ŠTÍTEK: Národní technické muzeum v Praze

Na roudnickém náměstí se v sobotu konal tradiční sraz autoveteránů.
Již posedmnácté se do Roudnice nad Labem sjeli v sobotu 14. září milovníci dob dávno i nedávno minulých, ale především historických automobilů. Tedy takzvaných veteránů ze všech koutů země. K vidění bylo 150 automobilových a motocyklových pradědečků, sportovní a klasické vozy 60. a 70. let, americké luxusní vozy i některá vozidla bývalého východního bloku.
50 fotografií

FOTO: Veterány obdivovali v Roudnici na náměstí

Litoměřicko
Na roudnickém náměstí se v sobotu konal tradiční sraz autoveteránů.
Již posedmnácté se do Roudnice nad Labem na Litoměřicku sjeli v sobotu 14. září milovníci dob dávno i nedávno minulých, ale především historických automobilů. Tedy takzvaných veteránů ze všech koutů země. K vidění bylo 150 automobilových a motocyklových pradědečků, sportovní a klasické vozy 60. a 70. let, americké luxusní vozy i některá vozidla bývalého východního bloku.
50 fotografií

Do Roudnice se sjely desítky veteránů. Představily se i dva klenoty

Regiony
Vodní mlýn Hoslovice.
Areál vodního mlýna na horní vodu leží v obci Hoslovice 17 km jihozápadně od Strakonic u Hoslovického potoka.

Vodní mlýn Hoslovice

Cestujeme
První let. Ještě než se vydal na legendární trasu mezi Pardubicemi a Chuchlí, vzletěl ing. Jan Kašpar na Proseku. Památné události přihlížely tisíce lidí.
Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vychází v pátek 9. srpna, se podíváme do Velké Chuchle!
22 fotografií

Jak jsme žili v Československu. Tento týden ve Velké Chuchli

Praha
Národní technické muzeum.
Táborsko – Pokud máte doma starý domácí spotřebič a chtěli byste ho poskytnout Národnímu technickému muzeu, máte jedinečnou šanci zapojit se do soutěže. Stačí udělat pár jednoduchých věcí.

Darujte staré věci muzeu

Táborsko
Formule z Trutnova.
Půl roku pracovala parta kamarádů z trutnovské Střední průmyslové školy na vytvoření rychlého závodního vozu. Fungovali přitom jako profesionální automobilová stáj. Nyní mají před sebou velké finále - víkendový závod v Národním technickém muzeu.
6 fotografií

Studenti mají tým jako v F1. I s formulí

Krkonoše
MuzeMuzejní noc 2019. Před Národním muzeem, které je součástí Pražské muzejní noci po osmi letech, se lidé začali řadit do fronty už více než hodinu před otevřením.
/FOTOGALERIE 2017/ Pražská muzejní noc přilákala v sobotu večer téměř 150 tisíc lidí. Jen samotnou historickou budovu Národního muzea jich shlédlo jedenáct a půl tisíce. Otevřeno bylo letos více než 70 objektů muzeí, galerií a dalších památek. Tradice muzejních nocí vznikla před 15 lety právě v Národním muzeu. Loni do otevřených muzeí, památek, galerií a dalších objektů navzdory špatnému počasí přišlo 120 tisíc lidí, v roce 2008 jich bylo přes 200 tisíc.
19 fotografií

Pražská muzejní noc lákala. Národní muzeum hlásilo fronty ještě před startem

Volný čas
Druhé místo získal v literárně recyklační soutěži s názvem S rýmy jsou šprýmy aneb Příběhy vysloužilého elektra žák 5. třídy Základní školy a Mateřská školy Lužná v okrese Rakovník Filip Háček.
Praha, Rakovník - Druhé místo získal v literárně recyklační soutěži s názvem S rýmy jsou šprýmy aneb Příběhy vysloužilého elektra žák 5. třídy Základní školy a Mateřské školy Lužná v okrese Rakovník Filip Háček. Jeho práci nazvanou Povídka o Luksíkovi ocenili porotci v kategorii 1. stupně základních škol.

Filip Háček napsal jednu z nejlepších literárních prací soutěže

Rakovnicko
Pavel Kosatík
Plzeňsko - Nejslavnějšími rodáky jihoplzeňských Přeštic jsou architekt, podnikatel a mecenáš Josef Hlávka a hudební skladatel Jakub Jan Ryba. Daleko méně známé je to, že se v domě číslo 112 narodil nejznámější a nejvlivnější prvorepublikový český finančník Jaroslav Preiss (1870 – 1946).  

Kosatík: Preiss nebyl zlý bankéř

Volný čas
V Galerii Lucerna začala výstava Ideální Velká/Malá Praha, 1919/2019.
Je tak příznačné, že zrovna Max Urban byl architektem, filmařem a také urbanistou. Jeho vizionářské dílo „Ideální Velká Praha“, které zpracoval ve válečných letech 1915–1918, nyní magistrát porovnává s aktuálním Metropolitním plánem. Od pondělí do soboty 1. června probíhá v Galerii Lucerna výstava s názvem Ideální Velká/Malá Praha, 1919/2019. Součástí je i odborné kolokvium, které se bude věnovat územnímu plánování a přiblížili také život Maxe Urbana, inspirativní osobnosti a tvůrce barrandovských teras.
8 fotografií

Kruhová náměstí, přístav pro vzducholodě. Sto let stará vize ožila

Volný čas
Na nádraží v Hodoníně přijely historické lokomotivy a Legiovlak.
Hodonín /FOTOGALERIE/ - Vše halí pára. Najednou se z ní vynořuje zeleno-černá krasavice. Žádný drobeček, váží sto osmnáct tun a na světě je už nějaký ten rok, přesně třiašedesát let. Lidé pomalu couvají od kolejí, budí velký respekt. Parní lokomotiva s oficiálním označením 464.202 s přezdívkou Rosnička přijíždí na hodonínské vlakové nádraží.
31 fotografií

V Hodoníně slavili výročí tratě. Na nádraží přijely historické lokomotivy

Hodonínsko