ŠTÍTEK: petice

Hejtmánkovický most je potřeba zbavit torkretového pláště, jednak z důvodu průzkumu, ale také aby se odhalila struktura kamenné konstrukce mostu a vynikla tak estetická, řemeslná a historická hodnota této památky.
/FOTO, VIDEO/ „Na Broumovsku se bez vědomí veřejnosti a s minimální informovaností místních samospráv připravuje demolice historického kamenného mostu z roku 1819 na hlavní příjezdové komunikaci do Broumova," začala se zhruba před dvěma týdny mezi lidmi na Broumovsku šířit informace, podle níž by se dlouhé roky plánovaná rekonstrukce takzvaného Hejtmánkovického mostu měla změnit na demolici více než 200 let staré pískovcového klenutí zdobeného sochami světců.
21 fotografií

Starému mostu před Broumovem zvonila hrana, petice ho prozatím zachránila

Náchodsko
Původní šraňky byly nahrazeny světelnou signalizací a automatickými závorami, ale po čase se k trati vrátily - sice už jen jako nefunkční vzpomínka na železniční historii.
Od začátku nového tisíciletí až do jejich demontáže před několika lety točil Miloš Nehyba z Klenů ručně klikou a tím zvedal a spouštěl letité šraňky u autobusového nádraží v Náchodě. Ty sice byly v roce 2018 při rekonstrukci trati ve směru na Václavice nahrazeny světelnou signalizací a automatickými závorami, ale po čase se k trati ty původní historické vrátily. K jejich návratu - sice už jen jako nefunkční vzpomínce na železniční historii - dopomohla petice mimo jiné upozorňují na skutečnost, že staré závory u nádraží byly poslední svého druhu v České republice.
9 fotografií

Petice se zasloužila o návrat historických šraněk, výhybkář točil klikou 18 let

Náchodsko
Křižíkův most spojuje v táborských Čelkovicích levý a pravý břeh Lužnice od roku 1902, nachází se na tzv. Bechyňce, první elektrifikované trati v Čechách, v ulici Na Bydžově v sousedství Křižíkovy elektrárny.
Křižíkův most v Táboře na Bechyňce má být příští rok nahrazen svou novou kopií. Lávku nad řekou dosud místní využívají k přechodům „načerno“. Původní nýtový most by mohl být zachován jako technická památka a pěším a turistům po úpravě sloužit oficiálně. O to se snaží osadní výbor, obyvatelé Čelkovic i radnice. Iniciativu lze podpořit i peticí.
39 fotografií

Čelkovičtí chtějí bezpečnou lávku přes Lužnici, petici podepsalo přes 200 lidí

Táborsko
Severomoravské vodárny a kanalizace. Ilustrační foto
Upozornit na možné zneužívání monopolního postavení vodárenské společnosti působící ve velké části Moravskoslezského kraje je cílem petice, kterou mohou občané našeho regionu podepisovat na stránkách portal.gov.cz. Tato výzva se obrací rovněž na Ministerstvo financí ČR k urychlené úpravě regulace vodárenského oboru v České republice.

Vznikla petice Stop drahé vodě v našem kraji!

Zprávy
Psí útulek v Mírovce hledá majitele pro nová štěňata. Foto: se souhlasem města
/VIDEO/ Petice uspěla. Psí útulek v Mírovce V Havlíčkově Brodě neskončí. Naopak. Město chce v provozu útulku pokračovat, investuje do jeho vybavení a provozu. Útulek je v současné době jediný v okrese, stará se o rekordní počet psů. Aktuálně hledá majitele dvěma štěňatům. Ve hře bylo před časem i stěhování útulku do širšího centra Brodu. 
12 fotografií

Psí útulek v Mírovce zůstane a má vzkvétat. Stará se nyní o rekordní počet psů

Havlíčkobrodsko
Územní studie Výstaviště.
„Výstaviště údolím Jizerského potoka, výstavním prostorem města, výstavním údolím“, tak zní základní idea územní studie Výstaviště, kterou vypracovala pro město Liberec architektonická kancelář gogolák + grasse. Zahrnuje území, které ohraničuje ze západu ulice Šamánkova a Budyšínská s Tržním náměstím, ze severu ulice Durychova se Štefanikovým náměstím, z východu ulice Vítězná a z jihu Masarykova. Propojení s takzvaným Zlatým křížem pak předpokládá v budoucnosti pokračování ideje údolí směrem k zoologické zahradě.

Studie ukazuje proměnu bývalého libereckého výstaviště. Už nyní existuje petice

Liberecko
Budova Magistrátu města Zlína, radnice, náměstí Míru. Ilustrační foto; prosinec 2023
Když v minulých dnech dostali Zlíňané do schránky složenku s novou výší daně z nemovitosti, vyvolalo to v mnohých šok a zlost. Částka, kterou mají platit za vlastní dům, byt či garáž, je totiž zhruba pětkrát vyšší než loni. V některých částech města došlo až k sedminásobnému navýšení. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a vznikla petice za snížení místního koeficientu daně.  

