ŠTÍTEK: Blansko

Blanenští fotbalisté (v modrém) na závěr sezony doma zdolali karvinskou rezervu 3:0. Ilustrační foto.
V mnoha ohledech to pro blanenské fotbalisty nebyla ideální sezona. Alespoň její závěr však dozněl v pozitivní náladě. Jihomoravský celek si v posledním kole doma poradil s karvinským béčkem, přední celek třetiligové tabulky porazil 3:0. Přitom ještě čtvrt hodiny před koncem diváci stále čekali na úvodní gól, závěrečná smršť však Blansku přinesla tři body a konečné čtrnácté místo.

Strhující závěr přinesl tři body. Blansko se rozloučilo domácí výhrou s Karvinou

Fortuna ČFL + MSFL
Kuřimští fotbalisté (v modrém) ve šlágru předposledního kola krajského přeboru porazili Boskovice 3:0 a oslavili postup do divize.
Poslední možnost zajít si na mistrovská utkání mají v aktuální sezoně fotbaloví fanoušci. Třetím červnovým víkendem totiž definitivně skončí ročník 2023/2024, chystají se tak závěrečné fotbalové dozvuky. Hned v několika soutěžích se stále ještě bude hrát o postup či odvrácení sestupu, klíčový zápas tak čeká na Břeclav či Letonice. Například v Rakčicích se naopak bude slavit po předání poháru, o který ještě v pátečním finále zabojují Boskovice a Svitávka.
56 fotografií

Kam vyrazit na fotbal? Loučí se Blansko, Boskovice a Svitávka zabojují o pohár

Fotbal
Tady střílela koše hvězda NBA Giannis. Basketbalisté z Blanska vyrazili do Evropy, lákají je památná hřiště. Na snímcích v řeckých Athénách. Se souhlasem Stanislava Komínka
/FOTO, VIDEO/ Krátký driblink zakončený fintou. Výskok, střela a koš. Míč propadne čistě obroučkou. Parádní trefa! Když si člověk hází na koš s partou kamarádů venku na plácku, o nic moc nejde. Pokud ale právě driblujete v athénské čtvrti Sepolia, je to úplně jiný level. Alespoň pro fanoušky basketbalu. Vždyť pod tamními koši se na venkovním hřišti proháněl aktuálně jeden z nejlepších basketbalistů planety a profesionální hráč americké NBA. Hvězdný Giannis Antetokounmpo. Toho v řeckých Athénách připomíná obří podobizna namalovaná přímo na povrchu hřiště.
18 fotografií

Tady střílela koše hvězda NBA. Basketbalisté z Blanska vyrazili do Evropy

Blanensko
Horolezci mají v Lažánkách zelenou na pět let. Místním vadil hluk.
/FOTO, VIDEO/ Horolezci mají v Lažánkách na Blanensku zelenou. Na dalších pět let. Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras vyhověla žádosti Českého horolezeckého svazu o zachování značených lezeckých cest a jejich údržbu na přírodní stěně v lokalitě zvané Klettergarten Lažánky. Terén je určený pro výcvik začínajících lezců a je na pozemku města Blanska, mimo nedalekou rezervaci. Na skalním masivu je dvanáct hotových cest do délky patnácti metrů a obtížnosti 2+ až 4+ a jedna rozdělaná. „Nyní běží patnáctidenní odvolací lhůta,“ řekl začátkem týdne Deníku za ochránce přírody Antonín Tůma.
13 fotografií

Horolezci mají v Lažánkách zelenou na pět let. Místním vadil hluk

Blanensko
Charitativní Štafeta You Dream We Run pobláznila Ráječko. Za sny postižených běžely nonstop celý den tisíce lidí.
/VIDEO/ Wellness v Dolomitech, ruční kolo, dovolená u moře nebo neurorehabilitační pobyt v lázních. Šest snů hendikepovaných v hodnotě bezmála milion korun se pokoušelo ze soboty na neděli splnit více než čtyři tisíce lidí. Nákupem účastnických triček a také běháním ve čtyřiadvacetihodinové štafetě You Dream We Run. Ta odstartovala v sobotu v poledne v Ráječku, kam se loni po osmi ročnících přesunula ze sousedního Blanska.
73 fotografií

