Snímky z letošního Bienále Benátky 2024. Pohled do Českého a Slovenského pavilonu.
Už šedesáté Bienále umění se koná až do 24. listopadu v italských Benátkách. Jednotlivé přehlídky jsou jakýmsi barometrem současných výtvarných trendů na naší zeměkouli, byť určitě ne vždy reprezentují to nejpozoruhodnější, co bylo v této oblasti vytvořeno v poslední době. Petr Pavliňák, galerista a šéf ostravského Výtvarného centra Chagall, patří k pravidelným návštěvníkům této velmi prestižní akce. To byl také důvod k následujícímu rozhovoru.
4 fotografie

Bienále 2024 v italských Benátkách očima ostravského galeristy

Ostravsko
Roman Kučera
Podzimních sedm bodů nedávalo divizním fotbalistům Čáslavi příliš velkou naději na záchranu v soutěži. To se také nakonec potvrdilo. Mužstvo se po špatném úvodu jara rozehrálo, sbíralo body, ale jen malý kousek chyběl k tomu, aby tým zůstal v divizi. Trenér Roman Kučera, který se mužstva ujal v zimní přestávce a s vedením klubu přivedli sedm posil, zažívá po sezoně velké zklamání. „Byli jsme pověstný krůček od malého zázraku,“ říká mimo jiné v rozhovoru.
43 fotografií

Čáslavský trenér Roman Kučera: Byli jsme pověstný krůček od malého zázraku

Fortuna divize
Výstava / Pavel Piekar – Benátský chodec/ 13. 6. - 21. 7. 2024 / Výstavní síň na radnici. Foto: Dalibor Blažek
/FOTOGALERIE/ Italské Benátky patří k notoricky známým turistickým cílům. Ovšem ne každý turista měl možnost prozkoumat tuto historickou perlu tak důkladně, jako uznávaný grafik Pavel Piekar, který tam za posledních dvacet let strávil řadu měsíců, a to nejen v turisticky atraktivních obdobích.
25 fotografií

Procházka Pavla Piekara po Benátkách

Čtenář reportér
Fotbalisté SK Benátky oplatili Ústí nad Orlicí podzimní porážku, výsledkem 1:0 se lídrovi divize C přiblížili kolo před na jediný bod.
/FOTOGALERIE/ Šlágr kola, který pro sebe benátečtí fotbalisté urvali až v nastaveném čase. Benátky se staly teprve druhým týmem, který v letošní sezoně dokázal o všechny body obrat vedoucí Ústí nad Orlicí. Výhra byla naprosto zasloužená. Domácí byli po většinu zápasu lepším týmem a mocně dobývali obranu východočeského soupeře. Potrestat zaváhání hostující defenzívy, která pracovala víceméně bezchybně, se podařilo až ve druhé nastavené minutě, kdy převážil misky vah na benáteckou stranu Komárek. O vítězi divizní skupiny C tak rozhodne až závěrečné kolo.

Benátky v nastavení odložily Ústí postupové plány. Úleva i satisfakce, řekl kouč

Fotbalisté SK Benátky oplatili Jiskře Ústí nad Orlicí podzimní porážku, výsledkem 1:0 se lídrovi divize C přiblížili kolo před koncem na jediný bod.
/DIVIZE/ Uhrát u řeky Jizery potřebný bod a příští týden oslavit se svými fanoušky na domácím stadionu prvenství v divizní skupině C a postup do třetí ligy. Tak jednoduše zněl plán ústeckoorlických fotbalistů před šlágrem předposledního kola v Benátkách a ještě v 90. minutě zápasu to vypadalo, že se jim ho podaří splnit. Jenže v nastaveném čase soupeř gólově udeřil, oplatil Jiskře podzimní porážkou skoro stejnou mincí a před závěrečným kolem je rozdíl mezi oběma rivaly nejtěsnější možný, tedy jednobodový! Benátky končí v Dobrovici, Ústí proti Turnovu a teprve tyhle souboje přetahovanou definitivně rozhodnou.

Chybělo pár vteřin… Jiskra v Benátkách padla a o triumf se musí rvát až do konce

Turnov A - Velké Hamry A, ilustrační foto.
Mají rozhodčí vždy pravdu? O karty nebyla o víkendu nouze napříč soutěžemi. Padaly žluté i červené. Ne vždy ale trenéři s výrokem sudích souhlasili. Přísnější měřítko měli jak na áčko Turnova, tak na Velké Hamry. Ty hrály v Ústí nad Orlicí a emoce tam neměly hranic. Domácím jde o hodně. Hosté si přijeli zahrát kvalitní fotbal. Výsledkem bylo ale zklamání.

