Obsah časopisu – leden 2011

Obsah časopisu – leden 2011

Objednejte si toto číslo časopisu za 99 Kč

Populace: sedm miliard

 

7 miliardNa Zemi je nyní oproti roku 1960 více než dvojnásobek lidí a v letošním roce dospějeme k dalšímu milníku. To však není důvod k panice, alespoň prozatím. Planeta uživí i vyšší počet lidí, ale je jen na nás jestli to dokážeme.

 

Text Robert Kunzig

 

 

 

 

Písemnosti z Timbuktu

 

Rukopisy z TimbuktuSpisky a rukopisy z někdejšího karavanního města jsou historické, magické i romantické. Patří ke kusům historie a každá rodina je na ně hrdá, ale je to zároveň i obchodní artikl na prodej.

 

Text Peter Gwin
Foto Brent Stirton

 

 

 

 Jak dobýt jeskyni

 

Největší jeskyněOdvážná skupina průzkumníků leze i po čtyřech, aby zjistila, kam až sahá nekonečná vietnamská jeskyně. Ohromné prostory a nebezpečný terén je naprosto okouzlil.

 

Text Mark Jenkins
Foto Carsten Peter

 

 

 

 

Ztracené město Ameriky

 

CahokiaCahokia ve své době vzkvétala, pak zanikla a nikdo neví proč. Dávná centra indiánské kultury teprve nyní dostávají nové obrysy a bourají zažité představy o tom, že Severní Ameriku obývaly pouze kočovné kmeny zaostalých indiánů.

 

Text Glenn Hodges
Foto Don Burmeister a Ira Block

 

 

 

 

Souostroví Phoenix ožívá

 

Souostroví PhoeniTichomořské atoly se vzpamatovávají po ekologické katastrofě.

 

Text Gregory S. Stone 
Foto Brian Skerry

Na světě je sedm miliard lidí a tento počet se bude zvyšovat i v dalších desetiletích. Na světě začíná být těsno, ale stále je hodně věcí, které je možno dále objevovat, ať již jde o staré rukopisy z pouštního Timbuktu a nově objevovaná centra zaniklých indiánských kultur, jako je Cahokia, nebo o přírodní krásu v podobě Největší jeskyně či podmořský svět u Souostroví Phoenix. Člověk by ani neřekl, že se jedná o 100. číslo vydané v českém jazyce.

Předplatné časopisu

Archiv časopisu

Jsme na Facebooku