ŠTÍTEK: Přerov

Areál kdysi věhlasné továrny na výrobu čokolády, marmelády a cukrovinek Terezie Hrubé na Osmeku v Přerově hodlá jeho majitelka Dagmar Vobecká (na snímku) zpřístupnit veřejnosti pro pořádání kulturních akcí.
Tovární čtvrtky - cyklus zajímavých přednášek, které pořádá spolek Hrubá Kotelna v prostorách někdejší továrny na čokoládu a cukrovinky Terezie Hrubé na Osmeku, přitahují pozornost Přerovanů. Po přednášce Šárky Krákorové Pajůrkové, která počátkem června představila Přerov na přelomu 19. a 20. století a životní osudy Terezie Hrubé, se chystají další díly tohoto cyklu.
36 fotografií

Tovární čtvrtky přiblíží kořeny průmyslu v Přerově i historii známé sirkárny

Přerovsko
Hokejista Kundrátek ve Valašském Meziříčí točil pivo i se zlatou medailí na krku.
Návštěva Základní školy Želatovská, kde dělal své první nejen hokejové krůčky, odpoledne pak setkání s primátorem a hlavně Přerovany na Masarykově náměstí. Tomáš Kundrátek ve čtvrtek 27. června v 16 hodin na pódiu před radnicí znovu pozvedne nad hlavu Masarykův pohár pro vítěze extraligy a ukáže na domácí půdě zlatou medaili z mistrovství světa.
51 fotografií

Mistr světa Kundrátek přiveze na náměstí pohár i zlatou medaili. Bude i party

Ostatní sporty
Ilustrační foto
Podpořit praktické lékaře a stomatology, kterých je v Přerově nedostatek, chce zdejší radnice. Město se proto rozhodlo poskytnout individuální dotaci 600 tisíc korun zdravotnickému centru lékařky Denisy Vitáskové, která plánuje rozšířit stávající pracoviště v ulici U Výstaviště 8 o třetí ordinaci. Ambulance tak bude moci přijmout stovky nových pacientů.

Chybí vám zubař nebo praktický lékař? Přerov láká doktory na finanční příspěvek

Přerovsko
Básník Josef Kainar má pamětní desku na domě v ulici Generála Štefánika v Přerově, kde prožil nepříliš radostná studentská léta.
Český básník Josef Kainar na své rodné město nerad vzpomínal. Přerov mu připomínal rozvod rodičů, ale i první nešťastnou lásku, kvůli které se v pouhých sedmnácti letech pokusil o sebevraždu. Právě tyto negativní prožitky se ale promítly do jeho tvorby, i díky nim jsou jeho básně nesmrtelné. Geniální bouřlivák, který uměl žít naplno, má v rodném Přerově pamětní desku. Byla odhalena v pátek odpoledne na domě v ulici Generála Štefánika 18, kde Kainar prožil složitá léta svého dospívání.
18 fotografií

Slavný básník Kainar na Přerov nerad vzpomínal. Dnes má ve městě pamětní desku

Přerovsko
Za novým logem FS Haná stojí Milan Šuška
Moderním vizuálním stylem a originálním logem se může pochlubit Folklorní soubor Haná Přerov. Novou identitu navrhl pro Hanáky architekt, grafik a člen souboru Milan Šuška. Nový vizuál ukazuje, že i v logu folklorního souboru, cimbálovky nebo sboru nemusí být nutně pár tanečníků. Naopak - může čerpat z regionálních tradic a představit je lidem srozumitelně, jednoduše a moderně.
6 fotografií

FS Haná má nové logo. Vychází z tanečních střevíčků i "ocáskového kožichu"

Přerovsko
Orion Racing Team na závodu v Přerově.
/FOTOGALERIE/ V náročných podmínkách se jel třetí podnik mezinárodního mistrovství České republiky motokrosařů na trati v Přerově, která obvykle patří závodům v autokrosu. Celou noc před závody vydatně pršelo, takže bylo jasné, že se pojede na hutném bahně. Jury ráno rozhodla, že veteráni a pětaosmdesátky na tomto těžkém a nebezpečném terénu bojovat o další republikové body nebudou.
11 fotografií

Motokrosový boj s bahnem i soupeři. Repčák dovezl barvy Orion Teamu v TOP 5

Ostatní sporty
O téměř 150 tisíc přišel muž z Přerovska poté, co se rozhodl investovat do kryptoměny. Snímek je ilustrační.
Falešným slibům rafinovaného podvodníka, který muže nalákal na zaručeně výhodné investice do kryptoměny, uvěřil třicátník z Přerovska. Místo milionových zisků mu zbyly jen oči pro pláč a prázdná peněženka - po nevydařených transakcích je chudší o 146 tisíc korun.

