ŠTÍTEK: energetika

Až 50 tisícům domácností v kraji hrozí energetická chudoba. Zasáhnout musí stát.
Pro obyvatele tohoto kraje je třeba zajistit, aby cena tepla a teplé vody, kterou budou platit, pro ně byla ekonomicky únosná. Pokud stát nepřistoupí k několika návrhům o budoucnosti teplárenství a energetické bezpečnosti, mohou se lidé dostat do velkých problémů s energetickou chudobou, zaznělo mimo jiné na setkání zástupců kraje, podnikatelů a energetických expertů v sídle Sokolovské uhelné a SUAS Group. Spolu se státem je třeba najít řešení, jak předejít sociálním dopadům a zabezpečit přechod od uhelné energetiky k obnovitelným zdrojům.
5 fotografií

Až 50 tisícům domácností v kraji hrozí energetická chudoba. Zasáhnout musí stát

Sokolovsko
Oba vozy mají jedno společné, jsou darem od Skupiny ČEZ. Tatra vlevo v roce 2007 a Mercedes Benz ACTROS v květnu 2024.
/FOTOGALERIE/ Hasičskou cisternu Mercedes Benz ACTROS převzali od svých profesionálních kolegů z ČEZ se základnou v Teplárně Energotrans (dříve Elektrárna Mělník) dobrovolní hasiči z nedalekých Dolních Beřkovic. Zatímco u profesionálů už měla cisterna své odslouženo, sboru dobrovolných hasičů může dobře sloužit ještě dalších deset let, možná i více. Sbor dostal vůz darem od Skupiny ČEZ, která vozový park všech svých profesionálních hasičských jednotek pravidelně obměňuje.
5 fotografií

Hasičská cisterna se od energetiků přestěhovala k dobrovolným hasičům

Čtenář reportér
Pavel Cyrani, místopředseda představenstva ČEZ.
Sto miliard korun do stavby nových tepláren, budování plynových elektráren a obnovitelných zdrojů, ale také rozvojových projektů jako je lithium park, příprava výstavby malého modulárního reaktoru v Tušimicích nebo mozku moderní energetiky v Málkově. A to do roku 2030. Takové jsou v základních obrysech investiční plány energetického gigantu ČEZ, které představil ve čtvrtek 16. května v areálu Elektrárny Prunéřov II. 
12 fotografií

V Ústeckém kraji ČEZ proinvestuje 100 miliard. Postaví zdroje tepla a elektřiny

Chomutovsko
CEETe detail zelená stěna.
Unikátní objekt Centrum energetických a environmetálních technologií – Explorer (CEETe), který vznikl koncem loňského roku v areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava, zaujal v zahraničí. Nové vědecké centrum ocenila společnost Schneider Electric v soutěži Sustainability Impact Awards, která vyhledává a vyzdvihuje projekty významně přispívající k dekarbonizaci a udržitelnému rozvoji.
6 fotografií

Nové vědecké centrum v Ostravě patří mezi top dekarbonizační projekty

Podnikání
Udržitelnost a civilizace – unikátní exteriérová výstava, která poukazuje na nutnost změny myšlení a chování dnešní společnosti.
Na libereckém náměstí je k vidění výstava Udržitelnost a civilizace, která vybízí k zamyšlení se nad dnešním životním stylem a nadužíváním výhod globální civilizace. Je tam k vidění 24 hodin denně zdarma a za úkol má upozornit, že udržitelnost není jen o recyklaci a moderní energetice, ale především o upozadění osobního komfortu ve prospěch společnosti jako takové.

Společnost musí změnit myšlení, poukazuje výstava na náměstí v Liberci

Liberecko
Setkání zástupců vedení jihočeských vysokých škol, hejtmana a zástupců vedení společnosti ČEZ na téma rozvoje energetiky a potřeby vzdělávání v této oblasti v jižních Čechách.
Nové malé modulární i standardní jaderné bloky, obnovitelné zdroje nebo energetické úspory. To vše jsou projekty, na kterých by se měly společně podílet Jihočeská univerzita a Vysoká škola technická a ekonomická. Vyplývá to ze společného setkání představitelů těchto institucí i hejtmana Martina Kuby a zástupců společnosti ČEZ. Cílem je rozšíření možností uplatnění studentů i výzkumníků a posílení technických a dalších oborů v Jihočeském kraji.
9 fotografií

Jihočeské vysoké školy budou spolupracovat při rozvoji energetiky v kraji

Českobudějovicko
Jaroslav Rada: Šedá voda z domu umí vrátit energii domů
Vítejte posledního dílu Podcastu Deníku speciál: Solární energie. Ve čtyřdílném speciálu je pokaždé naším hostem Ing. Jaroslav Rada, majitel společnosti Česká síť. V předchozích dílech náš host hovořil například o energetické koncepci pro rodinné domy, chyty, chalupy a nechyběly ani koncepce pro podnikatele a firmy. V závěrečném vydání se zaměřuje hlavně na komunitní energetiku, energetické koncepce pro celé vesnice a probrali jsme také ostrovní systémy a budoucnost vodíkové dopravy.
6 fotografií

Jaroslav Rada: Šedá voda z domu umí vrátit energii domů

Deník Ze západu
Děkan fakulty ekonomických studií v Uherském Hradišti Oldřich Hájek
Původním zaměřením geograf se specializací na ekonomický rozvoj regionů a současný děkan Fakulty ekonomických studií Vysoké školy Jagiellońské v Uherském Hradišti Oldřich Hájek nepozoruje současný stav a vývoj našeho energetického sektoru s velkým optimismem. Možný nedostatek silových zdrojů v blízké budoucnosti, nárůst poptávky po elektřině spojený s rozvojem elektromobility a útlum výroby elektrické energie z uhlí představuje nebezpečný mix do budoucna.