Štafeta You Dream We Run pobláznila Ráječko. Běželo se za sny postižených

Blanensko
Tišnovští fotbalisté (v bílomodrém) po vítězství nad Vilémovicemi 4:1 oslavili postup do krajského přeboru.
Rozhodující část sezony je tady, na fanoušky se tak valí další velká fotbalová nálož. Blížící se víkend o mnohém rozhodne, někde se už bude slavit postup, jinde zase smutnit po pádu. Deník Rovnost proto připravil souhrn všech víkendových zápasů klubů z regionu od nejvyšších soutěží po okresní přebory. Zatímco Kuřim nebo B tým Zbrojovky přeberou poháry, Břeclav či Křenovice čekají derby, ve kterých se rozhodne o jejich osudech.
40 fotografií

Kam vyrazit o víkendu na fotbal? Doma se rozloučí Rájec-Jestřebí, lákají i derby

Fotbal
Horečka, průjem a proražený člun. Dobrodruhy postavila na nohy česnečka od lidí
/FOTO, VIDEO/ Pánové Zdenda a Kurt odplouvají z Blanska do Černého moře. Všichni hejtři ukloňte se. Zdenda byl nejlepší farmář na okrese, teď bude nejlepší vodák. Umpa, umpa zpívejte hejtři, ale předtím se ukloňte. Umpa, umpa, šplouch, šplouch! Show bývalého farmáře Zdeňka Slouky z Blanenska a jeho parťáka Kurta Lockwooda pokračuje ve velkém stylu. Dvojice dobrodruhů vyplula v sobotu na obyčejném raftu za pár korun a s minimem vybavení. V plánu má prý dorazit až k moři. Jestli to tak skutečně bude a nejedná se jen o recesi, ukáží následující týdny.
10 fotografií

Horečka, průjem a proražený člun. Dobrodruhy postavila na nohy česnečka od lidí

Blanensko
Vraha z Jevíčka našla policie v Brně.
Jevíčkem v úterý večer otřásla vražda ženy přímo na náměstí. Policie vyhlásila v souvislosti s vraždou pátrání po P. G. z okresu Blansko. Hledal ho také vrtulník. Policie rozšířila pátrání do Jihomoravského kraje. Ve středu, krátce po 16. hodině, přišla zásadní zpráva. Vraha policisté dopadli v Brně. 
3 fotografie

AKTUÁLNĚ: Vraha z Jevíčka policisté dopadli u brněnské Zoo

Krimi
Vraha z Jevíčka našla policie v Brně.
Jevíčkem v úterý večer otřásla vražda ženy přímo na náměstí. Policie vyhlásila v souvislosti s vraždou pátrání po P. G. z okresu Blansko. Hledal ho také vrtulník. Policie rozšířila pátrání do Jihomoravského kraje. Ve středu, krátce po 16. hodině, přišla zásadní zpráva. Vraha policisté dopadli v Brně. "Pachatele jsme zadrželi u brněnské zoologické zahrady a bude předán pardubickým kriminalistům," sdělila Deníku policejní mluvčí Markéta Janovská. Více informací k zadržení zveřejní později. 
6 fotografií

Brutální vražda v Jevíčku: Pachatele policisté dopadli u brněnské zoo

Krimi
Podezřelého z vraždy dopadli policisté v Brně. Muž pochází z Blanenska.
Jevíčkem v úterý 4. června večer otřásla tragická událost, kdy byla přímo na náměstí násilně usmrcena mladá žena. Policie intenzivně pátrala po hlavním podezřelém muži z Blanenska. Krátce po středečním poledni se zaměřila na okolí Brněnské přehrady. Mělo se jednat o bývalého partnera zavražděné.  Odpoledne už policisté ohlásili jeho dopadení, zatkli ho po více než dvaceti hodinách a přibližně šedesát kilometrů od místa činu.
6 fotografií

