ŠTÍTEK: Jihoafrická republika

Ragbisté Zlína. Ilustrační foto.
Černý scénář na poslední chvíli zažehnali, do nevyzpytatelné baráže jít nemusí. Ragbistům Zlína k tomu pomohl víkendový zápas I. ligy proti Přelouči, v duelu několika zvratů nakonec otočili nepříznivý poločasový stav a vyhráli 45:28. „V podstatě to byl zápas o naše bytí a nebytí v první lize,“ líčí trenér týmu Petr Juřík.

Loni extraliga, letos boj o přežití? Ragbisté se pádu bát nemusí

Ostatní sporty
Ostruhatky dokážou vykvést už v polovině května a vydrží až do prvních mrazíků.
Mezi letničkami a balkonovými květinami patří v posledních letech k velkým hitům kráska jménem ostruhatka. Vytváří bohatě rozvětvené keříky s tenkými stonky zakončenými hrozny květů. Některé odrůdy rostou vzpřímeně, jiné se krásně přelijí přes okraj truhlíků, takže efektně ozdobí terasy i balkony. Navíc dokážou vykvést už v polovině května a vydrží až do prvních mrazíků. Pěstovat ostruhatku přitom není náročné, chce to jen vybrat vhodný druh a poskytnout jí dostatek slunce a pravidelnou zálivku.

Nenáročná kráska do truhlíků: Rozzáří balkony i terasy a dlouho vydrží

Zahrada
Ilustrační foto
V Safari parku se radují z úspěšného odchovu vzácných hyenek hřivnatých. Mláďata, která přišla na svět na Květnou neděli, prošla první veterinární kontrolou a získala identifikační čipy. Tento krok je důležitým milníkem v projektu obnovy záchovné populace těchto ohrožených šelem v evropských zoo.

První váha mláďat hyenky. Safari park odhaluje detaily

Krkonoše
Trojice oceněných fotografů soutěže Jazz World Photo 2024. Uprostřed vítěz Luciano Rossetti, vlevo druhý Siphiwe Mhlambi z Jihoafrické republiky, vpravo třetí Jacek Piotrowski z Polska.
/FOTO/ Ital Luciano Rossetti zvítězil v 11. ročníku fotografické soutěže Jazz World Photo. Cenu si převzal v sobotu v Trutnově během festivalového finále Jazzince v Uffu. Trofej za 2. místo získal Siphiwe Mhlambi z Jihoafrické republiky, 3. místo obsadil Jacek Piotrowski z Polska. Třicet nejlepších snímků z jazzového prostředí z celého světa je k vidění ve výstavním prostoru Městského úřadu Trutnov, kde se v pátek 19. dubna konala vernisáž. Výstava potrvá do 4. června.
76 fotografií

Jazz World Photo vyhrál Ital Rossetti, světové snímky jsou k vidění v Trutnově

Volný čas
Muškáty jsou velmi oblíbenou okrasou balkonů a teras
Muškáty milovaly už naše babičky. I když se nabídka kvetoucích rostlin zdobících balkony a parapety neustále rozšiřuje, pelargonie patří mezi stálice českých balkonů. Důvod je jednoduchý. Jsou krásné, snadno se množí a pěstovat je zvládne i začátečník. Navíc si muškáty můžete vybírat z bohaté palety barev a odrůd jak vzpřímeně rostoucích, tak převislých, tvořících úžasné barevné kaskády květů. Přečtěte si, jak pěstovat muškáty, aby dobře rostly a jejich bohaté květy vydržely celé léto až do prvních podzimních mrazíků.
5 fotografií

Co dělat pro záplavu muškátových květů? Je to překvapivě snadné

Zahrada
Pavel Žufan
Jsme ochotni platit, ale nikoliv spotřební daň. S takovým argumentem chodí už déle než rok za politiky tuzemští vinaři. Od začátku roku spustili kampaň „Pozor! Křehké“, která upozorňuje na to, že při zavedení spotřební daně by Česko bylo jedinou zemí v regionu, v níž by taková povinnost existovala. Zákazníkům by litr domácího tichého vína podražil až o 30 korun a dovoz levných vín by pokračoval.

Minimální cena za alkohol by omezila nejlevnější dovozy, říká ekonom Žufan

Příběhy a rozhovory
Afrika s Tomíkem ve Skaličce.
Tato přednáška byla v letošním roce ve Skaličce třetí. První měli cestovatelé Márovi, kteří patří k pravidelným přednášejícím o svých cestách. Druhou měl Martin Bukovský o Bunkru Přáslavice. Třetí, s Tomášem Vejmolou alias Tomíkem na cestách, který byl ve Skaličce podruhé, byla právě osmého na Mezinárodní den žen, ale ukázala, kolik občanů se vejde do nové přednáškové místnosti.
11 fotografií

