ŠTÍTEK: střední škola

Mezinárodní soutěž studentů Vítejte u nás připomněla sportovní legendy
Mezinárodní soutěž studentů středních škol v Českých Budějovicích přilákala účastníky z celé ČR i Slovenska. Studenti prezentovali slavné sportovce a jejich regionální vazby, čímž propojili svět sportu s místními zajímavostmi. Akce nabídla inspirativní pohledy na české sportovní legendy. Pořadatelskou školou byla Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. 
6 fotografií

Nejslavnější fotbalista z Jindřichova Hradce v prezentaci studentů

Ostatní sporty
Mezinárodní soutěž studentů Vítejte u nás připomněla sportovní legendy
Mezinárodní soutěž studentů středních škol v Českých Budějovicích přilákala účastníky z celé ČR i Slovenska. Studenti prezentovali slavné sportovce a jejich regionální vazby, čímž propojili svět sportu s místními zajímavostmi. Akce nabídla inspirativní pohledy na české sportovní legendy. Pořadatelskou školou byla Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. 
6 fotografií

Lála nebo Šonka. Sportovní hvězdy rozzářily prezentace studentů. Vítejte u nás!

Ostatní sporty
Písecký rodák Tomáš Verner
Na podiu studenti mluvili o Kateřině Neumannové nebo Tomáši Vernerovi. Oba se narodili v Písku. Mezinárodní soutěž studentů středních škol v Českých Budějovicích přilákala účastníky z celé ČR i Slovenska. Studenti prezentovali slavné sportovce a jejich regionální vazby, čímž propojili svět sportu s místními zajímavostmi. Akce nabídla inspirativní pohledy na české sportovní legendy. Pořadatelskou školou byla Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. 
6 fotografií

Rodák z Písku Tomáš Verner se objevil v prezentaci středoškoláků. Hvězda regionu

Ostatní sporty
Do unikátního projektu se jako první v kraji zapojilo Krkonošské gymnázium a SOŠ Vrchlabí.
Krkonošské gymnázium a střední odborná škola Vrchlabí je první střední školou z Královéhradeckého kraje, která se zapojila do unikátního projektu H3KNISE (www.h3knise.cz). Ten je určen pro studenty středních škol, pro které jsou připraveny zajímavé workshopy s inspirativními osobnostmi, které mohou studenty motivovat hecnout se a změnit svůj život k lepšímu.
6 fotografií

Do unikátního projektu se jako první v kraji zapojilo Krkonošské gymnázium a SOŠ

Čtenář reportér
Představení projektu Moravskoslezské Technologické Akademie v rámci tiskové konference pro náměstka ministra školství Jiřího Nantla v Bruntále.
Snaha o lepší přístup k inovacím ve vzdělávání. To je hlavním hnacím motorem Moravskoslezské technologické akademie (MTA), která je nově vzniklým projektem Moravskoslezského kraje, Moravskoslezského inovačního centra a Moravskoslezského automobilového klastru. Cílem MTA je řešit přenos inovací do odborného vzdělávání. Tuto problematiku Deníku přiblížil zakladatel projektu a ředitel Střední průmyslové školy a obchodní akademie Bruntál (SPŠ a OA Bruntál) Jan Meca.
36 fotografií

Moravskoslezská technologická akademie: nový projekt řeší inovace ve školství

Bruntálsko
Obor pekař-cukrář sídlí nyní v objektu v Tovární ulici. Měl by se přesunout do nové budovy. Ilustrační foto.
Nové budovy se dočká Střední škola živnostenská Sokolov. Pavilon bude propojen se stávajícím objektem a bude v něm probíhat obecná teoretická i praktická výuka. Stavební práce by měly začít už v příštím roce a trvat by měly zhruba dva roky. Celkové plánované výdaje na realizaci projektu jsou vyčísleny na 600 milionů korun, finanční příslib výstavbě odsouhlasili radní Karlovarského kraje.

Nový pavilon Střední školy živnostenské Sokolov se propojí se stávající budovou

Sokolovsko
Ocenění získalo čtrnáct budoucích cukrářů z celého Moravskoslezského kraje.
Cukrářský obor vyučuje sedm krajských středních škol a čtrnáct jejich nadaných žáků si v sídle společnosti Marlenka international převzalo ocenění od Moravskoslezského kraje. Mezi nimi i dvě studentky z Opavy.

