ŠTÍTEK: Amsterdam

Jedinou kladenskou atletkou na ME v Římě bude tyčkařka Nikola Pöschlová
/FOTO,VIDEO/ Kladenská atletika patří dlouhodobě mezi nejlepší v Česku. Zároveň si udržuje i solidní mezinárodní kredit a není to jen zásluhou pořádáním mítinku Kladno hází a Kladenské memoriály. Na nadcházejícím mistrovství Evropy v Římě budou české barvy hájit čtyřstovkař Matěj Krsek, chodec Vít Hlaváč, koulař Tadeáš Procházka a tyčkařka Nikola Pöschlová.
5 fotografií

Čtyři kladenští atleti do Říma. Stejný počet závodil už na ME před osmi roky

Ostatní sporty
Před 25 lety se uskutečnila anketa Car of the Century - Auto století. Vítězem se stal americký Ford Model T.
Konec milénia byl ve znamení všemožných anket, v kterých se sestavovaly žebříčky určující kdo nebo co bylo nejlepší v právě končícím 20. století. Anketa samozřejmě nemohla minout ani auta, a tak došlo na vyhlášení Car of the Century. Stalo se tak před 25 lety. Cesta k vozu století ale nebyla jednoduchá, nicméně určila vítěze. Tím se stal Ford Model T. Pojďte s námi zavzpomínat na to, jak hledání auta století probíhalo.
13 fotografií

Zavzpomínejme, jak se před 25 lety hledalo auto století. Vyhrál Ford Model T

Automagazín
Nicki Minaj
Raperka Nicki Minaj byla v sobotu zadržena na letišti v nizozemské metropoli Amsterodamu, když u ní policisté našli v zavazadle marihuanu. Policie zpěvačce udělila pokutu a propustila ji. Nicki Minaj kvůli incidentu zrušila koncert plánovaný na sobotní večer v anglickém Manchesteru, informovala agentura AFP.

Policie zadržela v Amsterodamu raperku Nicki Minaj kvůli marihuaně

Státy EU
Cestování vlakem, ilustrační snímek.
Z Ústí nad Labem přímým vlakem do Beneluxu? Dnes, v úterý 26. března v 9.37 hodin dorazí poprvé na hlavní nádraží do Ústí přímý noční vlakový spoj European Sleeper z Bruselu, Antverp, Rotterdamu a Amsterdamu. Ceny jízdenek začínají v jednom směru na 39 eurech, zpáteční jízdenky pak dopravce nabízí za ceny od 69 eur.

Ústí nad Labem získalo přímé vlakové spojení s Amsterdamem a Bruselem

Ústecko
Cestování vlakem, ilustrační snímek.
Z Děčína přímým vlakem do Beneluxu? Dnes, v úterý 26. března dorazil poprvé na hlavní nádraží do Děčína přímý noční vlakový spoj European Sleeper z Bruselu, Antverp, Rotterdamu a Amsterdamu. Ceny jízdenek začínají v jednom směru na 39 eurech, zpáteční jízdenky pak dopravce nabízí za ceny od 69 eur.

Děčín získal přímé vlakové spojení s Amsterdamem a Bruselem

Děčínsko
Dopravní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl.
/ROZHOVOR/ Nový dopravní uzel hromadné dopravy vznikne u nového hlavního nádraží v Brně. Podle optimistických odhadů má být hotové v roce 2035. Cestující tam budou přivážet tramvaje, trolejbusy i autobusy. „Cesta od nynějšího nádraží k novému potrvá zhruba pět minut," řekl Deníku dopravní ředitel Dopravního podniku města Brna Jan Seitl.
4 fotografie

