Dostupná půda uživí klidně 10 miliard lidí, tvrdí studie

Oprášené malthusiánské teorie o propuknutí hladomorů a válek v důsledku narůstajícího přelidnění a neschopnosti vyprodukovat dostatek potravin se začaly objevovat již před pěti lety. Nová studie však upozorňuje, že s efektivnějším využíváním současných zemědělských ploch Země pohodlně uživí o tři miliardy lidí více, než dnes - tedy 10 miliard.

Dostupná půda uživí klidně 10 miliard lidí, tvrdí studie

Studie odborníků z University of Minnesota zveřejněná v časopise Science mimo jiné upozorňuje, že polovina hnojiv se lije či rozprašuje na polích úplně zbytečně. Do půdy se tak dostává o 60 % více dusíku a asi o polovinu více fosforu, než je potřeba, ačkoli se například zásoby fosforu ztenčují.

Dalším faktorem, který zvyšuje hrozby hladomorů je nedostatečná infrastruktura především v rozvojových zemích. Základních plodin je sice dostatek, ale váznoucí doprava a špatné podmínky skladování vedou ke zbytečným ztrátám.

Studie proto doporučuje zaměřit se na efektivnější zpracování základních plodin jako je pšenice a rýže především v klíčových zemích, k nimž patří především Čína, Indie, USA, Brazílie, Indonésie, Pákistán a Evropa. Zvýšení efektivity je potřebné, protože do roku 2050 má počet lidí na Zemi dosáhnout devíti miliard.

Kromě hnojení a infrastruktury je dalším důležitým faktorem dostupnost užitkové vody. Podle studie zbytečné plýtvání s vodou dosahuje osmi až patnácti procent z celkového objemu.

Ovšem další nemalá rezerva se skrývá v možnosti, že by se vzdalo lidstva masa z domácích zvířat. Produkce určená na jejich výkrm by totiž už dnes mohla uživit kolem čtyř miliard lidí navíc. Ovšem prosazení takového opatření není reálné.

Související články

Jsme na Facebooku

Speciály

Kvízy

Přihlášení k odběru newsletteru

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a neuniknou vám žádné novinky z webu i časopisu National Geographic.