ŠTÍTEK: banán

Okurky. Ilustrační foto
Od 1. května 2004, kdy Česká republika doplnila mapu států Evropské unie, se objevují obavy, že přítomnost Česka v tomto společenství pod diktátem Bruselu zničí národní suverenitu. A to nejen tu politickou, ale také hospodářskou. Jedním z nařízení, které měly zavařit tuzemským zemědělcům, mělo být údajné znemožnění prodávat křivé ovoce a zeleninu. Jedná se přitom jen o mýtus. Za to velmi rozšířený, který i po dvaceti letech lidé vnímají jako stoprocentní pravdu. 

Mýty a fakta o Evropské unii. Jak to bylo s křivými banány a okurkou

Evropa pro Čechy
V posledních letech je u zahrádkářů velkým hitem výživa maliníků hnojivem z banánových slupek
Maliny jsou oblíbeným letním ovocem. Ačkoliv by se mohlo zdát, že bujně rostoucí keře žádnou velkou péči nevyžadují, k tomu, aby nám přinesly dobrou úrodu, je potřeba dodat jim základní živiny. V posledních letech je u zahrádkářů velkým hitem výživa maliníků hnojivem z banánových slupek. Je to dobrý nápad, protože slupky, které by jinak skončily v odpadu, se tak dají dobře zužitkovat. I hnojení maliníků banánovými slupkami má však svá pravidla, úskalí a dokonce i mýty.
4 fotografie

Malinám prospívá hnojivo ze zbytků jiného ovoce. Dodá jim vzpruhu, zajistí úrodu

Zahrada
Banány obsahují vlákninu, draslík, folát, čili aktivní formu kyseliny listové, a antioxidanty, jako je vitamín C.
Banány jsou oblíbené ovoce, které je snadno stravitelné, podporuje dobrou náladu a někteří lidé si bez něj nedovedou představit snídani. Podle některých výzkumů se konzumace banánů doporučuje dokonce jako prevence rakoviny či jako úleva při astmatu. Někomu ale mohou v jídelníčku vadit. Přečtěte si, proč jsou banány prospěšné a jak často máme banány jíst. Podíváme se také na to, zda navzdory nemalému obsahu cukru patří do zdravého jídelníčku. 

Chutné ovoce chrání proti rakovině a pomáhá při průjmu. Umí i zlepšit náladu

Zdraví
Na planetě je jen několik stovek sběratelů banánových etiket a jedním z nich je 64letý Jiří Jiránek z Červeného Kostelce, který má ve své sbírce přes 28 tisíc banánových etiket.
/FOTO, VIDEO/ Každý z nás si asi někdy v životě sloupl z banánu nálepku a nalepil ji v kuchyni na ledničku. Ale na planetě je asi 500 lidí, kteří tuto činnost povýšili na sběratelství banánových etiket. Jedním z nich je 64letý Jiří Jiránek z Červeného Kostelce, který má ve své sbírce přes 28 tisíc nálepek z banánů. Většinou jsou barevné a veselé, ovšem některé etikety z ruských obchodů mají vyobrazené zbraně.

Rusové dávají zbraně i na banánové etikety, říká sběratel z Červeného Kostelce

Náchodsko
Stát v předlouhé frontě u obchodu nebylo za socialismu nic zvláštního
„Stála tam fronta jako na banány,“ říkáme o situaci, kdy musíme v davu lidí někde na něco čekat. Dnes jde o situaci spíše ojedinělou, ale ještě před takovými 35 lety to byla téměř každodenní situace. Mnoho druhů zboží patřilo mezi takzvaně nedostatkové, což znamenalo, že nebylo k sehnání, a pokud bylo, lidé si na ně museli vystát dlouhou frontu. Čekali v ní bez ohledu na počasí, často i několik hodin a někdy dokonce přes noc. Proč lidé museli stát frontu na banány? A na jaké zboží se za socialismu ještě stály fronty?

Fronta na banány: Kdo mohl, klidně kvůli oblíbenému ovoci utekl z práce

Společnost
Další pokus o ovládnutí lidstva skrze jedovaté jídlo je tady. Na sociálních sítích a v řetězových e-mailech sílí burcování dezinformátorů proti nákupům potravin označených logem zelené žáby. Češi se tak začali vyhýbat třeba čokoládě. Ilustrační snímek
Další pokus o ovládnutí lidstva skrze jedovaté jídlo je tady. Na sociálních sítích a v řetězových e-mailech sílí burcování dezinformátorů proti nákupům potravin označených logem zelené žáby, které jsou podle nich plné chemikálií, jedovatého hmyzu a geneticky modifikovaných přísad. Logo je přitom znakem téměř čtyřicet let působící organizace, která bojuje za udržitelné zemědělství a rovné podmínky farmářů. 

