Zákeřné Amazonky: Armáda králových manželek bývala postrachem západní Afriky
Mýty a pověsti o ženských bojovnicích jsou doslova fascinující a staly se předlohou pro množství uměleckých děl, filmů a komiksů. Ženská armáda z Dahome však není mýtem. Neohrožené bojovnice tvrdě odrážely francouzské síly až do konce 19. století.
Ženské bojovnice Ahosi Youtube
Francouzští kolonizátoři jim příznačně říkali Amazonky. Samy se ale nazývaly Ahosi, což v překladu znamená "královy manželky". Ačkoli byly oficiálně provdané za krále, žily v přísném celibátu, aby jim případné těhotenství nenarušilo vojenskou kariéru. Přesto jim mužská část armády z neznámého důvodu přezdívala Mino - "naše matky".
HISTORICKÉ ABSURDITY: MRTVÍ Z TITANIKU. KAM SE PO HAVÁRII PODĚLA JEJICH TĚLA?
Království Dahome se nacházelo na území dnešní Beninské republiky u Guinejského zálivu v Západní Africe. Už během 17. století si prý tehdejší král vybíral osobní strážce z řad ženských lovkyní slonů, postupem času se ale zformovala celá ženská elitní jednotka, která čítala přes 6000 neohrožených drsňaček.
Přestože o těchto vojačkách mluvíme jako o "ženách", často šlo o velmi mladé dívky. Některé se do armády rekrutovaly už v osmi letech a prošly drsným výcvikem. Při tréninku s trnovými větvemi akátů se učily snášet bolest, kurzem přežití pak byl devítidenní pobyt o samotě v džungli.
Francouzští vojáci při dobývání Dahome tvrdě narazili. Místní Amazonky jim stínaly hlavy uprostřed bitvy a zajatce s nimi vyměňovaly za zbraně a vyspělejší vojenskou techniku. Přesto ale Dahome nakonec nemělo proti lépe vyzbrojeným Francouzům šanci a po letech bojů se v roce 1900 stalo francouzskou kolonií. Temná armáda Ahosi tím byla nadobro rozpuštěna.
PROČ MUŽI CIVÍ ŽENÁM NA PRSA? VĚDCI POTVRDILI, ŽE NEMOHOU JINAK