ŠTÍTEK: kuchyně

Kuchyňské tuky mají lidé dávat do speciálních kontejnerů. Snímek je ilustrační.
/SEZNAM MÍST/ Lámete si hlavu, kam s použitým olejem z kuchyně? Nepatříte k těm, kteří tyto zbytky lijí do dřezů či záchodových mís? V Havlíčkově Brodě mají obyvatelé k dispozici na několika místech speciální popelnice, určené právě na tento druh odpadu a podobných kontejnerů po městě stále přibývá. Použité oleje některé firmy dále zpracovávají. Využít se dají zbytky tuků z kuchyní následně například jako palivo.  
4 fotografie

Kam s použitým olejem z kuchyně? V Havlíčkově Brodě hledejte černou popelnici

Havlíčkobrodsko
Restaurace U Nováků patřila v devadesátých letech k nejvyhlášenějším podnikům v Přerově.
V dobách největší slávy si tu podávali dveře podnikatelé, sportovci, ale i osobnosti českého šoubyznysu. Restaurace U Nováků, která se nachází v Čechově ulici, patřila v minulosti k prvotřídním přerovským podnikům, a přestože její kapacita nebyla příliš velká, bylo tu pořád plno. Pokud bychom hledali synonymum pro úspěšnou éru devadesátých let v Přerově, kdy se ve městě dařilo podnikání, bude znít jednoduše – Nováci. Název restaurace přitom nijak nesouvisel se slavným přerovským rodákem - zpěvákem Pavlem Novákem.
18 fotografií

Kam se poděly legendární hospůdky z devadesátek? 2. díl: U Nováků

Přerovsko
Den bezpečnosti si ve slánské škole užilo na 600 kluků a holek.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ V kuchyni v Základní škole v Rabasově ulici ve Slaném vypukl ráno 24. května požár. Vyhlášen byl poplach. Na místo se sjeli hasiči a další záchranné složky. Celá škola byla evakuována. V kuchyni zůstala uvězněná a kouřem nadýchaná jedna kuchařka, kterou hasiči vynesli ven a předali záchranářům. Naštěstí šlo jen nachystané cvičení v rámci školního projektového Dne bezpečnosti.
100 fotografií

V kuchyni na třetí základce hořelo. Tentokrát jen cvičně v rámci Dne bezpečnosti

Kladensko
Chřest je vhodnou dietní potravinou pro všechny, kteří chtějí shodit pár kil. Navíc čistí cévy a ledviny.
Chřest patří mezi jednu z prvních sklízených jarních plodin. Těší se velké oblibě. I proto se na mnoha místech pořádají chřestové slavnosti, kde lze tuto chutnou a zároveň léčivou zeleninu vyzkoušet na mnoho způsobů. Chuť chřestu však oceníte, i když ho připravíte jen tak doma v pekáčku. A co víc, pročistí vám cévy i ledviny a ještě pomůže shodit přebytečné kilogramy.

Zkuste i vy zeleninu, která může různě chutnat. Zbaví vás kil a pročistí cévy

Ženy
Olej si v některých případech dokáže poradit lépe než běžné čisticí prostředky.
Ne, to není vtip. Obyčejný stolní olej dokáže být v domácnosti užitečným pomocníkem, a to nejen v kuchyni. Sám olej obvykle těžko vyčistitelné skvrny spíš způsobuje, ale v některých případech skvěle funguje jako čistič i on sám. V mžiku oka zbaví zbytků lepidla prakticky cokoliv, na co nestačil žádný domácí čistič. Navíc se jedná o metodu ekologickou, netoxickou, ale také levnou a šetrnou.
5 fotografií

Olej jako nový kouzelník v domácnosti: Vyčistí i to, na co běžný čistič nestačí

Domácnost
Street Food Festival Liberec.
/FOTO, VIDEO/ Liberecké gurmány potěšily poklady pouliční kuchyně. Mexické tacos a tortilly, pravou neapolskou pizzu, burgery a další speciality nabídl Street Food Festival, který se uskutečnil první květnový den před libereckým Domem kultury. Desítky návštěvníků dorazily dopřát svým chuťovým pohárkům moderní gastronomii a mix chutí české i světové kuchyně. Žízeň pomohla zahnat piva z malých pivovarů, na své si přišli i milovníci vína. Koho honila mlsná, mohl si pochutnat na makronkách, rolované zmrzlině, donutech či churros.
21 fotografií

Vůně pouliční kuchyně se linula Libercem. Foodtrucky zaparkovaly před kulturákem

Liberecko
Mouční molové napadají spíže a svým pobytem znehodnocují potraviny.
S prvními jarními dny se do našich kuchyní vrací i nechvalný obyvatel spíží – potravinový mol. Buď si ho domů přinesete s nákupem či k vám jednoduše sám přiletí otevřeným oknem. Jakmile doma moly spatříte, vaše potraviny jsou v ohrožení. Nezbývá než jednotlivé zásoby zkontrolovat, případně vyhodit. Můžete ale učinit i preventivní krok, který bude stát jen tolik, na kolik vyjde sáček obyčejného divokého koření. Moly totiž odpuzuje bobkový list. Jak bobkový list využít k likvidaci molů? V článku najdete i jiné vychytávky, jak se zbavit molů v domácnosti.

