Autor: National Geographic

Autor redakce

Články autora

Národní park Serengeti, Afrika
Lidé si obvykle představují, že Serengeti je starobylá africká krajina táhlých zlatavých plání, jež zůstávají celé věky beze změny. Žirafy s dlouhými krky ladně kráčejí stepí. Stáda slonů se prodírají travinami. Lvi štvou antilopy se spirálovitě zatočenými rohy při vzrušujícím pronásledování. Klikatící se proudy pakoňů a zeber jsou neustále v pohybu. A lidé žijící v Serengeti, Masajové a jiní, pokud o nich vůbec víme, jsou většinou vykreslováni jako exotické postavy tvrdošíjně lpící na svých prastarých pasteveckých tradicích.

Tajemství Serengeti

Články
Nocovačka
V loňském roce jsme se s šéfredaktorem Tomášem Turečkem a částí redakce National Geographic Česko touto dobou vydali s polárníkem Petrem Horkým na „nocovačku“ na Jizerku, kde jsme v -23 stupních Celsia nocovali na sněhu. Byl to nevídaný zážitek! V letošním roce byl v plánu další ročník, ale nejdřív bylo teplo a nebyl sníh, a pak byl Petr Horký nemocný. Naštěstí se ještě i teď v březnu drží teploty pod nulou, tak můžeme akci spustit, tentokrát v Praze, a to 8.března 2023 v Náprstkově muzeu. Uvidíme, jestli se potvrdí Petrova teze, že nejlepší polárníci jsou bezdomovci. Můžete si to vyzkoušet i vy.

Vydržíte přes noc venku?

Články
Ilustrační foto
Uplynul rok od chvíle, kdy Spojené státy po dvaceti letech stáhly své vojenské síly z Afgnánistánu, a Tálibán se znovu dostal k moci. Jak dnes vypadá nejdůležitější afghánská dálnice číslo jedna, známá spíše jako „okružní silnice“? Měla být symbolem lepších zítřků, ale nyní je spíše ukazatelem skutečné úrovně života v této zemi.

Ztracená cesta v Afghánistánu

Články
Oslava v Pantheonu Národního muzea
Na stejném místě, kde se přesně před dvaceti lety křtilo první české číslo slavného časopisu National Geographic, se 13. září 2022 konala slavnostní akce k připomenutí tohoto významného výročí.

Český National Geographic oslavil 20 let

Články
Alžběta II.
Královna Alžběta II. byla celosvětovou uznávanou osobností, v anglosaském světě pak skutečným symbolem tohoto civilizačního okruhu, kam přirozeně patří i National Geographic. Není tedy divu, že se těžko mohla vyhnout objektivům jeho fotografů. Ti ovšem nepásli po detailech z jejího rodinného života, naopak se snažili zachytit ji i její rodinu způsobem hodným žlutého rámečku.

Jak National Geographic fotografoval královnu Alžbětu II.

Články
Listy Victorie unesou i malé dítě.
Až tři metry v průměru mohou mít plovoucí listy leknínů rodu Victoria, největších na světě. Vyskytují se v jihoamerických vodních tocích, kde prospívají a vytlačují ostatní rostliny.

Obří lekníny mají překvapivou sílu

Články
Hibiscadelphus wilderianus, Havai
Telefony byly zcela novým vynálezem, Ford model T šel na dračku, prezidentem USA byl William Howard Taft a naposledy mohl někdo cítit vůni kvetoucího stromu Hibiscadelphus wilderianus ve volné přírodě.

Zachraňme vůni

Články
Původní obyvatelé kmenů Tsonga a Sepedi věří, že bílí lvi jsou hvězdným darem Boha a s jejich příchodem na Zem jsou spojené velké změny.
Přesně jak bylo předpovězeno, narodila se na Štědrý den v Betlémě léta páně roku 2000. Bílá lvice Mara, která se stala počátkem návratu bílých lvů do volné přírody, jejich původní domoviny, na území Velké Timbavati. Její děti a vnoučata dnes žijí v chráněné oblasti „Tsau!". Bílí lvi nejsou albíni, jak bychom čekali, ale unikátem, genetickou raritou vztahující se k jediné endemické oblasti na zeměkouli – africké Timbavati. Genetický marker tohoto vzácného fenotypu byl identifikován teprve před třemi lety v roce 2012.

