ŠTÍTEK: Jihočeský kraj

Karlovarskou výpravu vedl někdejší fotbalista Josef Němec, držitel dvou ligových titulů se Spartou.
I když je Karlovarský kraj v zemi nejmenší a tamním fotbalistům se na ODM nedávají velké naděje, jejich trenér věří v překvapení. Dokonce je označil za tajnou zbraň. Celkem bude region reprezentovat v jižních Čechách téměř 200 sportovců, v úspěch věří mimo jiné v atletice, sportovní střelbě a kanoistice. Fotbalisté prošli jedním z nejnáročnějších výběrů, trenér Zdeněk Uhlík je sledoval přes tři čtvrtě roku. Podle jeho názoru jsou skvěle připraveni na utkání o medaile, štěstí jim možná přinese i letošní vlajkonoš.

ODM: Karlovarští fotbalisté prošli náročným výběrem. Cílí na medaile

Ostatní sporty
Lukáš Langmajer.
Šest tvůrců kreativního obsahu v létě opět zavítá do jižních Čech, aby přes sociální sítě ukázali krásy regionu a představili jej potenciálním návštěvníkům. Letos v červenci tak dorazí třeba herec Lukáš Langmajer, bývalý Muž roku Martin Zach nebo herečka Barbora Mottlová s partnerem. Loni projekt oslovil téměř 3,5 milionu lidí na sítích.
6 fotografií

Projekt 6x5 ukáže krásu jihu. Přijede Lukáš Langmajer v karavanu i Muž roku

Českobudějovicko
Ilustrační foto
Na celkem čistou vodu se mohou těšit všichni, kdo se chystají v nejbližších dnech koupat v rybnících a přehradách na jihu Čech. Rozbory vody v koupacích oblastech, které pravidelně sledují hygienici, zatím neukazují výrazné problémy. Rybník Hejtman a Lipno v Černé v Pošumaví si dokonce na pětistupňové škále vysloužily jedničku. Po plavání či dovádění v ostatních měřených lokalitách by ale už vnímaví jednici mohli mít problém, začínají se tu objevovat sinice a řasy.

Vyrážíte k vodě? Leckde raději po návratu skočte i pod sprchu

Českobudějovicko
Hnízdo v Dírné. Kroužkování čápů v jižních Čechách v neděli 23. června 2024.
Denně najezdí průměrně 300 kilometrů a na nohy čápat na hnízdech umístí desítky takzvaných Elsa kroužků. Skupina ornitologů pro výzkum čápů bílých České a Slovenské republiky zahájila v pátek 21. června kroužkování mláďat na jihu Čech. Začali na Písecku, dále pokračovali na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. V neděli pak putovali společně s hasičskou technikou Táborskem. Deník byl u toho.
79 fotografií

Kroužkování čápů je v jižních Čechách v plném proudu. Letos jsou mláďata macatá

Táborsko
Maskot Olympiády dětí a mládeže 2024.
V neděli přivítá Jihočeský kraj přes 3000 mladých sportovců. Centrem Olympiády dětí a mládeže se stanou České Budějovice, kde v neděli 23. června proběhne na náplavce u Dlouhého mostu velkolepé slavnostní zahájení. Oheň ODM zažehne snowboardcrossařka Eva Adamczyková, a to pochodní, kterou vyrobil student uměleckého kovářství. Největší multisportovní akce v republice navíc chystá bohatý doprovodný program pro všechny.
14 fotografií

Už v neděli. Oheň Olympiády dětí a mládeže zažehne Eva Adamczyková

Českobudějovicko
Matyáš Jůn, 16. června 2024, 3420 gramů, Strakonice
/HLASUJTE V ANKETĚ O NEJSYMPATIČTĚJŠÍ MIMINKO/ Představujeme vám další fotogalerii nově narozených miminek z Jihočeského kraje. Díky Deníku a rozvoji nových technologií a sociálních sítí se tak na fotku vašeho miminka snadno a rychle mohou podívat třeba i sestřenice či kamarádka z druhého konce světa a spolu s ní i na snímky dalších miminek narozených v daném regionu. 
15 fotografií

Podívejte se na miminka narozená v Jihočeském kraji v 25. týdnu roku 2024

Právě jsme se narodili
Ilustrační foto.
Jen tak si zajít do lékárny a vyzvednout léky na předpis nebo koupit ty volně prodejné už dlouho nemohou obyvatelé Nových Hradů. Lékárna ve dvouapůltisícovém příhraničním městě kvůli nedostatku odborného personálu před dvěma lety zavřela. A není jediná, v podobné situaci jsou lidé na řadě dalších míst, například na Lipensku. Jak z této situace ven, navrhují teď zastupitelé Jihočeského kraje.

