – náklady, které narůstají na celém světě. Úpravami se získá čas, ale půjde zachránit Miami? - ptá se Laura Parkerová reportáži, která vyšla v českém dubnovém vydání časopisu Nationa Geographic. Součástí ochutnávky je i galerie fotografií George Steinmetze
Maoističtí radikálové našli opěrný bod v džunglích oplývajících nerosty. Používají přitom násilí a vydírání. Celou rportáž Anthonyho Loyda a fotografky Lynsey Addariové, z níž je tato ukázka, najdete v dubnovém čísle National Geographic.
Oteplování klimatu příznivě působí na škůdce, který se stal postrachem lesů Severní Ameriky. Boj lýkohuby popisuje v dubnovém čísle National Geographic Hillary Rosnerová. Reportáž z níž vám přinášíme ukázku, doprovodil fotografiemi Peter Essick.
Párek hibernovaných arktických syslů pomáhá při výzkumech na University of Alaska řešit lékařskou záhadu. Sysel Parryův umí snížit tělesnou teplotu pod bod mrazu a bez újmy přečkat i sedmiměsíční zimní spánek.
Dokážou rezervace ochránit moře kypící pestrým životem? Jak uchovat vodní bohatství a nepoškodit rybáře, kteří jsou na něm závislí? Odpověď hledal v březnovém čísle National Geographic Kennedy Warne
s fotografem Thomasem Peschakem.
S láskou k „dokonalé bílé prázdnoté" grónského ledového příkrovu vás v březnovém čísle National Geographic seznámí Murray Fredericks.
Krize v Evropě uvrhla dvě hlavní města do protichůdného postavení: z Berlína se stal věřitel a z Athén dlužník. Portrét obou metropolí přináší v březnovém čísle National Geographic reportáž Adama Nicolson
a s fotografiemi Gerda Ludwiga a Alexe Majolia.
Co se začne dít, když se z vás stane válečný uprchlík? Jdete, konstatuje lakonicky na úvod čtvrté reportáže z dlouhé cesty ve stopách migrace prvních lidí Paul Salopek v březnové reportáži doprovázené fotografiemi Johna Stanmeyera.
Od Galileovy doby se nic nezměnilo: vědci oznamují pravdy a přinášejí důkazy,
ale mnohé lidi nepřesvědčí. Reportáž Joela Achenbach
a a fotografa Richarda Barnese nás zavede do světa kreacionistů a různě zaměřených odpůrců vědy.
Pěstitelé rýže tu v minulých staletích královsky bohatli. Dnes je krajina v Jižní Karolíně známá jako ACE Basin bohatá velkou rozmanitostí života ve volné přírodě i svými dějinami. Franklin Burroughs se v této reportáži z únorového čísla vrací do krajiny dětství s fotografem Vincentem J. Musim.
Národní park Gran Paradiso, někdejší královský lovecký revír, uchovává divokou tvář Itálie, tvrdí ve své reportáži Jeremy Berlin. Na reportáži, která je součástí únorového čísla se podílel fotograf Fotografie Stefano Unterthiner.
Ukrývají se ve vaší posteli a množí se vám na obličeji. Jsou menší než tečka vytištěná na konci této věty. Do světa roztodivných roztočů vás zavede únorová reportáž Roba Dunna a fotografa Martina Oeggerliho.
Surfing býval kdysi sportem ostrovních náčelníků, ale dnes spojuje Havajce s jejich kulturní identitou. John Lancaster
s fotografem Paulem Nicklenem odhalují v únorovém čísle přetrvávajícího ducha oceánu místních lidí, který vzdoruje turistickému pozlátku.
V přírodě najdeme plno příkladů velmi rafinovaného zbarvení, které není jen tak samoúčelné a umožňuje živočichům buď splynout s prostředím a být nepozorován. Anebo naopak dát jasně na vědomí varování.
„Pojďte se mnou, něco vám ukážu,“ pokynul rukou téměř osmdesátiletý Tómas Tsolakis na řeckém ostrově Chíos. „Je to takový můj sen.“
Věda zabránila potravinové krizi v 60. letech minulého století. Může nás zachránit ještě jednou? Významnou roli budou hrát nové moderní vysoce produktivní plodiny. Ale zemědělství se nemůže spoléhat jen na biotechnologii.
MUŽI SE ZA ÚSVITU SCHÁZEJÍ u kamenné věže a v mozolnatých dlaních svírají nože. Po nočním sněžení – prvním toho podzimu ve Svanetii, kraji ležícím vysoko v gruzínské části Kavkazu – nastává mrazivě jasný den.