Hvězdný dar od Boha: Zabijete-li bílého lva, zabijete svět

Články
První zápis slova "fuck".
Nejstarším doloženým použitím asi nejfrekventovanější anglické nadávky v podobě slova „fuck", má být záznam soudu v Chesteru už z roku 1310. Nadávka se sexuálním podtextem přitom není použita „přímo", ale jako přídomek obžalovaného.

První doložené použití anglického f*ck

Články
Přislušníci kmene El Molo, vyzbrojení oštěpy a trpělivostí sledují ryby na východním břehu jezera Turkana.
Jezero Turkana poskytuje živobytí kmenům na vzdáleném severu Keni, ale rozvojové projekty na jeho hlavním přítoku ohrožují jeho životaschopnost, upozorňuje reportáž Neila Shei a Randy Olsona v záříjovém českém vydání National Geographic.
15 fotografií

Umíráček pro Nefritové moře?

Články
Na obálce: Takovýto umělý kel byl vybaven vysílačkou a podstrčen na trh se slonovinou, aby se díky jeho putování daly sledovat a vystopovat tajné stezky pašeráků slonoviny.
NA OBÁLCE: Takovýto umělý kel byl vybaven vysílačkou a podstrčen na trh se slonovinou, aby se díky jeho putování daly sledovat a vystopovat tajné stezky pašeráků slonoviny.

Obsah časopisu - září 2015

Časopis
Papež František objímá zdravotně postiženého mladíka před bazilikou svatého Petra. Vůdce 1,2 miliardy křesťanů je obdivován pro svou vřelost, otevřenost a skromnost.
Papež František klade větší důraz na službu chudým než na prosazování katolické doktríny. Po více než dvou letech v úřadě to u stoupenců římskokatolické víry vyvolává radost i znepokojení. Celou reportáž Roberta Drapera a Davea Yodera najdete v srpnovém vydání National Geographic.
18 fotografií

Změní papež Vatikán? Nebo Vatikán změní papeže?

Články
Mohutné fontány drží milovníky zábavy ve výšce na Biscayne Bay, nedaleko centra Miami. Toto město si oblíbilo nevázaný životní styl spjatý s vodou. A to i v čase, kdy stoupající mořská hladina ohrožuje jeho perspektivní existenci.
Florida bude muset brzy zaplatit za náklady spojené se změnou klimatu – náklady, které narůstají na celém světě. Úpravami se získá čas, ale půjde zachránit Miami? - ptá se Laura Parkerová reportáži, která vyšla v českém dubnovém vydání časopisu Nationa Geographic. Součástí ochutnávky je i galerie fotografií George Steinmetze
7 fotografií

Vodní hrozba

Články
Důlní dělník Adžaj Maridžan nese kus uhlí z povrchového dolu v Bókapaharí ve státu Džhárkhand, aby jej naložil do čekajícího nákladního auta.
Maoističtí radikálové našli opěrný bod v džunglích oplývajících nerosty. Používají přitom násilí a vydírání. Celou rportáž Anthonyho Loyda a fotografky Lynsey Addariové, z níž je tato ukázka, najdete v dubnovém čísle National Geographic.
14 fotografií

Jak uhlí podporuje vzbouřence v Indii

Články
S cílem zjistit, jak daleko lýkohub oletí, Maya Evendenová z University of Alberta brouky uvazuje a nechává létat v kruzích. Průměrná vzdálenost v její laboratoři: 2-6 km v závislosti na věku. Rekord: 24 km.
Oteplování klimatu příznivě působí na škůdce, který se stal postrachem lesů Severní Ameriky. Boj lýkohuby popisuje v dubnovém čísle National Geographic Hillary Rosnerová. Reportáž z níž vám přinášíme ukázku, doprovodil fotografiemi Peter Essick.
14 fotografií

