Top galerie

Neviditelné mikroorganismy jsou všude. A ovládají nás. EXKLUZIVNĚ PRO NG

Neviditelné mikroorganismy jsou všude. A ovládají nás. EXKLUZIVNĚ PRO NG

Mikrobi v ústech

Helicobacter pylori

Drobounké zelené cyanobakterie hrály nesmírně významnou úlohu v dějinách naší planety, neboť procesem fotosyntézy vytvořily atmosféru bohatou na kyslík.

Laboratorně vypěstovaná kolonie Paenibacillus vortex má vějířovité uspořádání. Bakterie se umějí chovat kolektivně a komunikují prostřednictvím chemických signálů.

Lidská střeva se přímo hemží bakteriemi, z nichž mnohé druhy jsou dosud neznámé. Pomáhají nám trávit potravu a vstřebávat živiny a mají jistou úlohu při ochraně střevních stěn.

Různá místa na našem těle jsou osídlena jedinečnými bakteriálními populacemi. Některé z nich jsou rozmanitější než jiné.

Tyto bakterie jsou přímo odpovědné za zhruba polovinu množství kyslíku, které na Zemi každoročně vznikne, a za zbývající objem kyslíku jsou odpovědné nepřímo.

Viry, které infikují bakterie a jimž zkráceně říkáme fágy, jsou nejhojnější formou života na naší planetě. Jejich počet mnohokrát převyšuje počet hvězd ve vesmíru. Na každém z nás jich sídlí biliony.

Kolorovaný snímek z elektronového mikroskopu zachycuje jemné řetízky streptokoků v laboratorním vzorku. Některé streptokokové infekce mohou být sice smrtící, avšak mnohé kmeny streptokoků jsou neškodn

Bez většiny mikrobů v našem těle nemůžeme existovat. Pomáhají nám trávit potravu, řídí náš imunitní systém a zahánějí smrtonosné mikroorganismy.

Zvětšit