Oldřich Hájek: Budoucnost energetiky vidím v jaderných zdrojích a vodíku

Podnikání
Ilustrační foto
Odvětví energetiky stále hledá cesty ke stabilizaci. Ať je to hledání východiska z doznívající energetické krize, dosažení environmentálních cílů nebo nedostatek kvalifikované pracovní síly. Pomocnou ruku jim v tom podává i Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK).

Odvětví energetiky doufá v návrat stabilizace

Chebsko
Ilustrační foto.
Komunitní energetický plán - jak si vzájemně pomoci v oblasti energetiky? Přijďte v pondělí 18. prosince v 18 hodin do přednáškové místnosti nad obecním úřadem ve Mžanech, kde proběhne diskuzní setkání k energetickým úsporám, komunitní energetice a vůbec o probíhajících změnách v energetice. Tématem bude aktuálně finalizovaný komunitní energetický plán, který soustředí potřeby obyvatel a firem ze Mžan, Dubu a Stračovské Lhoty v oblasti energetiky a hledá cesty, jak je naplnit.

Zapojte se do tvorby komunitního energetického plánu ve Mžanech

Čtenář reportér
Zásadní zlom v energetice je tady. Poslanci schválili novelu zákona, díky níž mohou domácnosti či obce od července příštího roku sdílet čistou elektřinu
Zásadní zlom v energetice je tady. Poslanci schválili novelu zákona, díky níž mohou domácnosti či obce od července příštího roku sdílet čistou elektřinu. V dalším dílu seriálu Deníku o komunitní energetice přinášíme ohlasy odborníků. Popisují, v čem vidí přínosy, ale i úskalí.

Revoluce v energetice Česka. Experti čekají boom sdílení elektřiny

Energie
Den otevřených dveří vodní elektrárny Střekov.
/FOTO/ I nadále se infocentra a elektrárny ČEZ řadí k největším turistickým magnetům v České republice. Dokazuje to jejich nová rekordní návštěvnost v prvním pololetí letošního roku, kdy jejich branami prošlo 89 619 osob. Tedy o dva tisíce více než v dosud rekordním roce 2019, po němž bohužel následovala proti pandemická opatření. Stejně jako v předchozích letech sice zůstaly i letos tahouny obě jaderné elektrárny Dukovany a Temelín a přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Informační centrum klasické energetiky v Elektrárně Ledvice však nezůstalo ani trochu stranou a těší se rovněž z neustále se zvyšujícího zájmu o energetiku a industriální turistiku.
5 fotografií

Infocentra ČEZu hlásí rekord, turisticky oblíbená je i vodní elektrárna Střekov

Čtenář reportér
První den návštěvy Jihočeského kraje zavítali prezident Petr Pavel s manželkou Evou na Kleť. Prezident šel pěšky, nahoře navštívil hvězdárnu i rozhlednu.
Stát by měl se stavbou nového bloku v Dukovanech začít zároveň stavět i malý modulární reaktor v Temelíně. Novinářům to při návštěvě Jihočeského kraje řekl na kleťské rozhledně prezident Petr Pavel. Budoucnost energetiky v Česku je jednoznačně spojená s jádrem, dodal. První reaktor bude stát v roce 2032 v Temelíně, řekli již dříve zástupci ČEZ.
43 fotografií

Prezident Pavel: Stát by měl s blokem v Dukovanech stavět i reaktor v Temelíně

Českobudějovicko
Hranicko se připravuje na komunitní energetiku.
Komunitní energetika je novým fenoménem, který se v dohledné budoucnosti výrazně promítne do běžného života občanů a celé společnosti. Proto je nanejvýš důležité být včas připraven a nijak neotálet s uvedením této výrazné šance ke zlepšení a „zlevnění“ našeho života do praxe. 
13 fotografií

Hranicko se připravuje na komunitní energetiku

Hranicko
Tým studentů z Prahy vybojoval v Brně zlato v celostátní soutěži.
/FOTOGALERIE/ Necelé dva týdny před začátkem letních prázdnin se již tradičně koná finále celostátní soutěže „Co víš o energetice?“. To letošní proběhlo ve středu 14. června v brněnském Hadivadle. Ve 45. pokračování akce se tradičně utkaly týmy studentů, které získaly nejvíc bodů v korespondenčním kole, což znamenalo vyplnění vědomostního testu. Do finále se nakonec probojovala tříčlenná družstva z Prahy, Chomutova, Brna, Lipníku nad Bečvou a Teplic.
6 fotografií

Tým studentů z Prahy vybojoval v Brně zlato v celostátní soutěži o energetice

Čtenář reportér