Pavouci jsou nepříjemní téměř každému. A přestože u nás nežije žádný nebezpečný druh, bojíme se jich. Začíná to už u malých dětí, ale strachu se až příliš často nedokážou zbavit ani dospělí. Čím to?
8 fotografií
ČlánkyStát se kosmonautem je dětským snem mnoha z nás. Většina ale v průběhu dospívání zjistí, že věc není tak jednoduchá, jak se jim zdálo, a pravděpodobnost, že se jim to podaří, je docela malá.
ČlánkyZvířata nás nepřestávají překvapovat. Už jen tím, jak se o nich neustále dozvídáme něco nového. Třeba jeleni - řekli byste, že jsou to takoví zabijáci?
ČlánkyRudé moře je nejen úžasným místem na odpočinek a potápění, ale pořád ještě patří k mořím s nejbohatším a nejrozmanitějším životem. Někdy však může být pěkně nebezpečný…
ČlánkyJe lepší kočka nebo pes? Časté názorové střety majitelů mazlíčků na internetu mají reálnou příčinu v tom, že jde v podstatě o dva odlišné "lidské druhy", což dokládá i nová studie z wisconsinské Carroll University.
Foto týdneLes Aokigahara leží na úpatí nejslavnější japonské hory Fudži. Na pohled je to velmi romantické místo – ale ve skutečnosti spíš připomíná nějaký japonský horor.
10 fotografií
ČlánkyV mnoha hororových filmech i knihách se objevují knihy vázané v lidské kůži. Jejich existence se stala natolik populárním mýtem, že už ani nevěříme tomu, že se skutečně tento druh vazby používal. A to častěji, než byste si mysleli…
ČlánkyZáhadný zánik mykénské civilizace, "zlaté doby" zvěčněné v eposech Ilias a Odysseia, historici nejčastěji spojovali s nájezdy nebo revolucí po mýty opředené Trojské válce. Jako pravděpodobnější se však s novými výzkumy ukazuje jako hlavní příčina zkázy civilizace ničivé zemětřesení kolem roku 1200 př. n. l.
ČlánkyO švábech se říká, že přežijí prakticky všechno – prý i to, když se jim usekne hlava. Na tento mýtus si posvítil magazín Scientific American. A ukázalo se, že pověra má pravdu. Jak jen je to možné?
11 fotografií
Články20. května 1506, zemřel jeden z nejznámějších mořeplavců a objevitelů Kryštof Kolumbus. Již během jeho života se všeobecně uznávalo, že Země je kulatá, ale mapy světa nebyly úplné. Úplně na nich chyběl třeba jeden z kontinentů – Amerika.
ČlánkyPodíváme-li se na první čísla časopisu National Geographic, která vznikla před sto třiceti lety, vidíme zcela jasně, že svět je rozdělen na muže, kteří vytvářejí a čtou ryze mužský badatelský časopis, a na ženy, jež výzkumníkům a objevitelům doma chystají večeři.
ČlánkyUpřímnost zušlechťuje a léčí duši. Nedílnou součástí života je ale také lež a těžko by kdokoli o sobě mohl tvrdit, že nikdy nelhal. U zvířat je lež často dokonce otázkou života a smrti. A jak je to u lidí?
Články„…A byl tento císař velice moudrý člověk a získal více moci duchem nežli zbraněmi…“ Těmito slovy popisuje Karla IV. francouzská kronika Chronique des quatre premiers Valois pocházející ze 14. století.
ČlánkySmrt Alexandra Velikého v pouhých 32 letech je obestřena mnoha spekulacemi. Přední novozélandský toxikolog však tvrdí, že nejpravděpodobnější příčinou bylo víno smíchané s jedem z neškodně vypadající rostliny.
ČlánkyPropichování tváří, zdobení těla jizvami nebo vzdušné tibetské pohřby jsou zvyky tolik odlišné od západního světa. Pojďme se za některými podívat a pokusme se je přijímat takové, jaké jsou, a neodsuzovat.
ČlánkyOblečte se se zavřenýma očima, učešte se druhou rukou, dělejte věci naruby… Když se budete každý den věnovat neurobickému cvičení, vaše mysl zůstane svěží a ještě se pobavíte.
ČlánkyPodle skotského historika vikingové věděli, jakým problémem jsou osoby s nadprůměrným množstvím testosteronu – a dokázali je velice věrně zobrazovat. Jejich skici společensky nebezpečných jedinců údajně připomínají profilační obrázky, které používají dnešní kriminalisté.
ČlánkyPusto, sucho, prašno, rovina. Mezitím občasné vrcholy s charakteristickým sopečným tvarem a také vesnice o pár domech, kde se žije stejně, jako před desítkami a možná i stovkami let. Tak vypadají části střední Anatolie. O to více překvapí, když uprostřed pustiny naleznete jezero…a ne jedno.