Petici proti dani z nemovitosti podepsalo tisíc Zlíňanů. Kampaň, říká primátor

Zlínsko
Větrná elektrárna. (Ilustrační foto)
Prudký nesouhlas a pocity zklamání vyvolalo u řady obyvatel obce Bulovka případné vybudování větrných elektráren. Po konání veřejné besedy, která se uskutečnila pod taktovkou společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, vznikla petice proti tomuto záměru. Její iniciátoři upozorňují na ekologické a krajinné dopady necitlivé výstavby větrných elektráren v blízkosti jejich obydlí, a to hlavně v malé vesnici Dolní Oldřiš, která je součástí Bulovky. Zároveň žádají uspořádání místního referenda.

Větrné elektrárny rozdělují Bulovku. Vznikla petice, někteří žádají referendum

Liberecko
Milan Maruštík, místostarosta MČ Praha 12, politická strana: ANO 2011.
Deník před měsícem informoval o petici požadující hloubkovou kontrolu zakázek, které před lety získal současný místostarosta Prahy 12 Milan Maruštík (ANO). Petentům vadí, že Maruštík získával zakázky od místní školky v době, kdy ji vedla jeho přítelkyně. Jako bod k jednání se petice dostala i na jednání zastupitelstva. Zamítnutí odvolání místostarosty ale trvalo jen tři minuty.
6 fotografií

Zastupitelé projednali odvolání místostarosty Maruštíka. Zamítnutí trvalo minuty

Praha
Protest kurýrů platforem Wolt a Foodora proti snížení odměn.
/VIDEO, FOTO/ Nespokojení kurýři ze společností Wolt a foodora dopoledne protestovali na Václavském náměstí v Praze proti snížení odměňování po zavedení systému takzvaných dynamických odměn. Protestu se podle zpravodajky ČTK zúčastnilo přibližně 15 nespokojených kurýrů, podepisovali na něm petici. Organizátoři se kvůli nízké účasti rozhodli zrušit nahlášený pochod do sídel Woltu a foodory, kde měli představitelům obou platforem předat své požadavky.
13 fotografií

Kurýři společností Wolt a foodora v Praze protestovali proti snížení odměn

Praha
Třídenní Svatovavřinecké hody v Přerově začaly v pátek odpoledne koncerty na náměstí T. G. Masaryka. K největším tahákům programu patřilo vystoupení vizovické skupiny Fleret, která na pódiu oslavila své čtyřicátiny staršími a téměř zapomenutými skladbami,
Petiční archy s podpisy více než jedenácti set lidí, kteří požadují změnu místa konání obřího festivalu Velká Morava fest, předali na pondělním jednání zastupitelstva organizátoři protestu vedení radnice. Pod petici se podepsalo na 1121 lidí, další ji podpořili on-line. Zatímco stěžovatelé chtějí chránit „rodinné stříbro“ Přerova, radní jsou přesvědčeni o tom, že festival pro klidnou lokalitu v sousedství Národní přírodní rezervace Žebračka a lagun nepředstavuje hrozbu. Akce se má uskutečnit 13. července a vystoupí na ní třeba Ewa Farna, kapela No Name nebo Michal Hrůza.
22 fotografií

Petice proti festivalu vzbudila rozruch. Změna místa se zatím neplánuje

Přerovsko
Boskovická nemocnice.
/VIDEO/ Současný stav v Nemocnici Boskovice je znepokojující. Situace se za poslední rok zhoršila. Vedení města neposkytuje dostatečné aktuální informace ani zprávy o tom, kam bude zdravotnické zařízení směřovat. V tomto duchu zní petice, za kterou v čele petičního výboru stojí opoziční lidovecká zastupitelka Dagmar Hamalová. 

Boskovičtí sepsali petici. Vyzývají k převodu nemocnice pod kraj

Blanensko
Slovenská kapela No Name má být jedním z headlinerů festivalu Velká Morava.
Uspořádat obří hudební festival, na který zamíří tisícovky návštěvníků na tak unikátním místě, jakým je přerovský park Michalov? Nebo pro tuto akci vybrat vhodnější místo, aby zvuk z reproduktorů nevyděsil ptáky uprostřed hnízdění? Pod peticí za změnu místa konání červencového festivalu Velká Morava fest už se sešla téměř tisícovka podpisů. Organizátoři petice chtějí archy ještě v dubnu předat vedení města.
52 fotografií

Tisíc podpisů proti megakoncertu. Petičníci chtějí chránit ptáky v Michalově

Přerovsko
Ostravská galerie Plato.
Vedení Ostravy nechce investovat miliony do zchátralé budovy se společensko-kulturními aktivitami, kterou plánuje zbourat, byť zatím neví, jak s místem naloží. Opozice se obává, že ze složitě oživované části města se tím znovu stane periferie. Oba tábory se proto na zastupitelstvu v posledním březnovém týdnu poškorpily, nouze nebyla ani o vtipné momenty. Jaký je rezultát?
10 fotografií