T. rexi, ustup ze slávy: největším a nejzavilejším masožravcem, jaký kdy chodil po Zemi, je spinosaurus.
Nahlížení do míst, kde se rodí nové hvězdy, vyžaduje dalekohled o průměru větším, než má řada velkoměst. Seznamte se, toto je ALMA.
Protesty proti syrské vládě před třemi lety podnítily stále trvající boj o vládu v zemi. Tady v hlavním městě armáda ostřeluje předměstí, ovládaná povstalci, z hory, odkud byl pořízen úvodní snímek. Zatímco kolem nich zuří konflikt, obyvatelé města čekají na mír a doufají, že jejich charakteristická kultura přežije.
Rychlí a robustní tuňáci obecní, jejichž maso je oblíbenou surovinou při přípravě suši, se stávají obětí nadměrného rybolovu. Zde vám nabízíme úryvek z reportáže Kennetha Browera s fotografiemi Briana Skerryho, která vyšla v březnovém čísle našeho časopisu.
I pro dnešní indiány je kůň stále symbolem tradice a zdrojem hrdosti, slávy a léčebné síly. Reportáž o pevném poutu mezi člověkem a koněm přináší reportáž Davida Quammena a fotografky Eriky Larsenové v březnovém vydání našeho časopisu.
Varan, nejstrašnější žijící ještěr na Zemi má před sebou nejistou budoucnost. Jejich osud přibližuje v únorovém čísle reportáž Jennifer S. Hollandové s fotografiemi Stefana Unterthinera.
Muzejní depozitáře ukrývají výstavní exempláře shromážděné vědci a badateli, které jsou nejen poučné, nýbrž i krásné, tvrdí Jeremy Berlin v reportáži pro lednové číslo časopisu National Geographic.
Na severním pobřeží Ománu testuje tým mladých horolezců své schopnosti na pobřežních útesech ostrých jako čepel nože. Adrenalinový zážitek zprostředkovává v lednovém vydání našeho časopisu reportáž Marka Synnotta a fotografie Jimmyho China.
V dnešním ekonomicky vzájemně propojeném světě mnohé rozvojové země zjišťují, že tím nejcennějším, co mohou vyvážet, jsou lidé. Zahraniční pracovníci a jejich rodiny tak vyměňují citovou ztrátu za hmotný zisk. O jejich situaci v lednovém vydání informuje reportáž Cynthie Gorneyové a fotografa Jonase Bendiksena.
Pořádání zimních olympijských her by mohlo dokázat, že Rusko se nakonec znovu objevilo na scéně jako světová mocnost. Ovšem plážové letovisko Soči je pro konání tohoto sportovního svátku problematické místo, varuje ve své reportáži Brett Forrest a jeho text doprovodil fotograf Thomas Dworzak.
Amazonský kmen Kayapó vede nekonečný boj. V minulosti odrazil rančery i zlatokopy, teď jeho vůdci musejí znovu bojovat, jinak riskují, že kmen přijde o svůj způsob života. O tom vypráví reportáž Chipa Browna a fotografa Martina Schoellera v lednovém čísle.
Odpůrci evoluce, kteří odmítají teorii evoluce člověka „z opice“ by se mohli zaradovat. Paleoantropologům se nedaří najít posledního společného předka druhu Homo sapiens a neandrtálců.
Stojící kameny v Galicii
Shelf Cloud
Lejskovec rajský krmí své mládě
Pohledy na Zemi - květen 2013
Pohledy na Zemi - duben 2013
Bezpilotní letouny prokázaly svou zdatnost v boji proti al-Káidě. Teď se chystají osvědčit se i v civilním sektoru. Potenciálním úkolem je hlídkování na hranicích, stopování pachatelů, práškování polí. A možná i sledování nás všech?
V roce 1996 přijel do Fu-lingu, ospalého města u Dlouhé řeky, dobrovolník Mírových sborů učit angličtinu. Nedávno se vrátil zpátky a jeho bývalí studenti - i krajina - byli úplně jiní.
Šéfredaktor českého vydání National Geographic Tomáš Tureček prošel archiv časopisu od založení roku 1888 a vybral všechny články týkající naší země. Jak nás viděli za hranicemi ve zlomových okamžicích našich dějin? Pohled z odstupu může pomoci objektivně hodnotit nejen sebe, ale i ty druhé.
Frakovací šílenství v Severní Dakotě oživilo přísun ropy z vlastních, amerických zdrojů – ale za jakou cenu?
Slunce zapadlo. Vyšel měsíc jako perla. Otevřel se čarovný svět.
Bonobové jsou pověstní svojí mírumilovností a oblibou sexu. Výzkumy v jejich přirozeném prostředí hloboku uprostřed pralesa v Kongu ukázaly i jiné stránky jejich osobnosti.