Hmyz, který požírá lesy

Články
Párek hibernovaných arktických syslů pomáhá při výzkumech na University of Alaska řešit lékařskou záhadu. Sysel Parryův umí snížit tělesnou teplotu pod bod mrazu a bez újmy přečkat i sedmiměsíční zimní spánek.
Párek hibernovaných arktických syslů pomáhá při výzkumech na University of Alaska řešit lékařskou záhadu. Sysel Parryův umí snížit tělesnou teplotu pod bod mrazu a bez újmy přečkat i sedmiměsíční zimní spánek.

Sysel, zmrzlík rekordman

Foto týdne
Dokážou rezervace ochránit moře kypící pestrým životem? Jak uchovat vodní bohatství a nepoškodit rybáře, kteří jsou na něm závislí? Odpověď hledal v březnovém čísle National Geographic Kennedy Warne
 s fotografem Thomasem Peschakem.
15 fotografií

Protichůdné proudy Jižní Afriky

Články
Slovenský pouliční umělec Miloš Kmošek (vlevo) vystupuje v létě roku 2013 před Brandenburskou branou jako východoněmecký pohraničník. Podobná vystoupení byla později na tomto místě zakázána jako nevhodná.
Krize v Evropě uvrhla dvě hlavní města do protichůdného postavení: z Berlína se stal věřitel a z Athén dlužník. Portrét obou metropolí přináší v březnovém čísle National Geographic reportáž Adama Nicolson
a s fotografiemi Gerda Ludwiga a Alexe Majolia.
20 fotografií

Dvě města, dvě Evropy

Články
Etničtí Kurdové, jejichž domovy v Sýrii, ve městě Ajn al-Arab (Kobane), jsou vystaveny útokům, zatlačují plot z ostnatého drátu na tureckých hranicích.
Co se začne dít, když se z vás stane válečný uprchlík? Jdete, konstatuje lakonicky na úvod čtvrté reportáže z dlouhé cesty ve stopách migrace prvních lidí Paul Salopek v březnové reportáži doprovázené fotografiemi Johna Stanmeyera.
16 fotografií

Pouť z Ráje: část čtvrtá

Články
Dělník upravuje exponát v Kennedyho vesmírném centru NASA na Floridě. Skepticismus vůči etablované vědě není nic nového, ale internet je pro okrajové názory požehnáním. Myslíte si, že přistání na Měsíci bylo zfalšované?
Od Galileovy doby se nic nezměnilo: vědci oznamují pravdy a přinášejí důkazy, 
ale mnohé lidi nepřesvědčí. Reportáž Joela Achenbach
a a fotografa Richarda Barnese nás zavede do světa kreacionistů a různě zaměřených odpůrců vědy.
7 fotografií

Pochyby o vědě

Články
Cypřiš pokrytý mechem drží stráž nad tichými vodami v ACE Basin, pojmenovaném podle tří řek, které jím protékají: Ashepoo, Combahee a Edisto.
Pěstitelé rýže tu v minulých staletích královsky bohatli. Dnes je krajina v Jižní Karolíně známá jako ACE Basin bohatá velkou rozmanitostí života ve volné přírodě i svými dějinami. Franklin Burroughs se v této reportáži z únorového čísla vrací do krajiny dětství s fotografem Vincentem J. Musim.
13 fotografií

Odkaz Jižní Karolíny

Články
Poklidné jezírko vysoko v Grajských Alpách zrcadlí sněhem pokryté vrcholky parku Gran Paradiso – nejstarší italské chráněné oblasti, která je mnohem proslulejší kulturou než ochranou přírody.
Národní park Gran Paradiso, někdejší královský lovecký revír, uchovává divokou tvář Itálie, tvrdí ve své reportáži  Jeremy Berlin. Na reportáži, která je součástí únorového čísla se podílel fotograf Fotografie Stefano Unterthiner.
11 fotografií