Podezřelého z vraždy dopadli policisté v Brně. Muž pochází z Blanenska

Blanensko
Dětský den v Blansku
První červnový víkend se v Blansku nesl v duchu oslav Mezinárodního dne dětí. V pátek začalo Středisko volného času Blansko (SVČ) s pestrou nabídkou aktivit, pokračovalo se sobotním celodenním programem pořádaným Kulturním střediskem města Blanska (KSMB) a nezapomnělo se ani na nedělní oslavy v Dolní Lhotě. Novinkou letošního roku bylo letní kino na baseballovém hřišti klubu Olympia Blansko, kde se promítalo na novém velkém plátně.
12 fotografií

FOTO: Den plný radosti a zábavy. Blansko oslavilo Mezinárodní den dětí

Čtenář reportér
Restartování družic i kmenové buňky. Gymnazisté z Blanska si připsali úspěchy
Ještě nedokončili střední školu, a už dosáhli významných úspěchů, které jim mohou zajistit budoucí kariéru a vzdělání snů. Sedmnáctiletý Richard Nikel z blanenského gymnázia získal se svým týmem LASAR dvě zlaté medaile na mezinárodní soutěži Conrad Foundation v americkém Houstonu. Jeho o rok starší spolužačka Štěpánka Keprtová obdržela Cenu Učené společnosti ČR za svou odbornou práci o kmenových buňkách, která byla odborníky označena za významný badatelský přínos. Oběma poděkovali i zástupci vedení města.
9 fotografií

Restartování družic i kmenové buňky. Gymnazisté z Blanska si připsali úspěchy

Blanensko
Interiér dřevěného kostelíka v Blansku.
Celkem patnáct kostelů a kaplí mají lidé možnost navštívit v pátek 7. června na Blanensku. Součástí programu nebude třeba jen prohlídka věže, kostelů či mše a zpívání, ale také stanoviště s různými aktivitami pro děti nebo liturgický tanec. Blanenský deník přináší tipy, do kterých svatostánků letos vyrazit.

Noc kostelů 2024: patnáct kostelů a kaplí na Blanensku otevře své dveře

Blanensko
Fotbalisté rezervy Blanska (v červených dresech) vyhráli v sobotu na hřišti Horních Heršpic 4:2 a s předstihem kola si zajistili postup do A třídy.
První mistr napříč krajských fotbalových soutěží na jihu Moravy je znám. Stalo se jím béčko Blanska, které v sobotu odpoledne s vydatnou posilou z A mužstva vyhrálo na hřišti Horních Heršpic 4:2 a zajistilo si tak s předstihem jednoho kola posun z A skupiny I. B třídy do I. A třídy. Heršpice vedly v poločase 2:0, ale rezerva Blanska smrští čtyř branek ve druhé půli dokonale otočila skóre.
30 fotografií

FOTO: Vytuněné Blansko otočilo zápas v Heršpicích a je mistrem

Kraje
Fotbalisté rezervy Blanska (v červených dresech) vyhráli v sobotu na hřišti Horních Heršpic 4:2 a s předstihem kola si zajistili postup do A třídy.
První mistr napříč krajských fotbalových soutěží na jihu Moravy je znám. Stalo se jím béčko Blanska, které v sobotu odpoledne s vydatnou posilou z A mužstva vyhrálo na hřišti Horních Heršpic 4:2 a zajistilo si tak s předstihem jednoho kola posun z A skupiny I. B třídy do I. A třídy. Heršpice vedly v poločase 2:0, ale rezerva Blanska smrští čtyř branek ve druhé půli dokonale otočila skóre.
30 fotografií

FOTO: Heršpice trápily vytuněné béčko Blanska, to ale vyhrálo a postupuje

Kraje
Blanenští fotbalisté (v modrém) v divokém utkání remizovali s Frýdkem-Místkem 2:2.
Doposud stále ještě neměli jistotu, že si udrží třetiligovou příslušnost i pro příští ročník. I díky vydřenému bodu však nyní už blanenští fotbalisté mohou úlevně vydechnout, záchranu už totiž mají stoprocentní. V divokém pátečním utkání doma remizovali 2:2 s Frýdkem-Místkem a dvě kola před koncem mají devítibodový náskok na sestupové pozice. „I vzhledem k vývoji v tabulce má bod cenu zlata,“ podotkl pro klubový web blanenský kouč Jiří Vorlický.
49 fotografií