Zastupitelé kraje navrhli změnu zákona. Může pomoci městům a obcím bez lékáren

Českobudějovicko
Bouřky. Ilustrační foto.
Meterologové v pátek v poledne upřesnili výstrahu před odpoledními a nočními bouřkami. Podle modelů se zdálo, že nejohroženějším regionem Česka budou právě východní Čechy společně s přilehlou částí středních Čech a Libereckým krajem. Velmi silné bouřky, hrozí ale i supercely, měly být doprovázené nárazy větru i kolem 90 km/h, až 5 centimetrů velkými kroupami a přívalovým deštěm, při kterém mohlo v krátké době napršet až 50 mm, při déletrvajících srážkách ale i dvakrát tolik. Nakonec ale ve východních Čechách byl spíše klid, bouřky se vyřádily v jižních Čechách a na Moravě.

Na východě Čech hrozily v pátek extrémní bouřky, nakonec se nám spíše vyhnuly

Orlicko
Dva tisíce žáků z devíti základních budějovických škol vytvořilo na náměstí olympijské kruhy.
O týden dříve dostanou vysvědčení žáci řady jihočeských středních škol. Jejich pokoje na internátech a stoly v jídelnách poslouží jako zázemí pro Olympiádu dětí a mládeže. V Budějovicích, v Táboře a na Hluboké je potřeba se postarat o tisíce mladých sportovců. Školní rok tu proto končí už v pátek, zaměstnancům ale začne honička.
14 fotografií

Na jih Čech míří tisíce mladých sportovců. Středoškolákům prodlouží prázdniny

Českobudějovicko
Dva přípravné zápasy v Lázních Kynžvart s výběrem Jihočeského kraje
Nabídku trenérů výběru dívek Jihočeského kraje, který měl třídenní kemp u nás v Lázních Kynžvart k odehrání dvou přípravných zápasů jsme nemohli odmítnout. Proto se všech čtrnáct hráček nominovaných k reprezentaci Karlovarského kraje v házené na Letní olympiádu dětí a mládeže, která se bude konat ve dnech 23 až 28. 6. 2024 v Českých Budějovicích, sešlo v sobotu dopoledne ve Sportovní hale Milana Prokeše.
47 fotografií

Dva přípravné zápasy v Lázních Kynžvart s výběrem Jihočeského kraje

Čtenář reportér
Sportovní středa 19. června bude na jihu Čech ve znamení Běhů olympijského dne a Deník jižní Čechy přináší přehled nahlášených běhů (start hlavních závodů dospělých je shodně v 18 hod.).

Běhy olympijského dne na jihu Čech

Ostatní sporty
Už jen pár dnů a je hotovo. Stavba kruhového objezdu pod nemocnicí v Českém Krumlově je ve finále.
Už jen den. Dopravní omezení, které brzdí průjezd Českým Krumlovem, brzy skončí, kruhový objezd pod krumlovskou nemocnicí je téměř hotový a semafory co nevidět zmizí. Zajímá vás, jak to bude na okružní křižovatce s předností v jízdě, která se oproti minulosti změní? Na dotazy Deníku odpověděl stavbyvedoucí. Místostarosta města Zbyněk Toman zároveň vyvrací fámy o tom, že se křižovatka bude na podzim přestavovat.
12 fotografií

Kruhový objezd v Krumlově otevřou před slavnostmi. Víme, jak to bude s předností

Českokrumlovsko
Jaroslav Pouzar se synem před VŠTE
Jaroslav Pouzar, trojnásobný vítěz Stanley Cupu a dvojnásobný mistr světa, se stal prvním Jihočechem uvedeným do Síně slávy IIHF. Tento významný milník v jeho kariéře byl oznámen při mistrovství světa v Praze. V našem podcastu se Pouzar vrací k památným okamžikům své hokejové kariéry. Tady je jen malá o chutnávka.

Největší legenda Jihočeského kraje. Jaroslav Pouzar. Syn studuje VŠTE

Hokej
Jaroslav Pouzar ve studiu VŠTE s Alenou Pancerovou  a Kamilem Jášou
Vzpomenete si ještě na sezonu, ve které hrál Vajgar Jindřichův Hradec hokejovou extraligu? Bylo to v sezoně 1993/94. Hokej byl a je ve městě populární sport. Na zimním stadionu tu vyrostlo hodně skvělých hokejistů. Bratři Michálkové, Sailer, Kotalík, Marek, Novotný…  Všichni mohli mít před sebou největší hvězdu Jihočeského kraje. Jmenuje se Jaroslav Pouzar.  

Slavní hokejisté od Vajgaru. Novotný, Kotalík, Marek. V kraji je hvězdou Pouzar

Hokej
Ilustrační foto Hůrky.
Folklór, kultura, obnovené tradice, drobné stavby i zaniklé vesnice, trhy, zahrádky, sportovní závody nebo třeba kominické muzeum. Zkrátka péče o komunitní život. To, ale i mnohem více je náplní činnosti venkovských spolků. Jedenáct z nich se sejde v sobotu 22. června 2024 v Hůrkách na Českobudějovicku na fóru, které uspořádal Spolek pro Hůrky a venkov s výhledem na zlepšení vnímání spolkového života uvnitř i navenek.

Fórum venkovských spolků v Hůrkách

Čtenář reportér