Chtěl rychle miliony, teď je muž z Přerova chudší o 146 tisíc

Krimi
S pomocí detektoru kovů se podařilo najít bronzový meč i svitek zlatého drátu
Práce detektorářů během archeologických výzkumů bývá často oku laika skrytá. Přesto se díky jejich úsilí a přesné intuici podařilo na Přerovsku odkrýt cenné artefakty. Ať už to byl svitek zlatého drátu, zachráněný dlouholetým spolupracovníkem Muzea Komenského v Přerově Miroslavem Komínkem, nebo třeba depot bronzových předmětů v keramické nádobě, objevený Tomášem Melichem. Právě detektorům kovů v archeologii je věnována unikátní výstava v Muzeu Komenského v Přerově, která začne ve čtvrtek 20. června v 17 hodin.
4 fotografie

Detektory kovů pomohly v Přerově najít poklady. Teď jim bude věnovaná výstava

Přerovsko
Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Pavla Nárožného, doživotní vězení za vraždu otce a jeho partnerky je definitivně potvrzené. Ilustrační foto
Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Pavla Nárožného, doživotní vězení za vraždu otce a jeho partnerky je definitivně potvrzené. Nárožný také plánoval vraždu tety. Vinu popíral. V ústavní stížnosti poukazoval na domnělá porušení řady svých práv, například práva na ochranu před nelidským a ponižujícím zacházením nebo trestem, práva na osobní svobodu nebo práva na zákonného soudce. 

Doživotí pro Nárožného za vraždu v Přerově definitivně potvrzené

Krimi
Viktorku čekají místo Kozlovic derby s Želatovicemi či Brodkem u Přerova, odkud pochází například Viktor Kocian. Zůstane v Přerově?
Ani administrativní zázrak na 99 procent nezachrání fotbalový Přerov v divizi. V okresním městě se tak bude hrát pouze krajský přebor, což se naposledy dělo před šesti lety. „Stydím se já, stydí se šatna, lidé v klubu, ale stalo se. Musíme se oklepat a jít dál,“ dobře ví trenér David Chuda, který zůstává na trenérské lavici i v další sezoně.
40 fotografií

Přerov míří do krajského přeboru. Má zatím dvě posily, řeší několik odchodů

Fortuna divize
Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově, která byla teprve v prosinci otevřena po náročné rekonstrukci, se kvůli havárii ocitla pod vodou. Uzavřena musela být expozice Ptáci Česka.
S následky havárie vody se v těchto dnech potýkají pracovníci Ornitologické stanice v Přerově, která prošla v minulých letech náročnou rekonstrukcí a loni v listopadu byla zpřístupněna veřejnosti. Kvůli prasknutí vodovodního potrubí došlo k zatopení chodby v prvním patře, ale voda se dostala i do přízemí, skladů, výtahové šachty a výstavních prostor. Kvůli poškození bylo nutné dočasně uzavřít unikátní expozici Ptáci Česka.
23 fotografií

Ornitologická stanice v Přerově pod vodou. Unikátní expozice je uzavřena

Přerovsko
David Stančík v zápase proti Horním Nětčicím
Fotbalový Potštát má za sebou sezonu, ve které skončil naprosto nejlépe v celé své historii. Borci z Hranicka totiž v přerovském okresním přeboru skončili na čtvrtém místě jen s minimálními ztrátami na třetí béčka Radslavic a Brodku Přerova a devítibodovým polštářem na celky od šestého místa. V posledním kole ale prohráli a připravili se tak o možnost vystoupat ještě výš. Zápas samotný, ale i sezonu a blízkou budoucnost pak chvíli po finálním hvizdu zhodnotil kapitán David Stančík, který v týmu působí posledního půl roku a dlouhé roky hrával I. A třídu ve Vítkově či Jakubčovicích.
48 fotografií

Kapitán Potštátu: Naši fans jsou nejlepší v okrese. A co tým na příští sezonu?

Okresy
Z fotbalového utkání okresního přeboru Křinec - Sokoleč B (0:3)
Před závěrečným kolem fotbalového okresního přeboru už bylo vše podstatné zcela jasné. Postup si s předstihem vybojovali borci Křince, kteří postoupili do krajské soutěže po dlouhých třiačtyřiceti letech. Pád o patro níže neminul Předhradí, Kostomlaty a Loučeň. Tři celky hrály na dálku o druhou příčku tabulky a všechny tři zvítězily. Nakonec druhé Milovice deklasovaly padající Předhradí, třetí Přerov si poradil s postupujícím Křincem a čtvrtý Hrubý Jeseník vyhrál na trávníku sestupující Loučeně.
68 fotografií

