7 vrcholů 7 kontinentů: Miroslav Caban na Mount McKinley. Amerika u nohou

"7 SUMMINTS" - projekt, ve kterém mají horolezci vystoupit na nejvyšší hory všech sedmi kontinentů. Miroslav Caban to dokázal. Tím, že je všechny zdolal bez použití kyslíkového přístroje, skončil nakonec druhý na světě. Hned za legendárním Reinholdem Messnerem.

7 vrcholů 7 kontinentů: Miroslav Caban na Mount McKinley. Amerika u nohou
7 vrcholů 7 kontinentů: Miroslav Caban na Mount McKinley. Amerika u nohou
Zdroj: archiv

Miroslav Caban je muž mnoha dovedností. Kromě toho, že umí jako jeden z nejlepších horolezců světa šplhat do výšek, dokáže vzít do ruky i fotoaparát a přinášet z míst, které zdolal, nádherná obrazová svědectví. Specializuje se především na panoramatické snímky. Díky nim má každý z nás pocit, jako by tam byl spolu s ním.

Projekt „7 SUMMITS“ vypadá jeho očima jako kouzelný výlet. Ve skutečnosti to dokázalo jen několik desítek mužů a žen. Druhé unikátní svědectví je ze zdolání nejvyšší hory Severní Ameriky – Mount McKinley (6194 m).

 

TEXT A FOTO: Miroslav Caban

DATUM ZDOLÁNÍ: 26.6.2004

 

Aljaška, překrásná nedotčená příroda. Nekonečné lesy a močály. Pohoří Denali (na obrázku)  pojmenované domácím názvem, schovává v oblacích nejvyšší horu Severoamerického kontinentu Mount McKinley, vysokou 6194m.

 

Talkeetna river a za ní Denali NP. Právě tato řeka odděluje civilizaci od divoké krajiny nekonečných lesů Aljašky. V červenci a srpnu řekou táhnou statisíce lososů a končí svoji pouť v mělkých vodách této řeky, daleko od místa, které vidíte na panoramatu.

 

Krása Mount McKinley z letadla bere dech. Ve spodní části fotografie je ledovec, kterým horolezci několik desítek kilometrů překonávají náročný terén plný trhlin a nebezpečí.

 

Mount Foraker 5304m. Po přistání letadla na ledovci Kahiltna glacier rovnou vidíme majestátnou horu Mount Foraker. Nasadíme lyže (skialpy), za sebe zapříhneme sáňky se všemi věci a jdem přes trhliny do boje. Čeká nás nemilosrdná, ale nádherná příroda.

 

Kahiltna Glacier. Nekonečný boj s trhlinami a nekonečné nebezpečí. Přes třicet kilometrů pochodu a jednou nohou pořád v průšvihu, to je Kahiltna ledovec. Rozměry tohoto ledovce jsou neskutečné. Na panoramatu jsou dva lidé a jsou velice dobře vidět. Najdete je?

 

Panorama těsně před Kahiltna pass 3000m. Východ slunce a teplota -27° . Tady necháváme skialpy a jdeme dál přas Windy Corner, kde je to skutečně windy. Chytáme vítr kolem 80km/hod a je nám dost mizerně.

 

Mount Foraker 5304m vpravo a Mount Hunter 4442m vlevo. Takhle jsme se dívali při výstupu do takzvaného High campu na dominanty Aljašky. Neuvěřitelným pohledem je BC Mount McKinley, které je výšce přibližně 4200m. Ledovec Kahiltna, kterým jsme vystupovali nahoru, je uprostřed panoramatu.

 

Pohled na Severní Ameriku z jejího nejvyššího bodu. Po dvou letech od výstupu na Mount Everest, stojím v červnu 2004 na dalším kontinentálním vrcholu. Je to úžasný pocit !!! Teplota je neuvěřitelně vyhovující - jenom -10°. Někdy tady bývá i -40°. Severní Amerika mi leží u nohou, pecka.

 

Sladký pocit vítězství.

 

Sestup zpět do BC po levé straně na panoramatu na ledovém platu a úchvatný pohled na inverzi. To vše těsně za High kempem zhruba 5 200m vysoko. Sousedům Denali vykukují jenom špičky z oblaků, houpajících se v údolí Národního parku Denali.

 

Pohled z letadla 5 dní po výstupu na vrchol.

 

Kontrast návratu do zelené přírody Aljašky je za odměnu. Za všechnu tu dřinu v ledovém království. Zrcadlící se Aljašské jezera jsou jednou z nejhezčích scenérií naší planety.

 

Poslední panorama je z údolí řeky Eagl river, kde nejpracovitější tvorové na planetě ve vodách řek udělali 1,5 km širokou přehradu a zaplavili stovky hektarů zeleného údolí. Bobři jsou na Aljašce už přemnoženi a přehradami často brání tažení lososů.

 

 

Malé upřesnění: Projekt 7 summits je zdánlivě jednoduchý projekt, ale není tomu tak. Naše planeta se totiž nemůže domluvit, co je nejvyšší vrchol Evropy a co je nejvyšší vrchol Austrálie. Dvě hlediska, geologické a geografické matou lidi, který že je ten nejvyšší vrchol. Podle geografů je nejvyšší vrchol Evropy Mont Blanc, ale podle geologů Elbrus. Podle geografů je nejvyšší vrch Austrálie Mount Kosciuszko, ale podle geologů Carsztenzova pyramida v Indonésii. Prý je rozdíl mezi hranicemi kontinentů v atlasech a podle skutečného vrásnění zemské kůry. No a tak jako horolezci musíme místo „Seven summits“ lézt „Nine summits“, abychom uspokojili všechny obyvatele planety. V mém případě to bylo stejné a dokončil jsem projekt jako „Nine summits“ :-) .

 

PŘEDCHOZÍ DÍL:

Související články