Obsah časopisu – březen 2011

Obsah časopisu – březen 2011

Objednejte si toto číslo časopisu za 99 Kč

Věk člověka

 

AntropocénStavíme obrovská města, srovnáváme hory se zemí, přetváříme planetu. Žijeme v antropocénu. Je to nový název nejmladšího geologického období charakterizovaného obrovským vlivem člověka na celou Zemi. Stopy člověka zůstanou patrné v geologii Země ještě dlouho poté, co se naše města rozpadnou v prach.

 

TEXT: Elizabeth Kolbertová

 

 

 

Zkrocení divočiny

 

Zkrocení divočinyJen hrstku divokých zvířat se podařilo úspěšně vyšlechtit tak, aby dobře vycházela s lidmi.
Vědci říkají, že důvod tkví v jejich genech. Jenže ty se dají zmanipulovat, a tak se i liška může stát nejlepším přítelem člověka.

 

TEXT: Evan Ratliff
FOTO: Vincent J. Musi

 

 

Tunel pod Alpami

 

Tunel pod AlpamiDva tisíce metrů pod Alpami dokončují stavbaři nejdelší a nejhlubší železniční tunel na světě. Díky Gotthardskému úpatnímu tunelu, který protíná horský masiv jako hlaveň pušky, budou vlaky na trati mezi Curychem a Milánem uhánět po rovné trase rychlostí 250 kilometrů v hodině.

 

TEXT: Roff Smith

 

 

 

Náročný aljašský trek

 

Mrazivý trekNikdo to předtím nepodnikl: urazit pěšky, na lyžích a na člunu 7 530 kilometrů přes osm národních parků, desítky horských pásem a celou délku Yukonského teritoria. Pak přišel Andrew Skurka. Co rozpláče zkušeného cestovatele? Zeptejte se ho.

 

TEXT: Dan Koeppel
FOTO: Michael Christopher Brown

 

 

 

Roznášeči zlatého prachu

 


OpylovačiOpylovači mají více než 200 000 různých podob. Jsou ve své symbióze s rostlinami užiteční byť vlastně nenápadní.

 

TEXT: Jennifer S. Hollandová
FOTO: Mark W. Moffett

 

 

 

 

Pradávní plavci

Latimerie podivnáZa rybami, které pamatují dinosaury, se lidé vypravují jen zřídka. Předpokládalo se, že latimerie vymřela spolu
s dinosaury. V roce 1938 se však znovu objevila. Přinášíme vzácné fotografie tohoto zajímavého živočicha.


TEXT: Carolyn Butlerová
FOTO: Laurent Ballestra

 

 

 

Speciální plakát: Sedm miliard obyvatel světa

 

V březnu pokračujeme v mapování stop čerstvě sedmimiliardového lidstva na planetě Zemi, kterou měníme natolik, že vědci mluví o antropocénu, kde rostou nejen vysoké mrakodrapy i dlouhé tunely. I divoká zvířata už nemusí být díky hře s geny tak divoká. Přesto dokáže příroda dobrodruhům stále dát zabrat. Dozvíte se něco o užitečných opylovačích i opravdu podivných živých fosiliích ve vodě.

Předplatné časopisu

Archiv časopisu

Jsme na Facebooku