Nalezený ráj

Články
Tento dravý půdní roztoč zobrazený  v několikasetnásobném zvětšení je ve  svém mikroskopickém světě postrachem.
Ukrývají se ve vaší posteli a množí se vám na obličeji. Jsou menší než tečka vytištěná na konci této věty. Do světa roztodivných roztočů vás zavede únorová reportáž Roba Dunna a fotografa Martina Oeggerliho.
11 fotografií

Roztodivní roztoči

Články
Nejlepší kamarádky Ha’a Keaulanová vpravo a Maili Makanová cestou do oceánu proplavávají pod vlnou poblíž svého domovského města Makaha. Jako generace před nimi chodí do těchto vod téměř denně, aby občerstvily své tělo i ducha.
Surfing býval kdysi sportem ostrovních náčelníků, ale dnes spojuje Havajce s jejich kulturní identitou. John Lancaster s fotografem Paulem Nicklenem odhalují v únorovém čísle přetrvávajícího ducha oceánu místních lidí, který vzdoruje turistickému pozlátku.
14 fotografií

Pravý Havajec

Články
Listovnice červenooká mžourá přes zlatě proužkovaná poloprůhledná víčka. Oči tohoto jedovatého obojživelníka dlouhého 7,5 centimetru jsou příkladem odstrašujícího zbarvení. Pomocí této obranné strategie zahánějí někteří živočichové predátory.
V přírodě najdeme plno příkladů velmi rafinovaného zbarvení, které není jen tak samoúčelné a umožňuje živočichům buď splynout s prostředím a být nepozorován. Anebo naopak dát jasně na vědomí varování.

Zlé, rudé oko odstrašuje predátory

Foto týdne
Příští zelená revoluce
Věda zabránila potravinové krizi v 60. letech minulého století. Může nás zachránit ještě jednou? Významnou roli budou hrát nové moderní vysoce produktivní plodiny. Ale zemědělství se nemůže spoléhat jen na biotechnologii.

Příští zelená revoluce

Články
Středověké úkryty v horách
MUŽI SE ZA ÚSVITU SCHÁZEJÍ u kamenné věže a v mozolnatých dlaních svírají nože. Po nočním sněžení – prvním toho podzimu ve Svanetii, kraji ležícím vysoko v gruzínské části Kavkazu – nastává mrazivě jasný den.

Středověké úkryty v horách

Články
Kosmický úsvit
Nahlížení do míst, kde se rodí nové hvězdy, vyžaduje dalekohled o průměru větším, než má řada velkoměst. Seznamte se, toto je ALMA.

Kosmický úsvit

Články
Padnou hradby Damašku?
Protesty proti syrské vládě před třemi lety podnítily stále trvající boj o vládu v zemi. Tady v hlavním městě armáda ostřeluje předměstí, ovládaná povstalci, z hory, odkud byl pořízen úvodní snímek. Zatímco kolem nich zuří konflikt, obyvatelé města čekají na mír a doufají, že jejich charakteristická kultura přežije.

Padnou hradby Damašku?

Články
Tuňáci  v akci
Rychlí a robustní tuňáci obecní, jejichž maso je oblíbenou surovinou při přípravě suši, se stávají obětí nadměrného rybolovu. Zde vám nabízíme úryvek z reportáže Kennetha Browera s fotografiemi Briana Skerryho, která vyšla v březnovém čísle našeho časopisu.

Tuňáci v akci

Články
Lidé na koních
I pro dnešní indiány je kůň stále symbolem tradice a zdrojem hrdosti, slávy a léčebné síly. Reportáž o pevném poutu mezi člověkem a koněm přináší reportáž Davida Quammena a fotografky Eriky Larsenové v březnovém vydání našeho časopisu.

Lidé na koních

Články
Byl jednou jeden drak
Varan, nejstrašnější žijící ještěr na Zemi má před sebou nejistou budoucnost. Jejich osud přibližuje v únorovém čísle reportáž Jennifer S. Hollandové s fotografiemi Stefana Unterthinera.

Byl jednou jeden drak

Články