Investovat, či ne? Zastupitelé v Ostravě se opět hádali kvůli demolici Bauhausu

Ostravsko
Milan Maruštík, místostarosta MČ Praha 12, politická strana: ANO 2011.
V úterý 26. března 2024 projedná rada městské části Praha 12 petici, která požaduje hloubkovou kontrolu zakázek, které získal před lety současný místostarosta Prahy 12 Milan Maruštík (ANO). Autorům petice vadí, že Maruštík získával zakázky od místní mateřské školy v době, kdy ji vedla jeho přítelkyně. Jak Maruštík, tak vedení radnice pochybení odmítají.  
6 fotografií

Boj o místostarostu Prahy 12. Petice upozornila na zakázky od jeho přítelkyně

Praha
Růžena Beránková Džulinová, iniciátorka petice, která požaduje odvolání Dagmar Hitkové z funkce ředitelky ZŠ Blovice
Petici za odvolání ředitelky základní školy v Blovicích na jižním Plzeňsku již podepsaly stovky lidí. Kvůli šikaně na škole a dlouhodobému přehlížení problémů žádaly hlavu ředitelky na zasedání tamního zastupitelstva opozice i veřejnost. Na bouřlivém jednání se probírala petice občanů, zazněla tvrdá kritika školy i vedení města. Někteří z rodičů otevřeně hovořili o tom, jak byly či jsou jejich děti šikanovány.
14 fotografií

Bouřlivé jednání v Blovicích: Drsná šikana ve škole rozděluje město

Regiony
Solární elektrárna má vzniknout už v roce 2025 na 62 hektarech v okolí Slaného.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Příprava obřího Solárního parku Slaný za miliardu korun, který chce společnost Puretech Energy vybudovat do roku 2025 na dvaašedesáti hektarech vzbuzuje emoce a obavy. Kvůli tomu, že se jedná o velké území, vznikla elektronická petice, která chce zabránit devastaci okolní krajiny. Pod dokument se podepsalo již přes 500 obyvatel Slaného a valná většina v místní části Dolín. Papírové petiční archy jsou dále rozmístěny na třech místech ve městě.
16 fotografií

Lidé podpisují petici proti solárnímu parku. Podle investora není důvod k obavám

Kladensko
Ilustrační foto.
Demonstrovat proti rozhodnutí ředitele školy se v pondělí chystají v centru Prahy studenti – správným pojmenováním tedy „žáci“ – nejstarší pražské průmyslovky: budoucí strojaři ze Střední průmyslové školy strojnické (SPŠS) Betlémská. Sejdou se před školou, avšak dovnitř tentokrát nestrčí ani nos. Vydají se na pochod k pracovišti magistrátu, kde plánují předání petice „za zachování pedagogů“. Pod ni studenti od sklonku února shromáždili 710 podpisů. Jak studentů a rodičů, tak i vyučujících.

Průmyslováci odmítají vyhazov učitele. Budou demonstrovat v ulicích Prahy

Praha
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu
Na Rohanském nábřeží v Karlíně vzniká nová čtvrt Rohan City. Ta se bude skládat z 19 nových ulic, které mají být pojmenovány podle významných filozofů. Fanoušci Pána prstenů mají ale s názvy ulic jiné úmysly, chtějí je pojmenovat právě po postavách z literární a filmové trilogie. Založili tedy petici, která má v tuto chvíli již tisíce podpisů. 
26 fotografií

Petice volá po pojmenování ulic na Rohanském nábřeží podle postav z Pána Prstenů

Praha
Lidé podepisují petici, aby hala zůstala pod Technickými službami Mělník.
/FOTO, VIDEO/ Mělníkem zmítají na sklonku zimy kontroverzní témata. A k nim patří i petice. Proti kácení sakur a teď také proti pronájmu sportovní haly BIOS. Ke sto padesátí podpisům přibývají další. Halu, kterou provozují Technické služby Mělník, si chce pronajmout TJ EMĚ Mělník. Lidé mají strach, že pod správou klubu dostane přednost fotbal a některé sporty půjdou stranou.
6 fotografií

Mělník zvažuje pronájem haly BIOS sportovnímu klubu. Petice to chce zastavit

Mělnicko
Advokát Aleš Martínek a  bývalý ředitel hřebčína Napajedla Zděnek Hlačík
/ROZHOVOR/ Více než před rokem zmizeli z hřebčína v Napajedlech poslední koně. Možná by celá situace zajímala jen místní obyvatele a komunitu koňáků. Advokát z Brna Aleš Martínek ale peticí o záchranu hřebčína rozpoutal bouřlivou celorepublikovou debatu. A sedmitisícové město s hřebčínem, jenž má více než 130letou historii, plnilo stánky všech médií. Jaká je situace kolem hřebčína po roce od jeho uzavření? Je naděje na jeho záchranu? Existuje možnost, že se do areálu vrátí koně? A jak petice dopadla? O tom všem mluví v rozhovoru pro Deník advokát Aleš Martínek, autor petice a jeden z hlavních iniciátorů záchrany slavného chovu koní na Zlínsku.
9 fotografií

Věřím v záchranu hřebčína v Napajedlech, říká Aleš Martínek

Zlínsko