Obsah časopisu – květen 2011

Obsah časopisu – květen 2011

Objednejte si toto číslo časopisu za 99 Kč

Odvážní. Vzdorovití. Svobodní.

 

Je slunečné zářijové sobotní ráno a na Half Dome, kolmé, 650 metrů vysoké žulové stěně v srdci Yosemitského údolí visí mladý muž. Je sám a tak vysoko od země, že o něm vědí snad jen orlové. Alex Honnold se konečky prstů drží za skalní výběžek ne silnější než mince, lezačkami se opírá o téměř neviditelné výstupky a z iPodu mu do sluchátek řve Eminem. Snaží se o něco, co se dosud nikomu nepodařilo – bez použití lana zlézt lezeckou cestu Regular Northwest Face vedoucí na Half Dome. K vrcholu mu schází necelých třicet metrů, když se stane něco, co může skončit katastrofou: přestane si věřit.

 

Text Mark Jenkins
Fotografie Jimmy Chin

 

Křehké království

 

Kousek pod hladinou Korálového moře, tam, kde žije Velký bariérový útes, ploskozubci oždibují skálu, krabi bojující o úkryt svírají klepeta a 275kilogramový kanic se připravuje k působivému vstupu na scénu. Kolem se míhají žraloci a stříbřití kranasi. Ramena sasanek se chvějí a drobounké rybky a korýši jako by tančili při ochraně svých skulinek. Všechno, co se neumí přichytit k něčemu pevnému, vláčejí pohyby oceánu tam a zpět. Útes je nádherný už pro svou rozmanitost. Žije na něm 5 000 typů měkkýšů, 1 800 druhů ryb, 125 druhů žraloků a nespočet miniaturních organismů.

 

Text Jennifer S. Hollandová
Fotografie David Doubilet

 

Bouře přichází

 

Budeme sice tvořit sedm miliard drobných teček rozložených po celé zeměkouli, v Bangladéši ovšem máte někdy pocit, jako by se tu na území o něco menším než polovina Polska namačkala polovina lidstva. Bangladéšská metropole Dháka je tak přelidněná, že každý park a každou pěšinu osídlili bezdomovci. Parné ulice a uličky velkoměsta zahltí chaos nějakých patnácti milionů lidí, většinou uvízlých v hustém provozu. Uprostřed toho ruchu a halasu se pohybuje celá armáda bengálských žebráků, obchodníků se zeleninou či popcornem, řidičů rikš a prodavačů suvenýrů. Krajinu za městem tvoří rozlehlá, vodou podmáčená záplavová planina s roztroušenými kousky půdy, které jsou bujně zelené, ploché – a zcela zaplněné lidmi. Ani tam, kde byste ji mohli předpokládat, samota není. V Bangladéši nejsou liduprázdné prostory.

 

Napsal Don Belt
Fotografie Jonas Bendiksen

 

Krejčovské sesterstvo

 

Kdyby na Zemi přistáli mimozemšťané, nepohoršujte se, když řeknou: „Doveďte mě ke svému mravenci.“ Tím mravencem může být mravenčí královna o hmotnosti stěží několika zrnek soli. Svou hmotností by se však všechny královny na světě i se svými státy vyrovnaly hmotnosti sedmi miliard lidí, kterými se v současnosti hemží naše planeta. Navíc královny a jejich potomci žijí ve velkých, vysoce organizovaných a spolupracujících společenstvech, která se věnují například strategickému vedení válek, zemědělství nebo chovu hospodářských zvířat, a to po dobu nejméně 50 milionů let. Zatímco my se tím zabýváme v nejlepším případě tak 10 000 let.

 

Napsal Douglas H. Chadwick
Fotografie Mark W. Moffett

 

Otevřeno celou noc

 

Když v Panamě nastane období sucha, otevírají se květy balzovníku, které sytí pestrou škálu živočišných druhů. Pylem poprášené tváře medvídka kynkažu vypovídají o nočním nektarovém hodování na stromě Ochroma pyramidale neboli balzovníku.

 

Text Natalie Angierová
Fotografie Christian Ziegler

Na yosemitských stěnách i pod hladinou u jedinečného útesu

Předplatné časopisu

Archiv časopisu

Jsme na Facebooku