Autor: Pavel Stöckl
Články autora
V Austrálii byl objeven a také natočen pavouk s neobvyklou loveckou technikou: Síť, kterou utká sám hodí na kořist ve svém dosahu.
Hvězda devadesátkrát větší než Slunce, tedy jedna z největších zaznamenaných, se řítí osamoceně vesmírem rychlostí 400 000 km/h.
Se 7 miliardami obyvatel Země a více či méně fungujícími systémy zdravotní péče, kdy přežívají a reprodukují se i jedinci, kteří by dříve měli jen malou šanci, se před časem prosadil názor, že se evoluce člověka zpomalila, či dokonce zastavila. Nové výzkumy však ukazují, že tomu tak není.
Strach je mocnou hnací silou lidského jednání. A každý se bojí trochu něčeho jiného, což dokládá i nová „Mapa strachu", která vznikla před zahájením Světového ekonomického fóra v Davosu. Na základě dotazování 750 expertů z celého světa se ukazuje, že jednotlivé oblasti mají rozdílné priority obav.
Představit si člověka jako ohrožený druh je při současných sedmi miliardách téměř nemožné. Nicméně v minulosti nejednou bylo na světě méně než 20 tisíc jedinců, přestože jako druh se později rozšířili po kontinentech i ostrovech.
Hvězda devadesátkrát větší než Slunce, tedy jedna z největších zaznamenaných, se řítí osamoceně vesmírem rychlostí 400 000 km/h.
Záhadné výkyvy v rozmanitosti života na Zemi nemusí mít vůbec nic společného s asteroidy, supervulkány nebo, chcete-li, globálním oteplováním.
2. světová válka urychlila vývoj zbraní. Souvisel s tím i impuls pro pronikání do vesmíru, který nebyl spojen jen s rozvojem raket. Nacistické Německo zvažovalo i plány na vybudování obřího stokilometrového vesmírného zrcadla, které by jim sloužilo jako spalující sluneční dělo.
Druhá planeta sluneční soustavy s povrchovou teplotou kolem 500 stupňů Celsia, vysokým tlakem a ničivými bouřemi, nebyla od 80. let favoritem pro pilotované mise ze Země. NASA však přišla s novým plánem, který počítá s využitím vzducholodí a budováním základen v atmosféře Venuše.
Se 7 miliardami obyvatel Země a více či méně fungujícími systémy zdravotní péče, kdy přežívají a reprodukují se i jedinci, kteří by dříve měli jen malou šanci, se před časem prosadil názor, že se evoluce člověka zpomalila, či dokonce zastavila. Nové výzkumy však ukazují, že tomu tak není.
Vysoké dávky kokainu spouštějí v mozkových buňkách sebezničující proces. Testy na myších ukázaly, že droga vede k hyperaktivní autofagii, kdy buňka doslova stráví vlastní vnitřnosti. Nebezpečný proces se přitom neomezuje na samotného konzumenta drogy. Autofagie se projevila i u potomků myší, jejichž matky dostávaly kokain během těhotenství.
Víra či přesvědčení rodičů o jejich dětech mají podle odborníků značný vliv, ať už jsou přehnané v jakémkoli směru. Nový výzkum porovnal to, jak se dívají rodiče na své děti, a hledal rozdíly mezi sourozenci.
„Nežvatlejte na to dítě," žádal jsem pod vlivem odborného doporučení naš babičky, když se rozněžněně obracely na mého syna. No, a světě div se, zase špatně - všechno jinak: podle výzkumu na McGill University, šestiměsíční děti mají mnohem větší zájem o žvatláních jiných dětí než o správnou výslovnost dospělých a žvatlání tak napomáhá nastartovat jejich řečové schopnosti.
Zpomalování hlubokomořského proudění, které funguje jako obrovský výměník tepla v planetárním měřítku, může vyvolat rozsáhlé změny podnebí. Nová studie dokazuje, že právě to už nyní probíhá.
Světelné znečištění, které generují především hustě osídlené městské oblasti, má dlouhodobé dopady na rostliny a hmyz. Dopady odhaluje první vědecká studie, která shrnuje výsledky výzkumu na University of Exeter.
V extra panenském olivovém oleji existuje složka, která má schopnost likvidovat celou řadu nádorových buněk v lidském organismu. Zázračná látka se jmenuje oleocanthal a podle závěrů výzkumu zveřejněných v časopise Molecular and Cellular Oncology vědci poodhalili mechanismus účinků oleocanthalu i důvod proč neničí zdravé buňky.
Světelná věrnost, tak by se dal volně přeložit název Li-fi (light fidelity) technologie odzkoušené oxfordskými výzkumníky, která dává internetu obousměrnou rychlost 224 gigabitů za sekundu (Gbps). Pro představu by se při takové rychlosti stahovalo na jednou 18 filmů o velikosti 1,5 GB jednu sekundu.