20 fotografií
SPECIÁL: To nejlepší z HedvabneStezky.czMuži s holou hlavou působí jako vyšší, silnější, dominantnější a mužnější než vlasatí muži. A to výrazně – zjistili autoři vědecké studie z University of Pennsylvania.
ČlánkyMožná jste si všimli, že u většiny párů spí ženy více než muži. Podle nedávného výzkumu amerických vědců je to přirozené a je to daň za multitasking.
ČlánkySpas se, kdo můžeš. Křesťanské vojsko je naprosto zdecimované. Turci neznají slitování, zajatce zaživa čtvrtí nebo narážejí na kůly. Je odpoledne 29. srpna 1526 a po vítězství u Moháče se osmanským šikům otevírá cesta do Uher. Na útěku před nimi zahynul i král Ludvík, poslední Jagellonec na českém a uherském trůnu.
ČlánkyAž čtyřtunové jednolité kamenné bloky tvoří velké egyptské pyramidy v Gíze. Kolem stavby monumentálních hrobek faraonů staré říše panuje dodnes plno záhad. Jednou z nich byla i přesná technologie přemísťování ohromných bloků na stavbě.
ČlánkyVedle pohádkového Rumcajse se jedná bezpochyby o nejznámějšího loupežníka, který se proháněl v domácích luzích a hájích, přestože k největším hrdlořezům zdaleka nepatřil. Řeč je o Václavu Babinském, jenž se narodil, 20. srpna 1796.
ČasopisAutorem vizualizace je Nikolaj Lamm, který se spojil s doktorem genomiky Alanem Kwangem z Washingtonské univerzity. Na základě změn, které zvolna prodělává druh Homo sapiens už od 14. století se pokusili naznačit další vývoj, který bude podle nich dán jak proměnou prostředí, tak technologií i vnímání krásy.
ČlánkyO tom, že sex patří k příjemným aktivitám, pochybuje asi málokdo, nicméně jeho vliv přesahuje sféru pocitů. Sex totiž zvyšuje imunitu a zároveň má přímo léčivé účinky. Pochybujete? Tady je dlouhý seznam:
ČlánkyVydat se na procházku může být fajn. Ale některé stezky jsou krapet nebezpečné. A pak jsou takové, které jsou děsivé už jen při pohledu z dálky.
5 fotografií
ČlánkyPřed 621 lety, 20. března 1393, zemřel v Praze násilnou smrtí Jan či Johánek z Pomuku neboli svatý Jan Nepomucký, jeden z patronů české země. Na svět přišel Johánek někdy kolek roku 1340 ve vísce jménem Pomuk, z níž je dnešní Nepomuk, městečko ležící zhruba 35 kilometrů od Plzně.
9 fotografií
ČlánkyNejmasovější "vraždou" na Zemi nebylo vyhynutí dinosaurů po dopadu asteroidu. O tu nejhorší apokalypsu se postarala Země sama před 252 miliony let, kdy jí otřásala dlouhá série sopečných erupcí.
ČlánkyO Franciscu Pizarrovi se dá bez váhání říct, že byl jedním z nejlepších válečníků všech dob. Ve výsledku to ovšem znamená, že pro zlaté cetky zničil fascinující civilizaci.
SPECIÁL: Osobnost týdneMedvěd pyskatý patří k menším druhům medvědů. I on však dokáže být pro člověka smrtelně nebezpečný - jak dokazuje příběh o zabijákovi z Mysore.
6 fotografií
ČlánkyVětšina měst se pyšní svou rozmanitostí a barvitostí. Existuje však i několik městeček, městysů a osad, které jsou hrdé na svou jednobarevnost.
7 fotografií
ČlánkyAč se to možná na první pohled nezdá, ani v Čechách rozhodně není o sopky nouze. Všechny jsou již naštěstí dávno vyhaslé, ale dodnes představují zajímavé a přitažlivé krajinné dominanty. National Geographic vám spolu s vulkanologem Vladislavem Rapprichem ukáže ty nejzajímavější.
4 fotografie
ČlánkyJsme zvyklí, že antické sochy jsou pro nás vzorem jednoduché a vznešené krásy. Vnímáme je však úplně jinak, než to zamýšleli jejich tvůrci. Původně totiž byly všechny řecké a římské sochy barevné. Podívejte se na rekonstrukce původních barev a možná budete zaskočeni, jak pouťově a kýčovitě vypadaly klasické sochy jako Diskobolos nebo Venuše…
10 fotografií
ČlánkySložitou situaci floridských kapusňáků přibližuje v dubnovém čísle časopisu NATIONAL GEOGRAPHIC reportáž Mela Whita s úchvatnými snímky Mela Whitea. Velkým savcům se smrskává životní prostor a zájem o turistů není také vždy jen ku prospěchu.
10 fotografií
ČlánkyNedostatek vůle není jedinou příčinou obezity u lidí. Podle odborníka na zdravou výživu je to i setrvačnost ve stravování nastavená v pravěku našimi předky, kterou moderní člověk nedokázal zvrátit.