Budoucí opavské cukrářky dostaly ocenění

Opavsko
Frýdeckomístečtí studenti vytvořili model plovoucího města.
V rámci 16. ročníku mezinárodní soutěže Modelium studenti Střední školy řemesel Frýdek-Místek a PrimMat – Soukromé střední školy podnikatelské ve Frýdku-Místku přijali stavitelskou výzvu a vybudovali udržitelné plovoucí město z vlnité lepenky. Frýdeckomístecké modely budou nejprve usilovat o postup do národního finále. Nejlepší šestici staveb vybere porota do pátku 24. května. Mladí stavitelé z Česka a Slovenska se utkají o ceny v celkové hodnotě více než 100 000 korun. 
4 fotografie

Frýdeckomístečtí studenti vytvořili model plovoucího města

Frýdecko-Místecko
Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 14.12.2023
Členové zastupitelstva hlavního města Prahy se ve čtvrtek 23. května v 8 hodin ráno sešli na mimořádném zasedání. To začalo hodinu před tím řádným. Setkání vzniklo na popud opozice, která chtěla mimo jiné projednat kapacity středních škol a fakt, že ani děti s 90 body ze 100 při přijímačkách Cermat neuspěly v přijetí na gymnázium. Zastupitelé večer jednání možná přeruší kvůli hokeji.
29 fotografií

Pražští zastupitelé se sešli na mimořádném zastupitelstvu. Řešili kapacitu škol

Praha
Přijímací zkoušky. Ilustrační foto.
Šanci dostat se na střední školu mají stále ještě i žáci, kteří neuspěli v prvním kole přijímacích zkoušek. Do pátku si mohou podávat přihlášky na školy, kde zbyla volná místa. A zdaleka to nejsou jenom učební obory, na výběr mají školáci i z řady těch maturitních a zatím neobsazené lavice nabízejí na jihu Čech i některá gymnázia, a to dokonce i víceletá.

Krach u přijímaček? Školy berou přihlášky na 2. kolo, pár míst mají i gymnázia

Českobudějovicko
Děti a literatura.
Přibližně pětina českých žáků nedosahuje ani základní úrovně čtenářské gramotnosti. Vyplynulo to z průzkumu mezinárodního šetření PIRLS realizovaného v roce 2022 (4. ročník základních škol) a PISA realizovaného v roce 2021 (žáci ve věku 15 let). Výsledky potvrdilo i šetření České školní inspekce (ČŠI), které se konalo minulý školní rok. Zapojilo se do něj přes 130 000 žáků na skoro 4000 základních a středních školách.
6 fotografií

Čtenářská gramotnost? Zhruba pětina českých žáků nedosahuje ani základní úrovně

Zajímavosti
Podle některých odborníků výsledky přijímaček na střední školy upozornily na nespravedlivý systém.
V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo téměř 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých ročníků. Odborníci na školství a sociální oblast ale upozorňují, že se za vysokým číslem a na první pohled úspěchem u řady dětí skrývá velké zklamání. Nedostaly se na školu, kam skutečně chtěly. A to ne kvůli úrovni svých znalostí, ale nespravedlnosti systému, které podle nich nastavují i testy CERMATu. Specialisté také upozorňují, že část uchazečů je oproti vrstevníkům zvýhodněná kvůli různé kapacitě škol v jednotlivých regionech i nastavení úloh přijímacích zkoušek, které musí kvůli roztřídění žáků obsahovat i úlohy, na něž běžná příprava nestačí. Zvýhodněné jsou podle nich i děti s lepším sociálním zázemím a z malých měst. Tratí na tom zejména žáci v Praze.

Zklamaní žáci? Přijímačky zvýhodnily bohatší a menší města, tvrdí odborníci

Školství
Přijímací zkoušky. Ilustrační foto
Stejně jako ve zbytku republiky se i v Královéhradeckém kraji ve středu uchazeči dozvěděli výsledky své přijímací zkoušky, a tedy i verdikt o přijetí na jimi vybrané střední školy. Letošní novinkou je elektronický systém, kde si žáci mohli navolit až tři školy v rámci vlastních priorit. Ukázalo se ale, že ne každý zvolil správnou strategii při výběru tzv. „záchranné volby“ a nebyl přijat na žádnou z vybraných škol. Královéhradecký kraj se rozhodl takovým uchazečům pomoci zorientovat v jejich situaci.