Jak a čím k novému nádraží v Brně? Linky čeká revoluce, říká dopravní šéf Seitl

Brněnsko
V Giethoornu panuje klid a přátelská atmosféra
Přezdívá se mu nizozemské Benátky. Městečko Giethoorn leží v severovýchodní nizozemské provincii Overijssel a to, co jej činí skutečně výjimečným, jsou ručně vykopané kanály. Na okouzlující atmosféře mu přidávají stezky plné zeleně a domy z 18. století s doškovými střechami. Jezdí se tam hlavně na loďkách či na kolech, nebo se chodí pěšky.
7 fotografií

Giethoorn: Jako nizozemské Benátky. Pohádkové městečko bez silnic

Do světa
Stopy výbuchu.
Ředitel hornorakouské kriminálky Gottfried Mitterlehner a zemský policejní ředitel Andreas Pilsl informovali o zadržení jednoho z aktérů vyhazování bankomatů v noci na středu v Reichenthalu a v noci na čtvrtek v Aigenu-Schläglu.

Od sousedů: Jak to bylo s vyhozeným bankomatem

Z okolí
Europarlament chystá regulaci prostituce na území Evropské unie. Ilustrační foto
V Evropě snad není stát, který by neměl svoji část hříchu. V nizozemském Amsterdamu je to pověstná čtvrť červených luceren, v německém Hamburku se povětrné ženštiny spojují s přístavem a v Praze ještě donedávna s Perlovou ulicí. I když už prostituce není tím, čím bývala, stále tu je. Změnit to chce Evropský parlament, který schválil znění normy, jež by prostituci v Evropě regulovala. Nyní se jí bude zabývat Evropská komise.

Za noc s prostitutkou pokuta? EU zvažuje regulaci sexuálních služeb

Česko
Architekt Michal Sedláček, vedoucí střediska projektové přípravy Brněnských komunikací, kde má na starosti i přípravu projektu nového hlavního nádraží v Brně.
/ROZHOVOR/ Za několik let se má stát nové brněnské hlavní nádraží realitou, vznikne v místech nynějšího dolního nádraží. Moderní stavbu navrhli nizozemští architekti z ateliérů Benthem Crouwel Architects a West 8. O novém nádraží se v Brně mluví už skoro sto let. Zvýšit důvěru v reálnost tohoto projektu má pomoci i nedávná návštěva brněnské delegace na nádražích v Amsterdamu, Rotterdamu, Haagu a Utrechtu.
26 fotografií

Šéf příprav nádraží v Brně: Peníze důležitější než krása a ne druhému Sherwoodu

Brněnsko
První vydání Labyrintu světa a ráje srdce, nejslavnějšího díla Jana Amose Komenského.
/VIDEO/ U příležitosti 400 let od dokončení rukopisu Labyrint světa a ráj srdce se v úterý 24. října od 18 hodin uskuteční literární pořad v Městském paláci Templ v Mladé Boleslavi. Úryvky z nejslavnějšího díla učitele národů Jana Amose Komenského bude číst herec Karel Vlček, hudební doprovod obstará Jan Novotný, člen Divadla F. X. Šaldy v Liberci.

Výročí dokončení nejslavnějšího díla učitele národů připomene literární pořad

Čtenář reportér
Hlavní vlakové nádraží v nizozemském Rotterdamu. Vzniklo i na základě návrhu architektů Benthem Crouwel Architects.
/REPORTÉR DENÍKU V NIZOZEMSKU/ Podobný je příběh hlavního nádraží v nizozemském Rotterdamu a plánovaného nového hlavního nádraží v Brně. Nizozemští architekti, kteří stojí i za návrhem nádraží v Amsterdamu, Haagu a Utrechtu, v minulých dnech přiblížili delegaci z Brna jednotlivé lokality přímo v Nizozemsku. Na místě byl i reportér Deníku.
49 fotografií

