Obsah časopisu – listopad 2011

Obsah časopisu – listopad 2011

Objednejte si toto číslo časopisu za 99 Kč

Trhlina v ráji

 

Trhlina v ráji Předpokládá se, že v roce 2045 bude Zemi žít devět miliard lidí, a v této části Afriky je dobře patrné, co všechno bude v příštích desetiletích v sázce. Zdejší končiny nemají nouzi o déšť ani o úrodnou půdu, vyznačují se četnými jezery i biologickou rozmanitostí. Oblast patří mezi nejhustěji zalidněné na světě. V posledních letech zde propukl zoufalý a nepopsatelně krutý boj o půdu a přírodní zdroje a kromě toho zde soupeří i lidé a příroda. Jak tento konflikt zastavit?

 

Napsal Robert Draper
Fotografie Pascal Maitre a Joel Sartore

 

Tajuplný magický poklad

 

Tajuplný poklad Byl zakopán na anglickém venkově v 7. století.

Třpytivé ozdoby, které jsou součástí pokladu, dokládají společenské postavení mužů, jako byl tento šlechtic řítící se na koni do války. Představme si, že by pak na bitevním poli sesedl z koně a připojil se k ostatním válečníkům, kteří svými štíty vytvářeli obrannou stěnu. Pak by následovala krvavá řež muže proti muži, v níž by ke slovu přišly meče, kopí a sekery.

 

Napsala Caroline Alexanderová
Fotografie Robert Clark

 

Lidé, kteří následují soby

 

SobiSámští pastevci říkají své práci boazovázzi, což v překladu znamená „sobí chodec“ – a právě to pastevci kdysi dělali, když pěšky nebo na dřevěných lyžích následovali rychlonohá zvířata, která na území zabírajícím stovky kilometrů vyhledávala nejlepší pastviny. Časy se změnily. Pastevci dnes jezdí na skůtrech a v drahých autech. Zachování tradic je pro komunitu asi 70 tisíc lidí vystavené pokušením a tlakům moderní doby.

 

Napsala Jessica Benko
Fotografie Erika Larsen

 

Bezmezná krása 

 

Bezmezná krásaMálo známý americký federální zákon chrání stovky nedotčených vodních toků déle než čtyřicet let. Původní zákon chránil jen osm řek a úzké nárazníkové zóny okolo nich před přehradami a výstavbou. Dnes se seznam chráněných toků rozšířil na více než 200 řek v USA a v Portoriku. Zařazení řeky pod Wild and Scenic Rivers Act však nezaručuje, že řeka zůstane navždy divoká. Ve skutečnosti se několik vodních toků, kterých si Američané váží nejvíce, dokonce ocitlo v seznamu nejohroženějších řek.

 

Napsal Joel K. Bourne, Jr.
Fotografie Michael Melford

 

Rozmražený

 

Ruka Ötziho Existoval pouze jeden způsob, jak vědci mohli odhalit tajemství Ötziho, slavného muže z ledovce: zbavit ho ledu. Před 5300 lety ho někdo na sklonku života zabil. Vědci odhalili po devítihodinové pitvě příčinu smrti a zrekonstruovaly průběh vraždy, jeho poslední jídla i nemoci, kterými trpěl. Zanalyzovali i předměty které byly kolem něj nalezeny. Problém Ötziho nakonec spočívá v tom, že je tak jedinečný a odborníkům chybí srovnání.

 

Napsal Stephen S. Hall
Fotografie Robert Clark

Listopadové vydání je zasvěceno odkrývání tajemství ledové mumie z Alp a velkého zlatého pokladu z poartušovské Británie. Seriál o vlivu sedmi miliardové lidské populace pokračuje reportáží o z Afriky z Albertského riftového příkopu, kde je jedinečný biotop vystaven tlaku lidí a zdejší ráj se hroutí. Kromě dalších reportáží v čísle najdete i vloženou přílohu k africké reportáži.

Předplatné časopisu

Archiv časopisu

Jsme na Facebooku