Kraj nabízí pomoc uchazečům, kteří se nedostali na žádnou ze zvolených škol

Jičínsko
Žáky posledního ročníku, kteří úspěšně složili přijímací zkoušky čekají tři měsíce bez stresu. Ilustrační foto.
Ředitelé škol i CERMAT mají hotovo, uzavřeno a zveřejněno. Od středečního rána uchazeči a rodiče v elektronickém systému DIPSy zkoumají výsledky prvního kola přijímacího řízení na střední školy 2024. Úspěšně se na nějakou střední školu dostalo devadesát procent žáků. Ti, kteří jsou spokojení a nebudou se účastnit druhého kola zkoušek, mají zdánlivě čas klidu a pohody. Nabízejí se ale možnosti, jak hned po přijetí zužitkovat čas, který do nástupu na střední školy zbývá. Řada z nich svoje budoucí žáky hned zapojuje do chodu instituce, další připravují letní školy a seznamovací pobyty. Navíc je nejlepší a nejvyšší čas dohnat slabiny,nebo nabrat nové zkušenosti. Třeba při výuce cizích jazyků.

Je po přijímačkách, co dál? Učit se na střední zatím nemá cenu, letní školy ano

Školství
Z devátých ročníku na jihu Moravy skládalo přijímací zkoušky přes jedenáct tisíc dětí, na školu se jich dostalo deset a půl tisíce.
/VÝSLEDKY PŘJÍMAČEK/ Budoucí studenti, kteří skládali v těchto dnech přijímací zkoušky na střední školy, už mají výsledky. Ministerstvo školství oznámilo, že na jihu Moravy bylo úspěšných čtyřiadevadesát procent uchazečů. Číslo je téměř shodné s republikovými výsledky. Většina uchazečů byla přijata na obor, o který měla největší zájem.

Na střední školy na jihu Moravy se v prvním kole dostalo 94 procent deváťáků

Vyškovsko
Přijímačky - ilustrační snímek
Společnost Cermat ve středu 15. května zveřejnila výsledky přijímacích testů na šestiletá, osmiletá i čtyřletá gymnázia a střední školy. Některé z nich budou vyhlašovat druhé kolo, do něhož se mohou zájemci začít přihlašovat od 21. května. Ovšem dvě ze tří gymnázií na Mělnicku mají plno a druhé kolo vypisovat nebudou.  

Gymnázium v Neratovicích nabídne druhé kolo přijímaček. Ostatní mají plno

Mělnicko
Velký den se blíží. Už ve středu 15. května zveřejní organizace CERMAT výsledky prvního kola přijímacích zkoušek na střední školy
Velký den se blíží. Už ve středu 15. května zveřejní organizace CERMAT výsledky prvního kola přijímacích zkoušek na střední školy. Uchazeči a jejich rodiče je najdou jak v elektronickém systému DiPSy, tak na webových stránkách a informačních deskách škol. Neúspěšní uchazeči mohou zároveň vyhlížet termín druhého kola, systém jim umožní vidět přehled škol s volnými místy. Kde najdete důležité informace, jaké jsou závěrečné termíny a co si pohlídat v případě úspěchu i neúspěchu, přináší přehled Deníku.

Přijímačky 2024: Kde hledat výsledky, kdy budou, jak na druhé kolo a odvolání

Školství
Část škol už zveřejnila výsledky přijímaček. Jak je to možné? Dočtete se v článku.
Přijímací zkoušky na střední odborné školy a gymnázia za rok 2024 jsou uzavřené, výsledky vyhodnocené a už se jen formálně čeká na vyhláškou dané datum 15. května. V tento den výsledky a úspěšnost uchazečů u testů zveřejní jak CERMAT v elektronickém systému DiPSy, tak jednotlivé školy na svých webech a nástěnkách. Výsledky školy a jejich ředitelé ale znají, k dispozici je mají už od čtvrtka. Část z nich je před avizovaným termínem i zveřejnila. Ministerstvo školství ale tento postup nedoporučuje, některé školy čelily tlaku rodičů, kteří chtěli výsledky také znát. O úspěšnosti si ale obrázek žáci mohou udělat, od neděle jsou v systému také nahrané opravené testy společné jednotné části přijímaček.

Část škol už zveřejnila výsledky přijímaček, jiné odrážejí nápor rodičů

Školství
Umyvadlo ve školní třídě vyžaduje současný předpis. Nová vyhláška ale určuje, že v každém patře budovy bude muset být alespoň jeden zdroj tekoucí vody mimo hygienická zařízení. Ilustrační snímek
Stavby nových škol nebo rekonstrukce těch stávajících může čekat malá revoluce. Státní úředníci ve svých návrzích změn ve vyhláškách upouštějí od direktivního přístupu a nechávají zřizovatelům a stavitelům volnější ruce. Nově by tak nemuselo být v každé třídě umyvadlo. Návrhy vyhlášek ani nenařizují mít v budovách společné pánské a dámské záchody.