Nové hlavní vlakové nádraží v Brně: Proč bez blízkého parku? Známe důvody

Brněnsko
 Helena Kotopulu před startem Ironmana na Havaji.
ROZHOVOR/ Vrchol letošní sezony má před sebou triatlonistka Helena Kotopulu. V sobotu 14. října se brzy ráno SEČ postaví na start Ironmana na Havaji. Závod, který je mistrovstvím světa v dlouhém triatlonu, se koná v drsném prostředí na Big Islandu ve městě Kona. Zlínská Ironmanka se na téměř 20 000 kilometrů vzdálený ostrov v Pacifiku přesunula letecky z Prahy s přestupy v Amsterdamu a Los Angeles.
13 fotografií

Helena Kotopulu si po letech znovu zazávodí ve slavném Havajském Ironmanovi

Ostatní sporty
Basketbalistky KP TANY Brno si ve středu stihly zatrénovat v malé hale lucemburského Grengewaldu.
Už devátou sezonu v prestižním EuroCupu ve čtvrtek načnou basketbalistky KP TANY Brno. Přestože již Brňanky patří mezi tradiční účastnice soutěže, poznávají stále nové kouty Evropy. Hned první cesta v tomto ročníku je totiž zavedla do Lucemburska, kde si ve čtvrtek od čtvrt na osm večer zahrají poprvé, místní šampion Grengewald je velkou neznámou.
11 fotografií

Skautování soupeře jako alchymie. V KP pomáhají známosti

Ostatní sporty
Ilustrační snímek
Česko je v Evropě druhou nejméně dostupnou zemí pro koupi vlastního bydlení. Na pořízení nemovitosti o 70 metrech čtverečních je třeba průměrně 13 hrubých ročních platů, zhruba stejně jako v minulém roce. Praha je pro pořízení bydlení třetí nejdražší metropolí po Amsterdamu a Bratislavě. Na nemovitost v hlavním městě je potřeba 14,3 hrubých ročních platů. Vyplývá to z aktuálních Property indexu poradenské společnosti Deloitte.
11 fotografií

Mít vlastní byt? ČR je druhou nejméně dostupnou zemí v Evropě pro koupi bydlení

Ekonomika
Nález kokainu mezi banány - ilustrační foto
Cihly kokainu objevené v sobotu mezi banány v distribučním centru obchodního řetězce Albert v Klecanech u Prahy odvezli policisté do střeženého skladu. Více než půl tuny drogy skončí po odborné analýze ve spalovně, informovala dnes na policejním webu mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová. Za 646 kilogramů kokainu, které putovaly z Ekvádoru do Amsterdamu a zřejmě omylem skončily ve středních Čechách, by se při pouličním prodeji dalo podle ní utržit několik miliard korun.

Půl tuny kokainu z Klecan je ve střeženém skladu, po zkoumání se spálí

Praha
Zabavený kokain. Ilustrační snímek.
V distribučním centru obchodního řetězce Albert v Klecanech u Prahy odhalili policisté v sobotu odpoledne v zásilce banánů 646 kilogramů kokainu. Mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová ČTK řekla, že droga objevená v Klecanech směřovala z Ekvádoru přes Amsterodam. Je podle ní možné, že se stala logistická chyba, když se zásilka nestihla v Amsterodamu vyložit a dorazila v banánových krabicích až do skladu ve středních Čechách. V koncové distribuci má zadržená droga hodnotu zhruba dvě miliardy korun, uvedla na svém webu televize Nova, která na případ upozornila.

Ve skladu u Prahy našli 646 kilogramů kokainu. Droga má hodnotu dvou miliard

Krimi
Světová gymnaestráda
Nádherný čtyřlístek vytvoří sokolové na závěr hromadné skladby Rocková symfonie. Třikrát ji muži a ženy perfektně předvedli na Světové gymnaestrádě v Amsterdamu a vrcholem bude za rok vystoupení na XVII. všesokolském sletu. Harmonii více než pěti set cvičenců předchází nároční domácí příprava. „Musíme se naučit nespočet kódů a pozic,“ prozrazuje Denisa Synáčová ze Sokola Blovice.
3 fotografie

21B. Hrášek. Příprava hromadné skladby na gymnaestrádu je plná kódů

Ostatní sporty