Žáby nesou smrt. Češi naletěli dezinformacím, vyhýbají se čokoládě i banánům

Česko
Nález kokainu mezi banány - ilustrační foto
Cihly kokainu objevené v sobotu mezi banány v distribučním centru obchodního řetězce Albert v Klecanech u Prahy odvezli policisté do střeženého skladu. Více než půl tuny drogy skončí po odborné analýze ve spalovně, informovala dnes na policejním webu mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová. Za 646 kilogramů kokainu, které putovaly z Ekvádoru do Amsterdamu a zřejmě omylem skončily ve středních Čechách, by se při pouličním prodeji dalo podle ní utržit několik miliard korun.

Půl tuny kokainu z Klecan je ve střeženém skladu, po zkoumání se spálí

Praha
Zabavený kokain. Ilustrační snímek.
V distribučním centru obchodního řetězce Albert v Klecanech u Prahy odhalili policisté v sobotu odpoledne v zásilce banánů 646 kilogramů kokainu. Mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová ČTK řekla, že droga objevená v Klecanech směřovala z Ekvádoru přes Amsterodam. Je podle ní možné, že se stala logistická chyba, když se zásilka nestihla v Amsterodamu vyložit a dorazila v banánových krabicích až do skladu ve středních Čechách. V koncové distribuci má zadržená droga hodnotu zhruba dvě miliardy korun, uvedla na svém webu televize Nova, která na případ upozornila.

Ve skladu u Prahy našli 646 kilogramů kokainu. Droga má hodnotu dvou miliard

Krimi
Neošetřená suchá kůže na nohou je známkou počínajícího problému.
Popraskané paty jsou velmi častým problémem dolních končetin, kterým trpí mnoho lidí. Nevzhledná kosmetická vada však může snadno přerůst v závažný problém, zejména ve chvíli, kdy se praskliny prohloubí v hlubší trhliny a stání či chůze začnou být nesnesitelně bolestivé. Proč paty praskají, co na popraskané paty pomáhá a co radí naše babičky?
5 fotografií

Když popraskané paty znemožňují chůzi. Odborníci radí krémy, babičky zase banán

Zdraví
Marie Sitková předvádí kovařinu na mnoha akcích.
/VIDEO/ Kdo potká Marii Sitkovou z Turnova, patrně by si neřekl, že vidí kovářku. Pod pojmem kovář si asi většina lidí představí hřmotného muže, nejlépe vousatého, v kožené zástěře. „A víte, že si tak lidé představují i mě? Někdo si něco objedná, přijde a když jim otevřu, řeknou, ať zavolám maminku. Prostě si představují nějakou velkou ženu, nejméně dvoumetrovou s váhou přes sto kilo, ženskou s vousy. Kolegové kováři jsou už na mě zvyklí, ale spousta zákazníků je překvapena,“ směje se čtyřiatřicetiletá matka dvou malých chlapců.
9 fotografií

Tatra s banánama. Mladá kovářka Marie z Turnova se ohání kladivem i jehlou

Jablonecko
Banány obsahují draslík a sodík, které jsou důležité pro naši kardiovaskulární soustavu. Navíc zlepšují trávení, vyrovnávají krevní tlak, pomáhají proti zácpě i pálení žáhy a bojují proti volným radikálům.
Jako bývá závěr prosince ve znamení bramborového salátu, cukroví, chlebíčků a vepřových kolen, tak je počátek ledna spjatý se snahou všechny tyto kalorické hříchy okamžitě zažehnat cvičením, během a hlavně dietami. Roztodivné diety, jak známo, přicházejí v módních vlnách, aby je vzápětí vystřídaly nové a progresivnější. Ve většině případů však i ta nejrevolučnější metoda hubnutí prohraje s naší neukázněností, leností nebo jojo efektem. K oblíbeným dietám patří takzvaná ranní banánová dieta, která vznikla před patnácti lety v Japonsku a slibuje úbytek několika kilogramů za týden.
5 fotografií