Tilapie patří historicky mezi nejdéle lovené ryby, jejich podobu zachycuje i staroegyptský hieroglyf a právě tyto ryby lovil z jezera Galillejského i apoštol Petr. V Evropě i Americe se tyto ryby dodnes podávají nejčastěji smažené s hranolky. Nově však mají mít zásluhu na rychlejším hojení ran.
Pokud je oblast Karibiku rájem, tak strom s plody zrádně sladkými způsobí velmi rychlé vyhnání každého, kdo ovoce nejen ochutná, ale třeba se jej i jen neopatrně dotkne. Mancinella obecná (na hlavním obrázku) je totiž asi nejnebezpečnějším stromem na světě.
Jako bod obratu v boji proti virovým infekcím vypadá předběžně vydaná zpráva o výzkumu vědců z univerzit v Leedsu a Yorku: Podařilo se jim rozluštit kód patogenů rýmy a dalších onemocnění. S jistou nadsázkou se dá říci, že za vším je specifická sekvence v řetězci RNA, kterou měli genetici již delší dobu před očima, ale netušili, že její narušení, viry deaktivuje.
Války a násilné konflikty dávají podle nové harvardské studie biologickou výhodu těm, kteří se jich účastní. Ukazuje se, že evolučně mají v lidském rodě více žen a dětí muži, kteří války vyvolávají a jsou jejich motorem.
Trochu se tak naplňuje sen o perpetu mobile, stroji, jehož fungování je samo zdrojem energie, kterou potřebuje. Korejští vědci vylepšili 200krát technologii založenou na konverzi energie běžně dostupné z okolního prostředí - například z pohybu lidského těla - na energii elektrickou.
Masově užívaný Ibuprofen (u nás prodávaný i jako Ibalgin) ve formě růžových pilulek nejen tlumí bolesti při migrénách, ale možná prodlužuje i život. Dříve než začnete tabletek hltat ještě víc, tak si uvědomte, že nová studie zatím platí jen pro jednodušší laboratorní organismy a nic nemění na vedlejších negativních účincích medikamentu, který je k dostání bez předpisu.
Dosud největší kamenný blok starověku objevili němečtí archeologové při výkopech libanonském Baalbeku. Znovu nezbývá než žasnout nad schopnostmi stavitelů v době, kdy byla lidská civilizace ještě poměrně mladá.
Objev fosilií v Jižní Dakotě přidává důležitý článek do mozaiky éry dinosaurů, v tomto případě těch největších býložravců - mezi něž patřil s malinkatou hlavou v kontrastu ke kolosálnímu tělu brachiosaurus nebo diplodok s ocasem připomínajícím bič. Dosud nepojmenovaný kolos vědce překvapil, protože se proháněl po pláních dnešní Ameriky před 139 miliony lety.
Skoro jako doporučení: Užijte si zimu, je možné chápat nově zveřejněnou studii britských klimatologů, že Evropu může očekávat zesilující vlny veder v letních měsících. Modelový je pro ně rok 2003, kdy přišlo nejteplejší léto od roku 1540.
Paleogenetika mapuje hlubiny evoluce lidského rodu a jeden výzkum se zaměřil na to, jak dlouho je náš organismus schopen strávit etanol. A ukázalo se, že velice záhy. Prapra-předci se zřejmě zpíjeli už před 10 miliony let.
Místo antibiotik, která mají někdy i nepříznivé vedlejší účinky, a bakterie jsou vůči nim navíc stále častěji odolnější, připravují vědci elektronický boj s bakteriemi. S pomocí na dálku ovládaného čipu v těle pacienta hodlají původce infekce "usmažit".
Jurský park se má 12. června 2015 dočkat obnovené premiéry po 22 letech. Tento týden byl zveřejněn první oficiální trailer z připravovaného filmu Jurassic World/Jurský svět, který za necelý den vidělo přes 14 milionů lidí.
Ve vzdálenosti necelých 12 000 kilometrů obklopuje celou Zemi neviditelný štít. Podle vědeckého týmu vedeného Kolorádskou univerzitou blokuje nově objevená ochranná sféry tzv. zabijácké elektrony, které bičují planetu s rychlostí blízkou světlu a ohrožují astronauty, slabě chráněné satelity a během intenzivních slunečních bouří narušují fungování systémů.
Nový vynález může obrátit na světovou ekonomiku vzhůru nohama, německá společnost s názvem Sunfire GmbH tvrdí, že dokáže proměnit vodu a v podstatě odpadní oxid uhličitý na uhlovodíkovou kapalinu podle přání - například petrolej, benzín a oleje. Nic ovšem není známo o nákladech procesu a nakolik ho může ovlivnit některými analytiky předpovídaný pokles cen ropy.