Afrika s Tomíkem ve Skaličce

Čtenář reportér
Daniel Black (vlevo) s Bohumilou Čihákovou
Transsexualita je obrovský byznys. Po operaci musíte brát do konce života hormony, přidají se komplikace a přidruží se další psychické poruchy, které nebyly řešeny. Takže každého trans pak čekají další léky a další operace. A z toho člověka si nakonec udělají celoživotní kasičku, říká Daniel Black, který kritizuje lékaře i trans komunitu a tvrdí, že problém trans lidí tkví především v hlavě. Přitom si sám a dobrovolně před pár lety tranzicí prošel.  
5 fotografií

Prošel si kastrací. Tranzice Danielovi zničila život, žena z něj nikdy nebyla

Česko
Zakladatel kliniky NEO Libor Votruba.
Bývalý prezident České snowboardové asociace Libor Votruba čelil od roku 2006 závislosti na alkoholu a drogách. A i když se chtěl svých démonů zbavit, v Česku nenašel vhodnou kliniku. Odjel proto do Jihoafrické republiky a později se učil od mnichů v Thajsku umění meditace. V Česku založil psychoterapeutickou kliniku NEO, kterou prošly už stovky lidí, kteří se zde zbavili svých závislostí. V minulém roce jako první Čech získal vysoké thajské vyznamenání za zásluhy v oblasti šíření a podpory meditace Vipassana. „Každému říkám, že boj se závislostmi nejde vyhrát. Člověk si musí uvědomit, že prohrál. Teprve tehdy nad závislostmi zvítězí,“ řekl Votruba v rozhovoru pro Deník.

Od závislosti pomohli Votrubovi mniši. Teď pomáhá jiným najít cestu ven

Česko
Pět mláďat tučňáků brýlových odchovaných v Safari Parku Dvůr Králové se ve speciální školce učí přijímat krmení z rukou chovatelů.
Pět mláďat tučňáka brýlového, vůbec prvních, která se v historii Safari Parku Dvůr Králové daří odchovávat, opustilo zhruba po šesti týdnech od líhnutí hnízdní nory a ve speciální školce se učí přijímat krmení z rukou chovatelů. Postupně také přepeřují a učí se plavat. Až budou všechna dostatečně silná, přemístí se do hejna dospělých ptáků. Zoologové předpokládají, že se tak stane zhruba za měsíc. V tu dobu je také vůbec poprvé budou moci obdivovat návštěvníci v průchozí expozici areálu West Cape.
45 fotografií

VIDEO: Rybička by byla? Podívejte se, jak se krmí první mláďata tučňáků

Krkonoše
Trenér ragbistů Petr Juřík. Ilustrační foto.
ROZHOVOR/ Návrat do I. ligy se jim v mnoha ohledech nevydařil. Po roční zkušenosti v extralize se ragbisté Zlína o víkendu znovu představili ve druhé nejvyšší soutěži, proti U-23 Tatře Smíchov ale padli vysoko 10:67. I přes žádost o odklad navíc s torzem sestavy absolvovali „domácí“ utkání na pražské Markétě. „Takto hrát nejde, něco se musí změnit. Prohrát se může, i o hodně, ale ne odevzdaně, bez bojovnosti a nasazení. Soupeř si pak z nás dělá srandu,“ zlobí se trenér Petr Juřík, který pro Deník hovoří i o své hráčské roli.

Kouč ragbistů Juřík o změně předsedy i debaklu: Takový výsledek jsme nečekali

Ostatní sporty
V Praze startuje squashové Czech Junior Open.
Celkem 275 hráčů z 25 zemí světa. Nápor mladých squashistů z celého světa se čeká zejména na Praze 10 či 11. Od čtvrtka do neděle se tu totiž uskuteční tradiční Czech Junior Open. Přiletí například hráči z Austrálie, Jižní Afriky nebo z Jordánska. Hrát se bude v Hector Sport centru v Malešicích, Squash Bowling Centru na Chodově nebo ve Squashpointu na Hájích. Soutěžit se bude v kategoriích od 11 do 19 let, utkání budou streamovaná na youtube České squashové asociace.

Mladí squashisté obsadí Prahu. Na Czech Junior Open chtějí být vidět také Češi

Ostatní sporty
Zdeněk Fanta, silový trojbojař, závodník a trenér, oslavil 70. narozeniny. Foto: se souhlasem autora ZF
Zdeněk Fanta sbíral světové tituly jako závodník a později i trenér jako na běžícím pásu. Bez přehánění. Celkově se stal, mimo jiné, devatenáctkrát mistrem republiky, aktivní kariéru uzavřel bronzovou medailí na nezapomenutelném mistrovství světa v Jihoafrické republice, pod jeho vedením se zrodily hvězdy silového trojboje Petr Theuser, Martin Košnar, Janové Vrba a Kalinič a plejáda dalších.

Titulů devatenáct, rekordy nepočítal. Na koho jsem sáhl, byl šampion, říká Fanta

Ostatní sporty