Severozápad Saúdské Arábie skrývá archeologický poklad v podobě lokality Al-Hidžr. Jde o místo obývané v předislámské době Nabatejci a po jordánské Petře představuje nejzachovalejší skalní stavby tohoto národa.
ČlánkyZástupci vyhynulého druhu Australopithecus sediba se prý živili kůrou a dřevem. Vyplývá to podle agentury AFP z nové studie mezinárodního týmu Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Německu.
ČlánkyZvuky, které mouchy vydávají při páření, mohou způsobit jejich násilnou smrt. Právě ony jsou podle zjištění německých vědců lákadlem pro netopýry, pro něž jsou kopulující mouchy snadnou kořistí.
6 fotografií
ČlánkyModerní indoevropské jazyky, včetně angličtiny, vznikly v oblasti nynějšího Turecka před asi 9000 lety. Tak zní zjištění jazykovědců - jeho důvěryhodnost lehce nabourává, že jde o lingvisty z Nového Zélandu.
ČlánkyJe sex ve vesmíru smrtelně nebezpečný? Uklidněte se, milování ve vesmíru by mohlo být nebezpečné jen z důvodů spojených se samotným cestováním v kosmické lodi. Z našeho výzkumu rozhodně nelze vyvodit závěr, že (lidský) sex ve vesmíru je spojen se zvláštním rizikem, píše na své webové stránce Montrealská univerzita.
ČlánkyRakouští archeologové oznámili nález podprsenek starých 600 let. Jde o přelomový a jedinečný objev v dějinách odívání - doposud se myslelo, že ženy nosí podprsenky teprve asi 100 let.
SPECIÁL: Mise Curiosity na MarsuFrancouzský škuner ze 30. let naváděný moderními satelity brzy vyrazí objevovat "sedmý kontinent", obrovskou hromadu plastového odpadu v Tichém oceánu, která je šestkrát větší než Francie. Píše o tom agentura AFP.
ČlánkyFrancouzský škuner ze 30. let naváděný moderními satelity brzy vyrazí objevovat "sedmý kontinent", obrovskou hromadu plastového odpadu v Tichém oceánu, která je šestkrát větší než Francie. Píše o tom agentura AFP.
ČlánkyTornádo, které v pondělí zasáhlo americký stát Oklahoma, co do uvolněné energie značně zastínilo atomovou bombu, kterou Spojené státy na sklonku druhé světové války svrhly na japonskou Hirošimu. Dospěli k tomu v propočtech meteorologové, které oslovila agentura AP.
ČlánkyImunoložka Blanka Říhová a matematik Aleš Pultr v pondělí v pražském Karolinu převzali od Učené společnosti ČR medaile za zásluhy o rozvoj vědy. Profesorka Říhová byla oceněna za významné objevy v imunologii v oblasti směrovaných polymerních léčiv, profesor Pultr za mimořádné výsledky v teorii matematických struktur.
ČlánkyJan Kašpar, který zahájil éru českého letectví, se narodil před 130 lety, 20. května 1883, v zámožné pardubické rodině. Odmalička měl slabost pro jízdu na koni, kolo a motocykl, později ho ale okouzlilo letectví.
SPECIÁL: Osobnost týdnePřed 70 lety, 19. května 1943, byla nedaleko Mšeckých Žehrovic na Rakovnicku nalezena vzácná opuková keltská hlava pocházející zřejmě z druhé poloviny třetího století před Kristem. Podle odborníků se podobných plastik našlo v Evropy několik desítek, žádná z nich ale není esteticky zpracovaná do takových detailů jako tato.
ČlánkyVědecký svět složil poklonu filmovému herci Johnnymu Deppovi, když podle něj pojmenoval vyhynulého tvora s klepítky připomínajícími jeho slavnou postavu Střihorukého Edwarda.
ČlánkyNASA si za 15 milionů dolarů (asi 300 milionů Kč) pořizuje kvantový počítač, fungovat by měl od letošního podzimu. Zařízení, které budou sdílet NASA, technologická společnost Google a univerzitní vědci, podle BBC nabídne až 3600krát vyšší výpočetní rychlost než běžné počítače.
ČlánkyAmerickým vědcům se podařil toužebně očekávaný průlom v oblasti klonování. Vyprodukovali kmenové buňky z klonovaných lidských embryí, což by mohlo vést k nové cestě, jak účinně pokročit v léčbě například Parkinsonovy choroby nebo cukrovky. IO svém úspěchu informovali v odborném časopise Cell.