Stačí jeden polibek, dostatečně vřelý a dlouhý alespoň 10 sekund, a mezi dvěma lidmi se přenese kolem 80 milionů bakterií. Vyplývá to z nové nizozemské studie zveřejněné v časopise Microbiome.
Zajímavým příspěvkem k diskusím o globálním oteplování bylo 25. února slyšení environmentalisty Patricka Moorea, spoluzakladatele Greenpeace, před výborem amerického Senátu. Moore napadl základní tezi, že globální oteplování akcelerovala lidská aktivita i to, že by růst teplot ohrožoval civilizaci a život samotný.
Bájné město opičího boha zřejmě odhalil v nitru honduraské džungle nový průzkum s pomocí laserového bombardování. A nejen to. Archeologové si jsou jistí, že pod zeleným příkrovem na ně čekají desítky pyramid ne v jednom, ale hned v několika městech zapomenuté civilizace.
Kdy byli lidé nejšťastnější v minulém století? Antropologové z univerzity v Bristolu se pokusili na tuto otázku odpovědět s pomocí emoční archeologie. Místem jejich "vykopávek" se staly v Británii vydané knihy od literatury až po návody, manuály a turistické příručky. A hledali emoce.
Severní Korea, která znovu vyhlásila válečný stav se svým jižním sousedem, demonstruje sílu nejen testy balistických raket nebo pokusnými jadernými výbuchy. Ohnivou propagandu hrozící zničením všech nepřátel doplňuje běžně retušemi fotografií. Jedné takové si povšimli i na serveru The Atlantic, když se jim dostal do ruky snímek z nácviku vylodění.
Za jeden ze symbolů vyšší inteligence se považovala dlouho velikost mozku – zvláště u člověka ve srovnání s ostatními vyššími primáty. Nové výzkumy však dokládají, že jen ve velikosti to není. Evoluce je spojena spíše s organizací mozku a změně proporcí jeho jednotlivých regionů.
Astronomové již detekovali tisíce planet kolem vzdálených hvězd. Zůstává však otázkou, zda některé z nich hostí inteligentní život. Lovci signálů zatím vycházejí naprázdno. A odborníci z univerzity v Berkley nově kazí naděje pravděpodobnosti: Šance na existenci inteligentní civilizace je jedna ku milionu.
Trojrozměrný tisk je stále častěji citovanou technologií budoucnosti. Po různých součástkách, hračkách, nebo dokonce i ručních zbraních se začíná mluvit o jeho využitím ve větším měřítku, a to doslova. Někdy v roce 2014 by měl být vytištěn první dům.
Budoucnost vojenství se v plánech Pentagonu většinou upíná k roku 2025, kdy mají být završeny projekty vývoje a propojení moderních technologií, které umožní rychle rozpoznat a případně zničit jakýkoli cíl, ať již půjde o raketu, vojenské zařízení nebo jediného člověka přesně identifikovaného na základě biometrických dat.
O tom, že život vzešel z moře na souš, jsou už desítky let přesvědčeny celé generace paleontologů i široká veřejnost. Ale ukazuje se, že se zřejmě všichni mýlili.
Při hloubení výkopů ve Vilniusu se náhle objevily pod radlicí buldozeru lidské kosti. Tisíce kostí. Podobné nálezy nejsou na území bývalého Sovětského svazu neobvyklé a většinou se jedná o oběti teroru KGB či nacistů. Tentokrát však šlo o vojáky Napoleonovy Grande Armée, které kolem roku 1812 zahubil děsivý nepřítel: malá veš.
Měří 400 kilometrů a připomíná miniaturní Nil a proudí v ní látka v kapalném skupenství. To jsou nejnovější zprávy o první mimozemské řece.
Vzorky genomu všeho živého chce nový projekt uložit do hloubky 11 000 metrů pod hladinou oceánu.
Nejvzdálenější člověkem vyrobená vesmírná sonda Voyager 1 narazila na poslední "slupku" sluneční soustavy. Ve vzdálenosti 15 miliard kilometrů od Slunce jde podle NASA o hranici mezihvězdného prostoru, kterou vědci pojmenovali magnetická dálnice.
Agentura ESA se zřejmě inspirovala trochu filmem Armagedon a chce vyslat k asteroidu Apophis dvojitou sondu. Jedna na asteroid udeří a druhá se bude dívat.
Věčné mládí je jednou z mnoha nesplněných věčných tužeb. Genetika však nově otevírá cesty k jejímu naplnění.
Zánik starověkých říší dokládá, kam až může zajít nebezpečná kombinace civilizačních a klimatických změn.
Málo známý americký federální zákon chrání stovky nedotčených vodních toků déle než čtyřicet let.