ŠTÍTEK: Klement Gottwald

Pohřeb George Swansona v jeho bílé Corvettě.
V sobotu 25. května uplyne přesně 30 let od jednoho z nejpodivnějších pohřbů 20. století a možná i historie. Jedenasedmdesátiletý George Swanson nechal na hřbitově Bush Creek v Irwinu v Pensylvánii uložit svůj popel do země i se svým milovaným bílým Chevroletem Corvette z roku 1984. Kvůli vykopání hrobu pro auto zakoupil na hřbitově 12 parcel.

Pohřeb století. Místo v rakvi se George Swanson nechal pohřbít v milovaném autě

Historie
První poválečný hokejový šampionát uspořádala v roce 1947 Praha.
První poválečný hokejový šampionát uspořádala Praha. A rok 1947 se zapsal do dějin československého hokeje zlatým písmem. K historicky prvnímu titulu mistrů světa pomohlo domácímu celku podceňované Rakousko, které v dramatickém rozuzlení turnaje senzačně zdolalo Švédy. To s uspokojením kvitoval i komunistický premiér Klement Gottwald, který si návštěvu Štvanice nenechal ujít. To a mnohem více se dozvíte ve třetím dílu tematického seriálu Deníku, který mapuje hokejové šampionáty na českém území.
3 fotografie

Historické zlato. Pomohli Rakušané, na Štvanici fandil i Gottwald

Hokej
Metro C II Kačerov Háje, 1976.
Již tento týden si připomeneme padesáté výročí zahájení provozu metra v Praze. Víte ale, co stavbu provázelo? Stavbaři se jeli inspirovat do Gruzie. Které dílo vyhrálo cenu Stavba století? A proč byl nátlak, aby se první úsek dokončil o téměř dva měsíce dříve? Přinášíme seriál příběhů a vzpomínek pamětníků a dnes si můžete přečíst druhý díl.   
24 fotografií

Seriál Deníku, 2. díl: Jak se stavělo metro? Dopis z roku 1898 a pomoc z Gruzie

Praha
V důsledku mnoha nemocí zemřel po pouhých 15 měsících na vrcholu moci sovětský vůdce Jurij Andropov
Druhý měsíc roku před 40 lety měl o hodně jiný průběh, než každý očekával. Samozřejmě se připomínal ten (pro někoho) „vítězný“ únor, „významný mezník našich dějin“ a jeho „stále živý odkaz“. Čtenáři partajního tisku dostali pod nos fotografie z rodného domku Klementa Gottwalda, kde byli prezentovaní teenageři jako zajímající se návštěvníci tamního muzea a pionýři tu skládali slib a poprvé si uvázali uzly na svých rudých šátcích a ke Gottwaldově hrobu na Vítkově se kladly věnce… Ano, tohle všechno se odehrávalo jako vždycky. Jen tohle tradičně protežované únorové téma přebily zvuky dvou umíráčků ze Sovětského svazu. A taky zpráva o pobodaném taxikáři v Praze.
59 fotografií

Únor 1984 poznamenala úmrtí. Potěšily ovšem úspěchy sportovců či lékařů

Historie
Nezvyklý pohled na  „klidné“ komíny Liberty Ostrava.
Zajímavé panorama nabízí v tomto čase Ostrava. Komíny hutního gigantu z Liberty nečoudí. „Je to zvláštní pohled, pro nás místní rozhodně nový. Z balkonu, který mám směrem na Kunčice, vidím, že komíny v ‚enháčku‘ nekouří. To tady nikdo nepamatuje,“ říká před samoobsluhou v centru ostravské čtvrti Radvanice osmašedesátiletá Zofia Kubínková.
36 fotografií

Lepší vzduch? Nevíme, možná je to jen pocit, reagují místní na odstávku Liberty

Regiony
Nezvyklý pohled na  „klidné“ komíny Liberty Ostrava.
Zajímavé panorama nabízí v tomto čase Ostrava. Komíny hutního gigantu z Liberty nečoudí. „Je to zvláštní pohled, pro nás místní rozhodně nový. Z balkonu, který mám směrem na Kunčice, vidím, že komíny v ‚enháčku‘ nekouří. To tady nikdo nepamatuje,“ říká mi před samoobsluhou v centru ostravské čtvrti Radvanice osmašedesátiletá Zofia Kubínková.
36 fotografií

Liberty stojí. Lepší vzduch? Nevím, možná je to jen pocit, říkají v Radvanicích

Ostravsko
Současná podoba Smetanových sadů, čeká je proměna díky projektu z letošního participativního rozpočtu.
/FOTOGALERIE/ Kamery, dosazení nových stromů a keřů, přetrasování cest, prostříhání. Smetanovy sady v centru města čeká revitalizace za 440 tisíc korun. Projekt totiž s drtivou převahou vyhrál během hlasování o projektech v participativním rozpočtu. V jeho rámci město vyčlenilo dva miliony korun na nápady řadových Ústečanů, jež mají zlepšit veřejná prostranství a život kolem jejich domovů.
28 fotografií