OKRES: Závěrečné kolo bylo hlavně soubojem o druhé místo. To uhájily Milovice

Okresy
Legendární hospůdku U Mrtvoly, která se nacházela poblíž přerovského hřbitova, už dnes nic nepřipomíná. Původní objekt se zvýšil o nadzemní patro.
V Přerově je spousta zaniklých hospod. Některé už upadly v zapomnění, jiné mají to štěstí, že na ně štamgasti vzpomínají dodnes. Legendárním přerovským podnikem, který si místní i dnes dobře vybavují, je hospoda zvaná U Mrtvoly. Nevynikala sice stylovým interiérem, ani se zde nevařilo vyhlášené jídlo, přesto ji měli lidé v oblibě. Nacházela se v blízkosti přerovského hřbitova v ulici 9. května - stačilo jen přejít přes cestu. Vyhledávaná byla v osmdesátých letech především dělníky z tehdy prosperujících Přerovských strojíren.
12 fotografií

Kam se poděly legendární hospůdky z „devadesátek“? 4. díl - U Mrtvoly

Přerovsko
Letošní Akuna show v Přerově se nesla v duchu vzpomínek. Na pódiu na Masarykově náměstí se v neděli odpoledne vystřídaly známé osobnosti české hudební scény.
Populární dvojice písničkářů Ivo Jahelka a Miroslav Paleček i letos zazpívala na tradiční Akuna show takzvanou "Přerovskou hymnu". Zatímco v předešlých letech obměňovali sloky podle aktuálního dění v Přerově, tentokrát se rozhodli píseň věnovat těm, kteří se Akuna show již nemohli účastnit osobně. „Rozhodli připomenout všechny osobnosti, které už tu s námi nejsou, a zazpívat si úryvky z jejich známých písní společně s publikem,“ řekl Ivo Jahelka, autor textu.  
53 fotografií

Poslechněte si nejnovější Přerovskou hymnu od Palečka a Jahelky

Přerovsko
Letošní Akuna show v Přerově se nesla v duchu vzpomínek. Na pódiu na Masarykově náměstí se v neděli odpoledne vystřídaly známé osobnosti české hudební scény.
„Život běží vlastním tempem, loučíme se s prezidentem, trénuje už jinou partu, v nebi na divokou kartu. Nic už nebude, jak bylo, a nám se to poštěstilo, vzpomínati v této sloce na nejlepší týdny v roce..“ Těmito slovy vzdali hold nedávno zesnulé tenisové legendě - Petru Huťkovi - Miroslav Paleček a Ivo Jahelka v písni s názvem Přerovská 2024, která v neděli zahájila tradiční Akuna show na Masarykově náměstí.
53 fotografií

Petr Janda i Standa Hložek. Akuna show se nesla v duchu vzpomínek

Přerovsko
Kvůli pokládce nosníků na nově budovaném úseku D1 se na dva dny zcela uzavřela ulice U Hřiště v Dluhonicích. Omezení platilo v úterý a ve středu.
Kvůli pokládce nosníků estakády na rozestavěném úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem se na dva dny uzavřela ulice U Hřiště v Dluhonicích. Omezení platilo v úterý a ve středu, kdy byl poblíž lávky pro pěší u trati přistaven speciální jeřáb, s jehož pomocí byly nosníky osazovány. V Dluhonicích platila úplná uzavírka a komplikace pocítili i cestující městské autobusové dopravy. Některé zastávky musely být kvůli stavebnímu ruchu zrušeny.
31 fotografií

U Přerova vzniká estakáda pro dálnici D1. Podívejte se

Olomoucko
Krajský slet v Brně: představí se až 3 200 cvičenců, na Špilberku se bude šplhat
Přípravy na velkolepou událost letošního roku - krajský sokolský slet - vrcholí v těchto dnech v Přerově. Na městském stadionu se v sobotu 15. června odpoledne vystřídá v jedenácti hromadných skladbách na dva tisíce cvičenců - od nejmenších dětí až po nejstarší seniory. „Máme také jednu novinku, která vznikla v noci ze středy na čtvrtek - a tou je hymna přerovského sletu,“ prozradila Zora Veruzábová, náčelnice sokolské župy Středomoravské-Kratochvilovy v Přerově.
46 fotografií

Sokolský slet v Přerově slibuje strhující podívanou. Zapojí se 2 tisíce cvičenců

Přerovsko
Tatran Litovel - FK Medlov
Postup? Ne, díky. Tak nějak to vypadalo u týmů z olomouckého krajského přeboru. Ty odmítly posun do divize a bude to mít vliv na počet sestupujících právě z krajského přeboru, což ovlivní také sestupy v I. A i I. B třídách a také v některém z okresních fotbalových svazů. Posun do vyšší soutěže odmítaly také celky z I. B tříd.

Postup? Ne, díky a trabl. Z kraje nikdo nechce do divize, bude padat více týmů

Kraje