Banánová dieta slibuje úbytek kil už za týden. Vymyslela ji japonská lékárnice

Zdravý život
Voda z cizrny Aquafaba je skvělou náhražkou především vaječného bílku při pečení
Čím nahradit vejce? Vajíčka patří mezi základní potraviny, které se hodí mít vždy po ruce. I s prázdnou spíží vám totiž stačí dvě až tři vajíčka na to, abyste připravili jednoduchou večeři v podobě palačinek, bramboráků nebo omelety a možná zbude i na moučník. S rostoucími cenami vajec nás to však nutí zamyslet se nad tím, čím je lze v receptech nahradit. 
7 fotografií

Cena vajec roste. Existují náhražky, se kterými zvládnete moučník i míchanici

Za jídlem
Mezi nejžádanější exotické ovoce patří během vánočních svátků banány, pomeranče a mandarinky. K těm měli obyvatelé dnešní České republiky vzácně přístup od pozdějších desetiletí 19. století, kdy se sem dostávaly nejprve v sušené či konzervované podobě
Kromě voňavého cukroví, řízků, rybí polévky a bramborového salátu si většina domácností neumí představit vánoční hody ani bez čerstvého ovoce. Jeho vánoční nákup před rokem 1989 máme nejspíš ještě pořád v paměti jako boj o poslední nepodpultové kousky v nekonečných frontách. V ještě hlubší minulosti se snažili poptávku na drahé a vzácné zboží využít obchodníci jak se dalo, trhákem a důvodem k vynalézavosti byly zejména banány.

Banány, nedosažitelný luxus. Lidi kdysi lákaly světelné skříně i zázračný prášek

Česko
Abdallah Gning
Český fotbal řeší rasismus nejhrubšího zrna, jeho obětí je africký fotbalista Abdallah Gning. Fanoušci Hradce Králové v Mladé Boleslavi, kde mají votroci svůj azyl, na útočníka FK Teplice během sobotního prvoligového utkání slovně útočili nechutnými urážkami. „Negře! Čmoude! Běž jíst banány!” I takový primitivní výpady se linuly podle záložníka Teplic Tomáše Kučery z hradeckého kotle. Rasismus potvrdili i další tepličtí hráči, funkcionáři a fanoušci. „Já se dozvěděl, že jsem plešatej nácek a moje žena kurva,” přidal zadák sklářů Tomáš Vondrášek.
13 fotografií

Hradečtí fans rasisticky uráželi teplického Gninga: Negře! Běž jíst banány!

FORTUNA:LIGA
Abdallah Gning
Český fotbal řeší rasismus nejhrubšího zrna, jeho obětí je africký fotbalista Abdallah Gning. Fanoušci Hradce Králové v Mladé Boleslavi, kde mají votroci svůj azyl, na útočníka FK Teplice během sobotního prvoligového utkání slovně útočili nechutnými urážkami. „Negře! Čmoude! Běž jíst banány!” I takové primitivní výpady se linuly podle záložníka Teplic Tomáše Kučery z hradeckého kotle. Rasismus potvrdili i další tepličtí hráči, funkcionáři a fanoušci. „Já se dozvěděl, že jsem plešatej nácek a moje žena ku*va,” přidal zadák sklářů Tomáš Vondrášek.
13 fotografií

Hradečtí fanoušci rasisticky uráželi teplického Gninga: Negře! Běž jíst banány

FORTUNA:LIGA
Nález kokainu mezi banány v Rychnově a Jičíně
Policisté v českých supermarketech zajistili v bednách s banány zatím 840 kilogramů kokainu. Prodejcům by takové množství drogy vydělalo více než dvě miliardy korun. Policie to uvedla na svém twitteru. Lisované kostky kokainu našli odpoledne nejprve pracovníci supermarketů v Jičíně a Rychnově nad Kněžnou. Policisté ve spolupráci s Celní správou poté kontrolovali i další místa, kam bylo zboží stejné šarže distribuováno. Zatím ale neupřesnili, kde všude drogu nalezli.

Překvapení v krabicích od banánů. V supermarketech našli kokain za dvě miliardy

Krimi
Vznikne něco úchvatného, něco jako tradiční nebe na jazyku.
„Tartaletka, nebo košíček? Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? Někdo rozlišuje podle velikosti, jiný podle okrajů (rovných či vlnitých). V obou případech se připravují z křehkého či lineckého těsta a plní různými krémy a náplněmi. Mně se na nich nejvíc líbí právě ta rozmanitost – kombinace několika chutí, struktur a nekonečné možnosti zdobení. A nemusí být jen kulaté!“ říká Míša Landová pro časopis Gurmet.
6 fotografií