Trenér Hamrů: Domácí byli bezradní. To, co se na hřišti dělo, bylo přes čáru

Michal Mašek se svými syny Michalem a Lukášem
/OSOBNOST DENÍKU/ S vyhlášením svého konce na lavičce Kosmonos chtěl původně nějaký ten týden posečkat. Nakonec ale vyšel najevo ještě v době, kdy je divizní soutěž v plném proudu a na vrcholu bojů o záchranu. Ty už by tým trenéra Michala Maška měl po minulé výhře zvládnout. V příští sezoně pak mužstvo po dlouhých letech povede někdo jiný (Pavel Jícha).

Končící Michal Mašek: Cítím se, jako bych Kosmonosy trénoval věčnost

Fotbal
SK Vysoké Mýto vs. SK Benátky nad Jizerou.
Devětačtyřicet minut trvalo než benátecký tým zdolal úporný obranný val mladíků rezervy druholigové Chrudimi. Což o to, domácí byli více na míči, avšak cesta do pokutového území jim byla v první půli téměř zapovězena. Gólovou euforii rozpoutal až chvilku po přestávce útočník Macek. Benátečtí si pak, poměrně v klidu, hlídali nabyté vedení, které v závěru navýšil po pohledné akci nejlepší benátecký střelec Fabián.

Benátky rozbouraly chrudimskou obrannou hráz až ve druhé půli

Fotbalisté FK Mělník 1909 jako první v soutěži přemohli Lužec, doma vyhráli 3:1.
/I. B TŘÍDA/ Za jistých okolností už mohli s předstihem slavit prvenství, místo toho ale fotbalisté Lužce museli strávit vůbec první porážku v sezoně. Ve šlágru 25. kola I. B třídy se o ni zasloužil na jaře až na jedinou výjimku neomylný Mělník. Doma vyhrál 3:1. Hosté kromě kromě 21 zápasů trvající neporazitelnosti ztratili i vyloučeného střelce Zoreníka, červenou kartu viděl prakticky v jednu chvíli i vedoucí hostí Hrdlík.

Lužecká neporazitelnost skončila na mělnickém kopci. Lídr neudržel emoce

Kraje
Malebné chorvatské město Šibenik. Je to populární turistické letovisko s živým přístavem, krásnými plážemi, dlouhými dějinami i historickou architekturou. Leží v jižní části Severní Dalmácie a je nejstarší chorvatskou obcí na pobřeží Jadranu
Známé destinace stále více trpí pod náporem turistů. I proto víceré prestižní zahraniční listy nyní nabídly tipy na méně známá, méně turisty naplněná, ale přitom lákavá místa. Třeba list The Wall Street Journal doporučuje návštěvu chorvatského Šibeniku, The Washington Post zase italskou přímořskou vesnici Bracciano, kde se ženil i Tom Cruise.

Chcete se vyhnout davům turistů? Jeďte do Šibeniku, radí prestižní list

Státy EU
Fotbalisté Trutnova prohráli v utkání 27. kola Fortuna Divize C s Benátkami nad Jizerou vysoko 1:6. V tabulce zůstávají devátí.
/FOTOGALERIE/ V nejvyšší benátecké vítězství této sezony se změnil zápas, který se ale mohl vyvíjet zcela jinak. Domácí Trutnov měl v první půli pět vyložených šancí, které ale neproměnil, a hostující tým v závěrečné pětiminutovce úvodního poločasu dvakrát trestal. Inkasované góly určitě zamávaly s psychikou do té doby velmi dobře hrajícího soupeře, který po přestávce už nebyl tak nebezpečný. Hosté si zkušeně hlídali náskok a třemi brankami na konci proměnili utkání doslova v exhibici.
53 fotografií

Šest ran do klobouku. Benátky uštědřily Trutnovu lekci z produktivity

Z fotbalového utkání I.B třídy Sadská - Pátek (1:8)
/FOTO/ Dvě okresní derby fotbalové I.B třídy skupiny C ze tří víkendových vyhrály hostující celky. Pátek neměl žádný problém s poslední Sadskou, té nastřílel osm branek. Rožďalovice získaly tři body na půdě Vykáně. Domácí prostředí uhájila druhá Jíkev v souboji s Ostrou. Tato derby byla také hodně bohatá na góly. Lídr z Městce Králové se strachoval o vítězství do poslední vteřiny s předposledními Býchory, Semice si poradily se zachraňujícími se Plaňany. Domácí rozhodli v prvním poločase. Ve skupině B vedly Čelákovice v poločase na půdě rezervy Benátek, nakonec ale dali domácí dva góly a brali tři body.
52 fotografií

I.B třída: Městci svazuje boj o postup nohy, Pátek rozstřílel poslední Sadskou

Kraje
/PŘIDÁNA FOTOGALERIE/ Vysoké Mýto bylo jediným týmem, který dokázal obrat benátecké fotbalisty v podzimní části divizní soutěže před vlastními diváky o tři body. Navlas stejným výsledkem skončila i jarní odveta. V ní se ale tentokrát radovali svěřenci trenéra Staňka. Jedinou brankou v zápase se o nejtěsnější výhru zasloužil nejlepší benátecký střelec Fabián.