ŠTÍTEK: Betlém

Ilustrační snímek
Při vykopávkách na jihu Izraele archeologové objevili pozůstatky kostela s více než 1500 let starými nástěnnými nákresy lodí z doby Byzantské říše. Izraelští památkáři uvedli, že rytiny můžou pocházet od křesťanských poutníků, kteří po příjezdu do Svaté země zakotvili v přístavu vzdáleném asi půl dne cesty od kostela. Ten byl zřejmě prvním místem, které poutníci na souši navštívili, napsal web The Jerusalem Post.

Archeologové v Izraeli objevili na zdech kostela 1500 let staré nákresy lodí

Objevy
Podomácku vyrobené kuchyňské náčiní je možné vidět v domku čp. 161.
Cedníky, naběračky, struhadla nebo formičky má leckdo ještě doma po babičce a dobře ví, že poctivě vyrobené kuchyňské náčiní vydrží staletí. Staré časy připomene právě instalovaná kovotlačitelská dílna v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku na Chrudimsku. Expozice je součástí prohlídkového okruhu Řemeslnická obydlí v domku čp. 161.

Kovotlačitelská dílna ožívá v Hlinsku v památkové rezervaci Betlém

Chrudimsko
Pepíček už dnes není v kurzu. Kalendář. Ilustrační foto
Ještě před pár desítkami let Češi oslavovali svátek Josefa 19. března velmi bujaře. Šlo o jakýsi Den mužů, který se musel pořádně zapít. Avšak toto tradiční jméno ve statistikách rok od roku postupně mizí, protože jen hrstka rodičů se v současné době rozhodne mít doma malého Pepíčka. V žebříčku popularity tak v Pardubickém kraji vedou Jakub, Matyáš, Tomáš a Matěj.

Konec Josefů v Čechách? Rodiče novorozenců na krásné české jméno zanevřeli

Chrudimsko
Braunův betlém
V sobotu tomu bylo právě 340 let, co se v malé rakouské vísce Sautens ve středním Tyrolsku narodil, jako páté z devíti dětí kováře a sedláka Jakuba Brauna, narodil jeden z nejvýznamnějších barokních sochařů Matyáš Bernard Braun (24. 2. 1684 – 15. 2. 1738). Nejvýraznější stopu svého umění zanechal v Čechách. I když se podílel na sochařské výzdobě nejen mnoha pražských kostelů, paláců a zahrad, tak asi nejvíc ze všech jeho děl vyčnívají sochy Ctností a Neřestí a také přírodní areál Betlém. Tato jeho stěžejní díla najdou lidé ve východočeském Kuksu nedaleko Jaroměře.
12 fotografií

Před 340 lety se narodil Básník kamene Matyáš Bernard Braun

Krkonoše
Počátek pastevního výzkumu v Betlémě v Oldřichově v Hájích se datuje k roku 1998. Jedná se tak o nejstarší manipulativní experiment v Evropě.
Jaký mají různé způsoby obhospodařování dopad na diverzitu rostlin a kvalitu a výnos travní biomasy? Na to dlouhodobě hledali odpověď v liberecké pobočce Výzkumného ústavu rostlinné výroby, která ale nedávno zanikla. Aby výzkum, který běží nepřetržitě na šesti jizerskohorských loukách a na jednom stanovišti na Českolipsku i několik desítek let, nepřišel vniveč, rozhodla se v něm pokračovat Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická Technické univerzity v Liberci (FP TUL). V případě pastevního experimentu v Betlémě, části Oldřichova v Hájích, se jedná dokonce o jeden z nejstarších výzkumů v Evropě.
5 fotografií

Univerzitní vědci se budou věnovat unikátnímu výzkumu luk v Jizerských horách

Liberecko
Tři králové a plavba po Dalešické přehradě
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Z daleka byla cesta jejich, jen místo Betléma na Dalešickou přehradu mířila mysl jejich. Tři králové v sobotu obohatili plavbu lidem po nejhlubší vodní nádrži v republice. Účastníci plavby naopak svým vstupným přispěli na Charitu. Zážitek ještě cestujícím obohatila i zasněžené okolí a přehrada, která byla napuštěná téměř na maximum. Na záběry se můžete podívat v galerii i ve videu.
35 fotografií

Po Dalešické přehradě pluli tři králové. Zpívali pro dobrou věc

Žďársko
Tříkrálový průvod v čele s velbloudem prošel Krnovem 6. 1. 2024
Svátek Tří králů 6. ledna připomíná klanění mudrců čerstvě narozenému Ježíšovi v Betlémě. V Polsku je tento křesťanský svátek tak významný, že všechny obchody mají zavřeno. V Krnově pracovníci Charity uspořádali tříkrálový průvod v čele s živým velbloudem dvouhrbým. Desítky Krnovanů vyhlíželi před kostelem sv. Martina průvod, který je výzvou k solidaritě a štědrosti.
41 fotografií

VIDEO: Krnovem prošel průvod Tří králů s velbloudem

Bruntálsko
Ilustrační foto
Výstava betlémů v Muzeu přírody Český ráj v Prachově se konala nejen uvnitř ve výstavních prostorách, ale i v muzejní zahradě. Navštívilo ji několik stovek návštěvníků. Pro některé byla lákadlem absolventská vizitka vydaná k této příležitosti, pro ty menší pak třeba jezdící vláček.

Výstavu betlémů viděly stovky návštěvníků

Volný čas
Rozdávání Beltémského světla na 1. náměstí v Mostě.
/FOTO, VIDEO/ Velké množství lidí si přišlo před Štědrým dnem pro Betlémské světlo na 1. náměstí v Mostě. Už před zahájením tradiční akce čekala na světlo před stánkem skautů dvacítka lidí. Podle pořadatelů tradičního setkání u svíček a lucerniček zájem o plamínek Vánoc roste. Lidé letos přicházeli, i když vydatně pršelo a chodníky zaplavil roztátý sníh.
12 fotografií

Na Betlémské světlo v Mostě čekal v dešti zástup lidí. Zájem roste, řekli skauti

Mostecko
Martin Komárek
Betlém je veskrze kladná, ale přece dezinformace. Teď se šíří na sociálních sítích zlé černé pohádky.

Betlém 2023

Komentáře
Betlémské světlo dorazilo vlakem. Ilustrační foto.
S nápadem zapálit vánoční světlo v jeskyni, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus, přišli rakouští skauti v roce 1986. Již v roce 1989 přivezli světlo do Čech naši exiloví skauti. Od roku 1992 k nám přijíždí světlo z Betléma pravidelně. Za příspěvek píseckých skautů děkujeme Václavu Bočkovi, st..

Kam můžete v Písku vyrazit za betlémským světlem

Čtenář reportér