Cukrářská výzva: Tartaletky, které obdivují i v televizi

Za jídlem
Alkoholický drink Backdoor („Zadní vrátka“)
Zfetovaný rocker po proflámované noci cestou přes celé Státy na legendární festival Woodstock prchá před policií, která si pro něj přijde až do jeho hotelového pokoje na předměstí nějakého texaského zapadákova. Jediná cesta ven vede skrz zavřené okno. Trávou a houbičkami nasáklé tělo prolétává okenní tabulí a spolu s hromadou střepů přistává na parkovišti před motelem…

Koktejl Backdoor: základem je koňak naložený v banánových slupkách

Za jídlem
Milovický kanonýr Vojtěch Tangl.
Po několika nezdarech se nastartovali těsným domácím vítězstvím nad posledním týmem tabulky a v dalším kole krajské I.B třídy úřadovali naplno. Fotbalisté Milovic rozstříleli v okresním derby matné a trápící se Rožďalovice. Střeleckou formu předvedl domácí Vojtěch Tangl. V den svých třicátých narozenin nastřílel čtyři banány. Parádní oslava.

Náramná Tanglova oslava třicetin v derby. Rožďalovicím nasázel čtyři banány

Kraje
Fotbalový klub z krajského přeboru Královéhradecka má ve svém středu zahraniční fotbalisty. Mezi ně patří také Ghaňan Musa Ansuma (vlevo) a Francouz Jean David Nessoumou.
Fotbalový cestovatel Musa Ansuma jako mladý opustil rodnou Ghanu a zakotvil v České republice. Působil i na jiných místech v Evropě, ale v tuzemsku by se rád usadil. Showman, který rád baví lidi, sám několikrát zažil projevy rasismu. Zahrál si také proti Ondřeji Kúdelovi, slávistovi, jehož kauza o údajné urážce Glena Kamary, hráče tmavé plati z Glasgow Rangers, obletěla svět. Hrával například i v Roudnici nad Labem.

Ghanský fotbalista Ansuma: Házeli na mě banány. Hrával i v Roudnici

Fotbal
DVOJICE Z POLICE. Fotbalový klub z krajského přeboru Královéhradecka má ve svém středu zahraniční fotbalisty. Mezi ně patří také Ghaňan Musa Ansuma (vlevo) a Francouz Jean David Nessoumou.
Fotbalový cestovatel Musa Ansuma jako mladý opustil rodnou Ghanu a zakotvil v České republice. Působil i na jiných místech v Evropě, ale v tuzemsku by se rád usadil. Showman, který rád baví lidi, sám několikrát zažil projevy rasismu. Zahrál si také proti Ondřeji Kúdelovi, slávistovi, jehož kauza o údajné urážce Glena Kamary, hráče tmavé plati z Glasgow Rangers, obletěla svět. 
4 fotografie

Ghanský fotbalista Ansuma o rasismu: Házeli na mě banány. A co řekl o Kúdelovi

Fotbal
Fotbalový klub z krajského přeboru Královéhradecka má ve svém středu zahraniční fotbalisty. Mezi ně patří také Ghaňan Musa Ansuma (vlevo) a Francouz Jean David Nessoumou.
Fotbalový cestovatel Musa Ansuma jako mladý opustil rodnou Ghanu a zakotvil v České republice. Působil i na jiných místech v Evropě, ale v tuzemsku by se rád usadil. Showman, který rád baví lidi, sám několikrát zažil projevy rasismu. Zahrál si také proti Ondřeji Kúdelovi, slávistovi, jehož kauza o údajné urážce Glena Kamary, hráče tmavé plati z Glasgow Rangers, obletěla svět. 

Ghanský fotbalista Ansuma o rasismu: Házeli na mě banány. A co řekl o Kúdelovi

Fotbalové perličky
Fotbalový klub z krajského přeboru Královéhradecka má ve svém středu zahraniční fotbalisty. Mezi ně patří také Ghaňan Musa Ansuma (vlevo) a Francouz Jean David Nessoumou.
Fotbalový cestovatel Musa Ansuma jako mladý opustil rodnou Ghanu a zakotvil v České republice. Působil i na jiných místech v Evropě, ale v tuzemsku by se rád usadil. Showman, který rád baví lidi, sám několikrát zažil projevy rasismu. Zahrál si také proti Ondřeji Kúdelovi, slávistovi, jehož kauza o údajné urážce Glena Kamary, hráče tmavé plati z Glasgow Rangers, obletěla svět. 

Ghanský fotbalista Ansuma o rasismu: Házeli na mě banány. A co řekl o Kúdelovi

Fotbalové perličky