ČlánkyAstronomové zaznamenali v průběhu 48 hodin čtyři obrovské sluneční erupce, jejichž intenzita odpovídá miliardě vodíkových bomb. Ta největší z nich, která se udála v úterý, je podle odborníků prozatím letošním rekordmanem, uvedl portál BBC.
ČlánkyVědci jsou zřejmě krůček od vůbec prvního přímého pozorování temné hmoty, která tvoří podstatnou část vesmíru. Ukazují to první výsledky experimentu, který tým fyziků z CERN uskutečnil s pomocí detektoru kosmického záření za 40 miliard, který byl instalován na Mezinárodní vesmírné stanici v roce 2011.
ČlánkyHřiště byla skryta pod nánosem půdy a odhalily je letecké snímky a scannery. Co nám tato místa odhalí o lidech, kteří tam hráli míčové hry před 1 000 lety?
ČlánkyNe všechny přírodní katastrofy musejí být opravdu přírodní. Za některými může stát i člověk a jeho "nešetrná" činnost. Lidé dokážou způsobit i zemětřesení až o síle 5,6 stupně Richterovy stupnice.
SPECIÁL: Počítačové hry ve 21. stoletíTlačítko To se mi líbí na Facebooku může o člověku odhalit víc, než sám tuší. V pondělí zveřejněný výzkum zjistil, že vzorce sestavené podle facebookových preferencí jsou schopné poskytnout překvapivě přesné odhady uživatelovy rasy, věku, IQ, sexuální orientace a dalších osobních údajů
ČlánkyNeandrtálci možná vyhynuli kvůli tomu, že měli příliš velké oči. Na zpracování zrakových vjemů tak museli využívat větší část mozku než moderní člověk Homo sapiens, který se mohl věnovat i abstraktnějšímu myšlení, což mu umožnilo přežít dobu ledovou.
ČlánkyNedávno objevená částice zřejmě opravdu je Higgsův boson, chybějící částice v teorii o vzniku vesmíru. Potvrzení by představovalo opravdovou vědeckou revoluci.
ČlánkyVědci hledají zbytky ruského meteoritu. A naši odborníci se pokoušejí zjistit, jestli by nemohl úlomek meteoritu přenášet mezi planetami život.
10 fotografií
SPECIÁL: Mise Curiosity na MarsuO budování největšího dalekohledu ALMA jsme vás informovali. 13. března bude slavnostně inaugurován a začne zkoumat neznámý vesmír. Jaké odpovědi asi najde?
ČlánkyUž staré severské ságy hovořily o takzvaných slunečních kamenech, které při neznalosti kompasu Vikingům pomáhaly určovat pozici lodí na širém oceánu. A současní vědci nyní zjistili, že tyto kameny byly skutečné. A jeden dokonce objevili na vraku lodi. Jak vypadal?
ČlánkySvětové egyptologii se podařil významný objev. Odhalili novou pyramidu jednoho z nejdůležitějších mužů z období 13. století před naším letopočtem.
SPECIÁL: EgyptologieCuriosity už navrtala marsovskou zem a odebrala vzorek, na který všichni tak čekáme. Už jej analyzuje v laboratoři, kterou si veze s sebou. Co analýza odhalí?
SPECIÁL: Mise Curiosity na MarsuPád meteoritu před více než 300 miliony let na území dnešní Austrálie zapříčinil rozsáhlé změny na zemském povrchu a zanechal ohromnou oblast dopadu, která patří k největším na světě.
ČlánkyStopy léků jsou hrozbou budoucnosti. Nikdo netuší, v jakém množství se v životním prostředí vyskytují, a už vůbec nemáme představu o tom, co mohou způsobit. Nejen nám, ale i ostatním živočichům.
ČlánkyTým několika polárníků se rozhodl vydat po stopách legendární Shackletonovy expedice. Vyrazili se stejnou výstrojí jako tento slavný polármník před sto lety. A to je tedy docela velká odvaha…
11 fotografií
SPECIÁL: Antarktický projektVozítko Curiosity mělo v sobotu premiéru - provedlo první vrt do marsovské půdy. Teď bude ve své laboratoři analyzovat půdu. Co objeví?