ŠTÍTEK: Český rozhlas

Česká televize. Ilustrační snímek
Veřejnoprávní média, Český rozhlas a Česká televize, jsou placeny z příspěvků občanů. Říká se jim koncesionářské poplatky. Vláda je plánuje od příštího roku zvýšit. Za rozhlas by lidé měli platit 55 korun měsíčně místo dosavadních 45 korun. Poplatek za televizi se má zvýšit z 135 na 150 korun měsíčně. Změní se i způsob výběru. Bude lhostejné, zda se na veřejnoprávní média díváte, posloucháte, nebo je bojkotujete. Platit bude každý, kdo má mobilní telefon. Na něm se přece koukat a poslouchat můžete také. Poplatky se tedy budou týkat takřka každého. Je to správné?

Potřebujeme veřejnoprávní televizi a rozhlas? Hlasujte, napište nám své názory

Černá a bílá
Hudebník Prince (vlevo) a baskytaristka Ida Nielsen.
Top událostí letošního festivalu Jazz Open v Ostravě bude Prince Tribute Show, kterou vzdají hold legendárnímu hudebníkovi bývalí členové jeho kapely. Fandové hvězdy popu 80. let se mohou těšit na vystoupení jedenáctinásobného držitele ceny Grammy Phila Lassitera a jedné z nejlepších baskytaristek světa Idy Nielsen. Ale nejen o Princeovi bude červnový jazzový festival.
5 fotografií

Legendární Prince ožije na letošním ročníku Jazz Open Ostrava

Ostravsko
Zaměstnanecká liga Deníku, okresní kolo, 26. dubna 2022 v Palkovicích. První skončil tým Mobis Automotive Czech.
Tradičně ve druhé polovině května se konají okresní kola Zaměstnanecké ligy Deníku, celostátního otevřeného fotbalového turnaje určeného všem firmám a organizacím se zaměstnanci, kteří chtějí využít hráčský potenciál svých kolegů. Letošního 4. ročníku se účastní v Moravskoslezském kraji ve Staříči na Frýdecko-místecku také Mobis Automotive Czech. „Náš tým vypadá dobře,“ pochvaluje si za firmu Jiří Pytela.
62 fotografií

Chceme nás v republice proslavit, říká Jiří Pytela z Mobis Automotive Czech

Fotbal
Staré Splavy opět ožijí tenisem. Po dvouleté pauze se vrátí oblíbený turnaj Macha Lake Open. Mezi jeho vítězky patří i Barbora Krejčíková.
/FOTO, VIDEO/ Staré Splavy na Českolipsku opět ožívají tenisovým duchem. Po dvouleté pauze se sem vrací oblíbený turnaj Macha Lake Open, který od 24. do 30. června přiláká tenisové nadšence i přes nedávné skandály spojené s Českým tenisovým svazem. Organizátoři se nyní musí vypořádat s finančními a logistickými výzvami, aby turnaj mohl úspěšně pokračovat ve své tradici.
15 fotografií

Staré Splavy připravují kurty na Macha Lake Open. Po skandálu svazu s dotacemi

Českolipsko
O víkendu se v Plzni uskuteční další ročník Prima FRESH festivalu. Ilustrační foto
V Plzni se o víkendu uskuteční další ročník Prima Fresh Festivalu, zájemci si mohou projít jindy nepřístupné plzeňské dvorky či budovu Českého rozhlasu, už v pátek oslaví 50 let Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, v sobotu se u Města Touškova uzavře charitativní projekt Deka pro Hospic sv. Lazara, akci podpoří svým koncertem i zpěvák Dan Bárta. V Nepomuku a Přešticích se koná pouť a v Blovicích se připojí k Mezinárodnímu dni muzeí. V krašovská aktivity centru pak připravili parkurový workshop.

Tipy na víkend: Festival pro gurmány, otevřou se dvorky i Český rozhlas

Plzeňsko
Vladimír Vaněk. Se souhlasem Vladimíra Vaňka
/ANKETA/ Více plátců a vyšší taxy. Vláda představila připravované změny koncesionářských poplatků pro média veřejnoprávní služby, tedy Českou televizi a Český rozhlas. Televizní poplatek má od příštího roku vzrůst ze současných 135 korun měsíčně na 150, rozhlasový pak z 45 na 55 korun. Nově by se navíc povinnost platit mohla rozšířit i na ty, kteří vlastní jakékoliv zařízení, na němž je možné televizní nebo rozhlasový signál přijímat, tedy například tablet, notebook nebo chytrý telefon. Novela zákona ještě musí projít oběma komorami parlamentu. Co na chystané změny říkají lidé na Blanensku?

Vyšší poplatky za vysílání? Souhlas i možnost volby, říkají na Blanensku

Blanensko
Česká televize. Ilustrační snímek
Ministerstvo kultury navrhuje zvýšit televizní poplatek o 15 korun na 150 korun měsíčně a rozhlasový o deset korun na 55 korun. Původně navrhovalo televizní poplatek 160 Kč, navrhovanou výši rozhlasového zachovalo. V dalších letech by poplatky vláda mohla zvyšovat svým nařízením o inflaci, pokud by od poslední změny překročila šest procent. Vyplývá to z aktuálního návrhu mediálních novel, které ministerstvo vypracovalo. Počítá s jejich účinností od 1. ledna 2025. Původní návrh z loňského roku kritizovaly komerční televize.

Ministerstvo navrhlo zvýšení televizního poplatku. V budoucnu čeká další růst

Česko
Iveta Bartošová
Na Ivetu Bartošovou zavzpomínal na křtu knihy Iveta - fotografie tvořené s láskou klarinetista, saxofonista, hudební skladatel a dirigent Felix Slováček. „Byl jsem u jejích prvních profesionálních pěveckých kroků. S Pavlem Vaculíkem, tehdejším dramaturgem Československého rozhlasu, jsme ji i s Petrem Sepešim přivedli do Prahy. Oba nás v roce 1983 zaujali na festivalu Jihlavská píseň – líbilo se nám, jak jim šly dohromady barvy jejich hlasů. V karlínském studiu Českého rozhlasu jsme jim pak natočili první album Knoflíky lásky,“ říká v rozhovoru pro Deník.
6 fotografií

Felix Slováček vzpomíná na Bartošovou: Nadšení pro muziku a radost z ní sálaly

Hudba
Zcela novým preventivním a osvětovým programem se kraj snaží reagovat na vzrůstající počet duševních onemocnění u dětí a mladistvých. Ilustrační snímek.
„Projekty Karlovarského kraje v oblasti prevence duševního zdraví u dětí a mladistvých“, které se zaměří na žáky 2. stupně základních škol, studenty středních škol, jejich rodiče a pedagogy, chystá Karlovarský kraj. Odbor zdravotnictví krajského úřadu na něm bude spolupracovat s Národním ústavem duševního zdraví, neziskovou organizací Nevypusť duši a organizací FOKUS a Českým rozhlasem, který bude mediálním partnerem všech projektů.

Jak předcházet duševním onemocněním a kde hledat pomoc? Poradí unikátní projekty

Sokolovsko