ŠTÍTEK: Bedřich Smetana

Generální zkouška opery Julietta aneb Snář v Novém divadle v Plzni. Juliettu hraje Olga Jelínková.
Jedna ze stěžejních českých oper 20. století Julietta aneb Snář skladatele Bohuslava Martinů se v sobotu 8. června po téměř padesáti letech vrátí na jeviště plzeňského Divadla J. K. Tyla. Příběh o hledání ztracených vzpomínek se na Nové scéně představí v hudebním nastudování šéfdirigenta Jiřího Štrunce a v režii ředitele divadla Martina Otavy.
40 fotografií

Snová opera v Plzni připomene výročí skladatele Bohuslava Martinů

Volný čas
Barum Rallye
Do emigrace Waldemara Matušky ještě zbýval nějaký čas, a tak v červnu 1984 mohl podnik Ovoce a zelenina použít ve svém výkupním inzerátu slogan, který připomínal zpěvákův hit, aniž to u někoho vzbudilo podezření z provokace. Také končil školní rok a začínaly pomalu prázdniny, což byl pro obchod s botami Obuv dost dobrý důvod k tomu, aby vyrukoval s reklamou na dětské holínky. Ty se hodily už i v červnu – zejména u Starého Města na Šumpersku, kde bouře a kroupy způsobily zemědělcům škodu za milion, a ve východních Čechách, kde průtrž mračen vedla v Novém Bydžově dokonce k blackoutu. V Praze se podařilo na druhý pokus odhalit sochu Bedřichu Smetanovi a taky se odehrálo celostátní setkání pionýrů. Vůbec se děly věci.
25 fotografií

Jó, třešně zrály! Slogan podle Matuškovy písně v červnu 1984 ještě neprovokoval

Historie
Ženské pěvecké sbory nadchly Husův sbor v Prostějově. ZUŠ Plumlov. Foto: Miloš Forst
Poslední sobotu v květnu měli návštěvníci Husova sboru Československé církve husitské mimořádný zážitek. Zazpívalo tady totiž šest vynikajících ženských pěveckých souborů v pořadí Vlastimila, Pěvecké sdružení valašských učitelek, Nota Bene, Ženský pěvecký sbor Otrokovice, Ženský pěvecký sbor při ZUŠ Plumlov a Proměny. Střídaly se tedy sbory prostějovské s hostujícími a program byl opravdu pestrý, od lidové tvořivosti až k interpretaci populární či vážné hudby.
8 fotografií

Sbory nadchly Husův sbor. Ženská srdce zpívala v Prostějově

Čtenář reportér
Violistka Jitka Hosprová.
Hudebnice Jitka Hosprová je nazývána první dámou české violy. Rodačka z Manětína, která v současnosti žije v Dolní Bělé, si titul bezesporu zaslouží. V oboru se objevila jako historicky první česká žena – sólistka na violu v roce 2001. I letos přiveze na Plzeňsko špičkové interprety klasické hudby díky tradičnímu festivalu Procházky umění. Jeho západočeská část startuje 30. května ve Velké synagoze v Plzni. Část výtěžku akce půjde stejně jako vloni na opravu některé z regionálních památek. Tentokrát to bude kostel sv. Jiří v Kostelci u Nadryb.

První dáma české violy festivalem opět pomůže památkám rodného Plzeňska

Volný čas
Jaroslav Svěcený zahrál v kostele v Uhlířských Janovicích.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ V Uhlířských Janovicích se v pátek 24. května konal výjimečný koncert houslového virtuóza Jaroslava Svěceného. Svěcený, jehož prababička se v tomto městě narodila, vystoupil v kostele sv. Aloise za doprovodu klavíristky Lucie Karlové. Společně představili skladby světových i českých mistrů. Během průvodního slova houslista představil i své unikátní nástroje.
83 fotografií

Uhlířské Janovice zažily mimořádný koncert. V kostele zahrál Jaroslav Svěcený

Volný čas
Muzejní noc v Mladé Boleslavi, 20. května 2022
/PROGRAM/ Pátek 24. května bude v Mladé Boleslavi patřit Muzejní noci. Všechna muzea a galerie ve městě budou mít otevřeno i po setmění. Kromě prodloužené otevírací doby a volného vstupu do expozic návštěvníky čekají koncerty, letecké ukázky či tvořivé dílny. Všechna místa dění budou propojena mimořádnou autobusovou linkou. Program chystá i Muzeum Benátecka.
4 fotografie

Muzejní noc v Mladé Boleslavi: prohlídky, koncerty i letecké ukázky

Volný čas
Boží Město Frýdek-Místek 2024
Druhý ročník duchovního festivalu Boží město přinese do Frýdku-Místku přednášky křesťanských církví. Festivalový program ale nebude jen o náboženském vyznání a poučení. Akce nabídne také divadlo, koncerty a velkou rodinnou soutěž. Příprava na akci začala už tradičním úklidem města. Třicítka dobrovolníků prošla park Bedřicha Smetany, ale i oba břehy podél Ostravice a také okolí nádraží ve Frýdku a nasbírala 20 pytlů odpadků.
5 fotografií

Spojeni lávkou i láskou. Zažijte Boží město, zvou církve ve Frýdku-Místku

Frýdecko-Místecko
Junior orchestr působící při Základní umělecké škole Bedřicha Smetany v Plzni věnoval svůj jarní koncert Bedřichu Smetanovi, jehož 200. výročí narození si letos připomínáme.
Junior orchestr působící při Základní umělecké škole Bedřicha Smetany v Plzni věnoval svůj jarní koncert Bedřichu Smetanovi, jehož 200. výročí narození si letos připomínáme. V mimořádně zdařilé produkci nazvané Co ty na to, Bedřichu přinesl v koncertním sále v Plzni – Skvrňanech melodie Smetanovy, ale i hudbu současnou, filmovou a muzikál. Na koncertu zněly nejen Smetanovy melodie, ale byl zde i jubilant sám!
7 fotografií

Junior orchestr věnoval svůj koncert Bedřichu Smetanovi

Čtenář reportér
Česká i světová interpretační, pěvecká a baletní špička se představí letos od 30. května do 3. července na Mezinárodním hudebním festivalu (MHF) Leoše Janáčka, který je považován za jeden z nejvýznamnějších festivalů klasické hudby v České republice.
Česká i světová interpretační, pěvecká a baletní špička se představí letos od 30. května do 3. července na Mezinárodním hudebním festivalu (MHF) Leoše Janáčka, který je považován za jeden z nejvýznamnějších festivalů klasické hudby v České republice. Slavit se bude také výjimečný Rok české hudby s připomínkou dalších velikánů: Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.
4 fotografie

Festival Leoše Janáčka bude také poctou Smetanovi a Dvořákovi

Podnikání