Moli dají potravinám navždy pokoj: Stačí přilepit pod víčko dózy známé koření

Domácnost
Medvědí česnek se sbírá na jaře dřív, než odkvete.
Patří mezi posly jara i mezi první jarní jedlé rostliny. Medvědí česnek je bylina obsahující vitamin C i další zdraví prospěšné látky a jako benefit přidává svou příjemnou jemně česnekovou chuť. Je proto velkým přínosem jak pro naše zdraví, tak pro naši kuchyni. Přečtěte si, kde roste medvědí česnek, proč je medvědí česnek zdravý a jak ho využít. Dozvíte se také, zda se medvědí česnek dá pěstovat. 
7 fotografií

Posel jara: Sbíráte ten pravý nebo ukrajinský? V Irsku se kradl, u nás je zdarma

Zdraví
Víte, jak stará vejce máte doma v lednici?
Symbol jara, života i hojnosti. To vše je už od pradávna připisováno vejci. V lednici nám vejce většinou nechybí. Jsou základní ingrediencí pro pečení sladkých dobrot ke kávě i nezbytnou součástí slaných receptů. A co takhle vajíčka míchaná nebo natvrdo jako snídaňové menu? V kuchyni se zkrátka bez vajec jen těžko obejdeme. Podívejte se, jak poznat čerstvá vajíčka a jak naopak poznáte, jestli už jsou vejce zkažená.
7 fotografií

Poznáte zkažené vejce? Nevyhazujte vajíčka předčasně, pukavce odhalíte 5 způsoby

Domácnost
Žatecká gastrolaboratoř
Cvičná kuchyně středního odborného učiliště v Žatci, ve které se budoucí kuchaři léta učili svému řemeslu, dosloužila a zastarala. Proto se vedení školy už v roce 2016 rozhodlo vybudovat novou a s pomocí evropských peněz se mu to i podařilo. V květnu 2018 tu díky bezmála třímilionové dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) otevřeli novou moderně vybavenou cvičnou kuchyni pro učně v oborech kuchař a cukrář a nazvali ji gastrolaboratoř. Víc než po pěti letech provozu je stále lákadlem pro nové zájemce o řemeslo, a také důvodem, proč zdejší absolventi patří k nejžádanějším na trhu práce ve svých oborech.
3 fotografie

Žatecká gastrolaboratoř stále táhne. Zdejší kuchaři a cukráři jsou žádaní

Čtenář reportér
Domácí tekutý písek vyrábí milovnice úklidu Eliška Popková zásadně sama.
Tekutý písek má především v kuchyni nezastupitelné místo. Na co už nestačí běžný mycí prostředek, s tím si písek většinou hravě poradí. Věděli jste ale, že si ho můžete vyrobit i doma, a to za pár minut a prakticky zadarmo? Stačí trocha jedlé sody a další dvě suroviny, které v domácnosti běžně máte. Snadný a ekologický tekutý písek, který vyčistí i tu nejzaschlejší nečistotu, zvládne doma umíchat skutečně každý.
10 fotografií

Podomácku vyrobený tekutý písek paní Elišky vyčistí skoro všechno. Co v něm je?

Domácnost
Jarně velikonoční menu restaurace Na Gruntu.
Původně chtěl stavět dřevěné sruby a pracovat se dřevem jako jeho otec. Zhruba ve třinácti letech ale začal pomáhat v rodinné restauraci. Začínal u myčky a nádobí. Pohyboval se v kuchyni a koukal kuchařům pod ruce. A jejich práce a kreativita se mu zalíbila. Tehdy vařit ještě nemohl a ani neuměl, a tak začal sledovat kuchařské umění nejen v rodinné restauraci, ale i v tehdy populárních televizních pořadech.
13 fotografií

Mladý šéfkuchař restaurace Na Gruntu Ondřej Kurák sází na tradici i modernu

Chebsko
Šéfkuchařem v krkonošském resortu OREA Sklář v Harrachově je Richard Fuchs.
Zatímco se bavíme o předávání zkušeností mladším kolegům a lásce ke kuchařskému řemeslu, vzniká pod jeho rukama s naprostou lehkostí tříchodové degustační menu zahrnující burratu s tomatovou salsou a olivovou tapenádou, pečená prsa z perličky se sezónní zeleninou a pestem z černých lanýžů a grilovanou chobotnici s blanšírovanou zeleninou a gnocchi…
12 fotografií

Vařím také podle tradičních receptur z Krkonoš, říká šéfkuchař z Harrachova

Jablonecko
Soutěžící v letošní sérii pořadu Peče celá země.
Přestože třetí ročník soutěže Peče celá země přilákal historicky nejvyšší počet soutěžících a jeho sledovanost v počátcích trhala rekordy, divácký zájem postupně opadává. Lidé soutěž neustále srovnávají se slovenskou verzí, která měla dle mnohých větší šmrnc. Některým chybí bývalá porotkyně Mirka van Gils Slavíková, která byla podle nich vtipnější než Michaela Landová.

Rozruch v Peče celá země: Porotkyně Landová je jako leklá ryba, kritizují diváci

Společnost
V kuchyni se jednou za čas kokosový tuk hodí, třeba na kari, do polévky nebo na smažení palačinek.
Olej získávaný z dužniny kokosového ořechu má pověst léku na všemožné neduhy. Jestli opravdu umí takové zázraky, jak se leckde píše, jsme zjišťovali u odborníků. Ptali jsme se, jak je to s konzumací kokosového oleje pro zdraví? Je pravda, že kokosový olej prospívá srdci a je dobré ho každý den konzumovat? Určitě existují dvě místa v domácnosti, kde má kokosový olej své zasloužené uplatnění.
5 fotografií

Kokosový olej: Pomáhá, nebo škodí? Lidé vedou spory, odborníci mají jasno

Zdraví