Amerika
Mýtus o harpyjích zná každý, kdo chodil do školy. V řeckých mýtech se tak označovaly napůl ženy-napůl orlice, které sužovaly antické hrdiny.
Pensylvánské město Centralia je jedním z nejděsivějších míst na Zemi. V uhelných dolech pod městem hoří požár – a to už dlouhých 50 let.
Země je nádherná a zřejmě zcela jedinečná planeta. Plná fantastických míst, nad nimiž žasneme. Ale najdou se na ní i místa, která jsou stejně fascinující jako děsivá.
V jihovýchodním Bulharsku ve vesnici Brodilovo se každoročně na začátku jara odehrává krutý rituál. Místní přivážou psa na provaz a zavěsí jej nad vodu a roztočí ho. To ale není všechno… A podobně nesmyslné a kruté rituály se praktikují po celém světě.
Pokud znáte křišťálové lebky jen z filmů o Indiana Jonesovi, seriálu Star Gate nebo knih Ericha von Dänikena, asi teď přestáváte číst. To je ale chyba, protože tyto artefakty jsou nesmírně zajímavé i z pohledu vědy. Respektive z pohledu toho, jak se i ve vědě falšuje.
Země je nádherná a zřejmě zcela jedinečná planeta. Plná fantastických míst, nad nimiž žasneme. Ale najdou se na ní i místa, která jsou stejně fascinující jako děsivá.
Vítejte v Baracoe, první španělské osadě na Kubě, která se stala součástí příběhů o hledání ráje.
O tom, že jsou bagualeros stejně
svérázní jako zdivočelý
hovězí dobytek, se můžete přesvědčit v reportáži Alexandry Fullerové a fotografa Tomáse Munita z únorového čísla National Geographic. Tady je malá ochutnávka.
Genetické údaje a nové archeologické objevy přinášejí vodítka k vyřešení záhady původu pravěkých Američanů. Reportáž Glenna Hodgese doplňuje lednovém čísle National Geographic bohatý obrazový materiál z archeologických výzkumů a následných rekonstrukcí.
Když přijedete do Washingtonu, je zde mnoho pamětihodností a zajímavých míst, která patří do kategorie "t-o s-e m-u-s-í v-i-d-ě-t". Kromě obligátního Bílého domu, Kapitolu, obřího National Mallu - otevřeného parkového prostoru s fontánami, vodními plochami, Washingtonovým obeliskem, přiléhajícími muzei a památníky je to i sídlo Národní zeměpisné sp
Fosilizované ostatky z peruánské rezervace Paracas překvapily vědce nejen velikostí, ale hlavně barvou peří a mohli tak rekonstruovat tvora, který žil před 36 miliony let.
Málo známý americký federální zákon chrání stovky nedotčených vodních toků déle než čtyřicet let.
Lamy plivou – to se obecně víc. Varují před tím i obezřetnější rodiče své ratolesti v zoologických zahradách. Ale jen málokdo ví, že lamy vlastně neplivají, ale na cíl zvrací…