ŠTÍTEK: Marie Terezie

Ilustrační foto
V rámci Mezinárodního dne archivů se opět po roce otevírají jihočeské archivy veřejnosti a zvou zájemce na rozmanité kulturní a vzdělávací akce. Vstup na všechny je zdarma. Neváhejte a přijďte se podívat, jak vzniká pergamen nebo obdivovat originální archiválie na některé z výstav. Zavítat můžete v rámci dnů otevřených dveří také do prostor, kam se běžně lidé nedostanou.

Akce k Mezinárodnímu dni archivů 2024 v jihočeských archivech

Čtenář reportér
Deník rozkrývá osudy panovnických rodů
Věděli jste, že nejoblíbenější dcera Marie Terezie měla skandální románek se svojí švagrovou? Nebo že slavná císařovna Sisi fackovala služky, měla tetování a manželovi schválila milenku? Příběhy mnoha panovnických rodů provázely skandály i kontroverze. Deník je nyní v historických seriálech vytahuje na světlo - v souvislostech, s málo známými či pikantními detaily.

Skandály, nevěry, utajené porody. Deník rozkrývá osudy panovnických rodů

O Deníku
Galerie českých panovníků a jejich drahých poloviček, rozsáhlé dílo vznikalo pod rukama Jarmily Haldové ze Sedloňova.
/FOTO, VIDEO/ Jiří z Poděbrad, Fridrich Falcký, Jan Lucemburský, Jindřich Korutanský, Ferdinand II., Josef I., Karel VI., Václav III., Leopold II., ale i Eliška Přemyslovna, Marie Terezie Neapolská, Anna Tyrolská, Žofie Bavorská, Alžběta Stuartovna, Eleonora Toskánská, Viola Těšínská či Eliška Rejčka – v Sedloňově se v sobotu 18. května představili všichni čeští panovníci a jejich drahé polovičky. Kompletní kolekce výtvarnice Jarmily Haldové čítá 132 reliéfů.
22 fotografií

Nové české rekordy ze Sedloňova voní po dřevu, držiteli jsou manželé Haldovi

Rychnovsko
Fotografická hádanka Českobudějovického deníku.
Redakce nabízí po čase oblíbenou fotografickou hádanku. Zároveň představíme trochu i historii hádaného sídla. Jak dnes vidno, snímky jsou z města, které se nachází na březích větší řeky. Vaše tipy na správnou odpověď nám můžete posílat na adresu redakce.ceskobudejovicky@denik.cz. Rozluštění přineseme v dalším pokračování společně s novou hádankou.
16 fotografií

FOTOHÁDANKA: Poznáte město na Budějovicku, kde jsme fotografovali?

Českobudějovicko
Projekt Mosty v nás, který pořádá ZŠ Slovanka v České Lípě, propojuje generace.
Od pradávna si lidé předávali praktické vzdělání i duchovní kulturu. Vzdělanost se šířila v 19. století po celé Evropě, u nás pak zvláště za vlády Marie Terezie, kdy byla zavedena povinná školní docházka. Dnešní doba umožňuje rozšiřovat obzory dětem různými způsoby. Některé základní školy posunuly vzdělanost na vyšší úroveň. Jednou z takových je ZŠ Slovanka v České Lípě.
5 fotografií

Mosty v nás. Škola na českolipské Slovance sbližuje generace

Čtenář reportér
Kunratický zámek a park
Rozblácené cesty, stromy bez listí jakoby kostlivé, opuštěné lavičky, liduprázdno. Mezi vším se prohání jen silný vítr. Zámecká budova je v neutěšeném stavu. Kde jsme? V Kunraticích, v místě, které kdysi svou nádherou uchvátilo Marii Terezii a o pár století později oslovilo také filmaře. Na výlet se tam vypravila paní Alena Hesounová z Pardubicka. Za zajímavý příspěvek děkujeme.
4 fotografie

Marii Terezii uchvátil. Dnes je to strašidelné místo, dokonce dějiště hororu

Čtenář reportér
Kunratický zámek a park.
Rozblácené cesty, stromy bez listí jakoby kostlivé, opuštěné lavičky, liduprázdno. Mezi vším se prohání jen silný vítr. Zámecká budova je v neutěšeném stavu. Kde jsme? V Kunraticích, v místě, které kdysi svou nádherou uchvátilo Marii Terezii a o pár století později oslovilo také filmaře. Na výlet se tam vypravila paní Alena Hesounová z Pardubicka. Za zajímavý příspěvek děkujeme.
4 fotografie

Marii Terezii uchvátil. Dnes je to strašidelné místo, dokonce dějiště hororu

Čtenář reportér
Nový web Deníku 77plus1.cz nabízí regionální zajímavosti, fotografie, videa i něco navíc.
Vyhlížíte trochu toho štěstí, a pořád se vám nedaří potkat kominíka? Vydejte se do nově otevřeného Kominického muzea, které vybudovali nadšenci v bývalém hostinci v Záříčí na Táborsku. K vidění je tam spousta zajímavostí jako například Řád hašení ohně z roku 1755 od Marie Terezie či kopie historických kominických razidel, děti si tam mohou prolézt komín a samozřejmě nechybí štětky, žebříky, čtyřlístky, legendární kominické kalendáře a spousta dalších věcí vztahujících se ke kominickému řemeslu.

77plus1: Kominické muzeum, samoobslužná posilovna i hrdina z Větřní

Česko
Slavnostní otevření Kominického muzea v Záříčí u Dírné na Táborsku se uskutečnilo v sobotu 6. ledna odpoledne.
Štětky, žebříky, čtyřlístky, ale i výuční listy, kalendáře, pamětní listy, hodiny, plakáty, publikace, pracovní oděvy, dopravní prostředky i další historické a soudobé artefakty týkající se kominického řemesla shromáždil Spolek pro založení kominického řemesla a jeho propagaci v Záříčí na Táborsku. Za dobu fungování jeho členové vybudovali z bývalého hostince první české muzeum věnované této profesi.
64 fotografií

Kominíci v Záříčí oficiálně otevřeli muzeum. Spolek funguje již desátým rokem

Táborsko
Základní škola v Dolním Němčí slaví v letošním roce půl století existence; prosinec 2023
Půlstoletí od svého otevření slaví letos Základní škola a Základní umělecká škola Dolní Němčí. Její současní i bývalí učitelé a zaměstnanci si tyto kulatiny připomněli v pátek 8. prosince v prostorách instituce vyzdobených mnoha stovkami výtvarných prací školáků. Slavnostního koncertu žáků Základní umělecké školy se mimo jiné účastnili starosta obce František Hajdůch i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš a další hosté.
34 fotografií

Základní škola v Dolním Němčí slaví 50 let. Výročí připomněl koncert i výstava

Slovácko
Jaké pevnostní brány měla nebo má Praha a jaké příběhy jsou s nimi spojeny?
Během válek o rakouské dědictví mezi Marií Terezií a pruským králem Friedrichem II., podporovaným Francií, Španělskem, Švédskem, Neapolskem a později i Bavorskem a Saskem, došlo v letech 1741 a 1742 k okupaci Prahy francouzskými, bavorskými a saskými vojsky. Praha padla sychravého rána 26. listopadu 1741 po jejich spojeném nočním útoku. Byl veden současně ze tří stran, proti třem pražským branám.

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. O pražských hradbách a pevnostech

Tajemné dějiny