VIDEO: Nápad studentky zaujal veřejnost, Smetanovy sady díky ní čeká proměna

Ústecko
Káznice na Cejlu
Gottwaldovy oprátky jsou příběhy popravených z období rudého teroru. Popravy v brněnské věznici v ulici Cejl v době po únorovém převratu v roce 1948 probíhaly relativně krátkou dobu - necelých pět let, ale osudy těch, kteří tam skončili s oprátkou kolem krku, jsou mimořádně dramatické. Posledním z popravených byl Leopold Doležal, který se zapojil nejdříve do protinacistického a později pak i do protikomunistického odboje. Byl popraven 30. srpna 1952.
13 fotografií

Oběti Klementa Gottwalda v brněnském Cejlu

Čtenář reportér
Mrtvé tělo Klementa Gottwalda bylo navlečeno do generálské uniformy a vystaveno v prosklené rakvi
Je známým faktem, že Klement Gottwald, „první dělnický prezident“, zemřel na následky prasklé výdutě srdeční aorty po návratu z pohřbu Josifa Vissarionoviče Stalina, z nějž se navzdory doporučení lékařů vracel letadlem a ne vlakem. Méně známé je, že při inscenování Gottwaldova pohřbu se komunistická moc inspirovala i křesťanskými obrazy a předchozími pohřby Tomáše Garriguea Masaryka a Edvarda Beneše.
6 fotografií

Smrt Klementa Gottwalda: Doplatil na životní styl, oddanost Stalinovi a paranoiu

Česko
Předlistopadový pomník shlíží na Hradec u radarové základny v Ruseku.
"Právě se vracím z Hradu,… " zazněla přesně před 75 lety památná věta z úst Klementa Gottwalda. Bylo 25. února 1948, ten den se do historie Československa zapsal černým písmem. Odstartovala éra nesvobody, pronásledování, politických procesů… Symboly této doby se staly sochy "velkých komunistů", ale náměstí třeba v Hradci, ve Vamberku nebo v Přelouči "krášlily" dokonce i tanky. Z center měst sice zmizely, ale stále tu někde jsou.
9 fotografií

Kam zmizeli? Gottwald, Lenin i tanky "zdobili" náměstí na východě Čech

Zprávy
Výstava k historii Nuselského mostu, kterou lze do počásku března zhlédnout v prvním patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Paráda to tenkrát byla náramná. V čele defilovali příslušníci tehdejších Lidových milicí se samopaly, za nimi kráčeli představitelé „strany a státu“, jak se tehdy říkalo. Pásku stříhal osobně generální tajemník Ústředního výboru komunistické strany Československa Gustáv Husák a přítomen byl i tehdejší prezident republiky Ludvík Svoboda. Slavnostně otevřeli most nad Nuselským údolím, který při svém zrodu dostal jméno po Klementu Gottwaldovi; jednom z otců domácího komunismu.
39 fotografií

Nuselský most stojí už půl století. Skokem z něj ukončily svůj život stovky lidí

Praha
Výstava k historii Nuselského mostu, kterou lze do počásku března zhlédnout v prvním patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Paráda to tenkrát byla náramná. V čele defilovali příslušníci tehdejších Lidových milicí se samopaly, za nimi kráčeli představitelé „strany a státu“, jak se tehdy říkalo. Pásku stříhal osobně generální tajemník Ústředního výboru komunistické strany Československa Gustáv Husák a přítomen byl i tehdejší prezident republiky Ludvík Svoboda. Před 50 lety slavnostně otevřeli most nad Nuselským údolím, který při svém zrodu dostal jméno po Klementu Gottwaldovi; jednom z otců domácího komunismu.
39 fotografií

Nuselský most stojí už půl století. Skokem z něj ukončily svůj život stovky lidí

Regiony
Kolínská radnice - ilustrační foto
Kolika lidem Kolín udělil čestné občanství? Kolik je mezi nimi v novodobé historii cizinců a kteří to jsou? Patří k čestným občanům města i herec Ivan Trojan? Odejmul nakonec Kolín čestné občanství Klementu Gottwaldovi? A dal ho nově i svým animovaným medvědům?

KVÍZ pro Kolíňáky: Jak znáte čestné občany města?

Kolínsko
Prezident Václav Havel při tradičním novoročním projevu, který byl odvysílán 1. ledna 2002.
Češi si letos v lednu volí nového prezidenta. Zvolený muž či žena bude v pořadí čtvrtým člověkem v čele třicetileté samostatné České republiky. Připomeňte si s Deníkem osobnosti, které se v úřadu prezidenta společného státu Čechů a Slováků či pak samostatného Česka vystřídaly. Některé si dějiny zapamatovaly pro jejich velké činy, jiní se do paměti vryli spíše sérií kontroverzí či dokonce zločinů.

Jedenáct prezidentů: Od tatíčka Masaryka ke kontroverznímu Zemanovi

Historie prezidentů
Stavba kina Vesmír
/FOTO/ Přečkalo okupaci, normalizaci i covidové lockdowny. Navzdory tomu všemu oslaví v pátek pelhřimovské kino Vesmír šedesát let od prvního promítání. Nejstarším filmovým zážitkem, který v roce 1962 nabídlo, byla Srpnová neděle od Otakara Vávry. Ještě dříve však existoval biograf v Národním domě, dnešním Divadle Lubomíra Lipského. Na rozdíl od něj umožňovalo kino Vesmír promítání širokoúhlých filmů.
33 fotografií

Pelhřimovské kino slaví šedesát let. Koukněte, jak vypadalo v minulosti

Pelhřimovsko