Změny ve školách: Místo umyvadla bude třeba pítko, společné záchody jen na přání

Školství
Ilustrační snímek
Možnost posoudit, jak děti vyplnily testy v rámci prvního kola přijímacích zkoušek na střední školy, mají od pátku 10. května rodiče letošních deváťáků. Nahlížení do spisů školy umožňují v pátek, v pondělí a úterý po předchozí dohodě s rodiči. V jihočeských školách se ale fronty rodičů netvoří, většina z nich může přijímací testy svých dětí zhlédnout z pohodlí domova, přes internet.

Přijímačky na střední školy: Rodiče mohou vidět, jak děti zvládly testy

Českobudějovicko
Úspěšná účast na soutěži "Kouzlení z perníku"
Dne 25. dubna 2024 se konal jedenáctý ročník soutěže pro žáky středních škol "Kouzlení z perníku" v Nové Pace. Ve třech kategoriích se zúčastnilo 45 žáků ze 17 středních škol z různých míst republiky. Z naší Střední školy gastronomické a technické v Žamberku nás ve dvou disciplínách reprezentovaly žákyně 2. a 3. ročníku oboru cukrář.
4 fotografie

Takto se kouzlí z perníku. Podívejte se na úchvatné výtvory k nakousnutí

Čtenář reportér
Úspěšná účast na soutěži "Kouzlení z perníku"
Dne 25. dubna 2024 se konal jedenáctý ročník soutěže pro žáky středních škol "Kouzlení z perníku" v Nové Pace. Ve třech kategoriích se zúčastnilo 45 žáků ze 17 středních škol z různých míst republiky. Z naší Střední školy gastronomické a technické v Žamberku nás ve dvou disciplínách reprezentovaly žákyně 2. a 3. ročníku oboru cukrář.
4 fotografie

Úspěšná účast na soutěži "Kouzlení z perníku"

Čtenář reportér
Náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro školství a sport Arnošt Štěpánek.
„Škola by měla žáka nasměrovat na obor, pro který má předpoklady. Měl by tak mít i v rámci středního školství možnost zkoušet různé věci a najít ten pravý,“ myslí si náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro školství a sport Arnošt Štěpánek. Vystudovaný učitel se ve své pestré kariéře věnoval i coachingu a vzdělávání dospělých. Školství se podle něj musí změnit a umožnit dětem i na středních školách snáze změnit obor, kterému se chce věnovat.
3 fotografie

Náměstek Arnošt Štěpánek: Studenti změní i pětkrát za život profesní kariéru

Hradecko
Jiří Ocelka, který učí češtinu a hudební výchovu na Gymnáziu Jana Blahoslava a Střední pedagogické škole v Přerově, nedávno převzal cenu olomouckého hejtmanství Učitel roku. Nominovali ho jeho žáci.
Jiří Ocelka, který nedávno převzal cenu olomouckého hejtmanství Učitel roku, působí na Gymnáziu Jana Blahoslava a Střední pedagogické škole v Přerově přes dvanáct let. Oblíbeného češtináře na cenu nominovali samotní studenti. „Samozřejmě, že to pro mě bylo překvapení, ale zároveň velká radost. Nominovali mě studenti druhého ročníku Střední pedagogické školy, kde učím češtinu. Potěšilo mě, když mi pak řekli, proč - protože je hodiny se mnou baví,“ říká Jiří Ocelka.
6 fotografií

Přerovský učitel roku Jiří Ocelka: Důležité je hledat u studentů silné stránky

Přerovsko
Zleva v černém právní zástupkyně Ústeckého kraje Lucie  Matějka Řehořová a v červeném právní zástupkyně Střední školy technické Most Věra Bognárová
Ústecký kraj zdůvodnil odvolání Radmily Krastenicsové z funkce ředitelky Střední školy technické závažným porušením právních povinností i jejich neplněním. Soudu, který rozhoduje o tom, jestli tím zřizovatel školy exředitelku poškodil, nebudou stačit zprávy inspekce. Od právníků školy i hejtmanství chce senát podrobně vysvětlit, co bylo za Krastenicsové špatně.
10 fotografií

Exředitelka mostecké školy se soudí s krajem kvůli odvolání z funkce

Mostecko