Obsah časopisu – únor 2011

Obsah časopisu – únor 2011

Objednejte si toto číslo časopisu za 99 Kč

Jak se vyvíjelo peří

 

Historie peříKdo je měl jako první, proč vůbec vzniklo (nápověda: hodně společného s tím měl sex) a kdy se opeřenci vznesli do vzduchu?

 

Text Carl Zimmer

Foto Robert Clark

Grafika Xing Lida

 

 

 

 

Opiové války

 

Maková válkaKlíčovým krokem k míru v Afghánistánu je likvidace máku, jedné z nejvýnosnějších afghánských plodin. Jenže to není vůbec jednoduché.

 

Text Robert Draper

Foto David Guttenfelder

 

 

 

 

 

Pod Paříží

 

Podzemí PařížeNajdete tam kosti, kameny, kilometry tunelů a legální i nelegální turistiku. Zpřístupněna je jen jeho část a zbytek láká dobrodruhy a jitří fantazii.

 

Text Neil Shea

Foto Stephen Alvarez

 

 

 

 

 

Od trosek k útesům

 

Umělé útesyRyby nedokážou odolat potopenému vozu podzemní dráhy, tanku či lodi. Některé se potopily samy, jiné byly potopeny schválně, aby nabídly nový domov mořské fauně i flóře.

 

Text Stephen Harrigan

Foto David Doubilet

 

 

 

  

 

Opice, která odešla do chladu

 

LanguřiLangurům může jejich bizarní obličej pomoci vyrovnat se s drsným podnebím. No, ale ní hned ten okroupeček na titulní dvoustraně k pomilování?

 

Text Jennifer S. Hollandová

Foto Cyril Ruosová

V únorovém čísle jsme trošku načechrali peří, tedy ne sobě, ale dinosaurům a poodhalili jeho dlouhou, vpravdě dinosauří historii. Vypravili se do země, kde neznají kouzlo makového koláče: Afghánistánu. Klesli na dno sladké Paříže a ještě hlouběji kvůli umělým útesům v nichž se zabydluje mořský život. A zjistili, že člověk není jediná opice ochotná snášet zimu. I když my si ji umíme zpříjemnit Masopustem.

Předplatné časopisu

Archiv časopisu

Jsme na Facebooku