OBRAZEM: Euforie v závěru. Blansko v deseti vydřelo vyrovnání a slaví záchranu

Fortuna ČFL + MSFL
Na cestu dostali buchty a slivovici. Dvojice dobrodruhů vyrazila z Blanska na raftu k Černému moři.
/FOTO, VIDEO/ Jak tohle dopadne? Doplují skutečně do cíle nebo je v tom nějaká kulišárna? Otázky jsou na místě, protože vyrazit na cestu z Blanska do Černého moře po vodě na obyčejném raftu za několik tisíc korun s minimem vybavení, vody i jídla, to už chce pořádnou dávku odvahy. Plavba přes pět řek, několik států a dlouhá kolem tří tisíc kilometrů. Přesně v tomto stylu se v sobotu před polednem odpíchli na řece Svitavě v centru Blanska na gumovém člunu vstříc dobrodružství bývalý farmář Zdeněk Slouka a jeho parťák Kurt.
30 fotografií

Dvojice vyrazila z Blanska na raftu k moři. Už popisuje první zážitky a reakce

Blanensko
Kino v Blansku
Filmoví nadšenci z Boskovic, Blanska a jeho blízkého okolí mají svůj film. Dílo pojednává o sedmi postavách, kteří společně tvoří štáb. Ten jede do domu, kde chtějí natočit své amatérské dílo. Po nějaké době ale zjistí, že se tam dějí divné věci a ve finále se snaží zachránit svůj vlastní život. Slavnostní premiéra se chystá na neděli 2. června od 17.30 v blanenském kině. 

Do Blanska míří slavnostní premiéra filmu. Dílo vznikalo od roku 2010

Blanensko
Blansko otevření akvaparku odkládá. V Boskovicích počítají s půlkou června.
/FOTO, VIDEO/ V Blansku počítali s otevřením tamního akvaparku na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka v sobotu prvního června. Na Den dětí. Podle jednatele Zdeňka Grünwalda z městské společnosti Služby Blansko, které ho provozují, stihli koupaliště připravit a vodu vyhřát na teplotu přes dvacet stupňů. Kvůli nepříznivé předpovědi počasí na nadcházející víkend však otevření odkládají.
3 fotografie

Blansko otevření akvaparku odkládá. V Boskovicích počítají s půlkou června

Blanensko
Nové zázemí pro blanenské divadlo i část školy. Kraj připravuje rekonstrukci Kolárky.
/FOTO, VIDEO/ Sedmadvacet milionů korun. S takovou částku v letošním rozpočtu počítá kraj na rekonstrukci zchátralého objektu v blanenské ulici Kollárova. V desítky let staré budově je v nájmu divadlo Kolárka a divadelní studio stejného jména. Zázemí tam částečně využívá také Základní umělecká škola Blansko, kterou zřizuje právě Jihomoravský kraj.
8 fotografií

Nové zázemí pro blanenské divadlo i část školy. Kraj připravuje opravu Kolárky

Blanensko
Bývalý farmář Zdeněk Slouka připravuje cestu na raftu z Blanska do Černého moře.
VIDEO/ Ten chlápek se musel asi zbláznit. Na raftu chce s minimem vybavení doplout z Blanska až do Černého moře? Vždyť se rozpárá už na prvních kamenech u blanenské Klamovky krátce po vyplutí a půjde s brekem domů, myslí si o bizarním plánu spousta místních. Start nevšední expedice bývalého farmáře Zdeňka Slouky se blíží. Na videu začátkem týdne představil parťáka Kurta, který má adrenalinové dobrodružství na nafukovacím člunu absolvovat společně s ním.

Při testu píchli dobrodruzi v Blansku člun. Zdenda a Kurt poplují k moři

Blanensko
Palec nahoru. Žabí hlídka zachránila na Blanensku tisíce obojživelníků
/FOTO, VIDEO/ Běžně by zřejmě drtivá většina z nich uhynula pod koly projíždějících aut. Lidé z komunity Žabí hlídka společně s dalšími dobrovolníky letos na Blanensku postavili při jarním tahu obojživelníků dočasné zábrany celkem na třech místech. A do bezpečí k vodě a pak následně i zpět přenesli zhruba třináct tisíc tvorů. Vesměs ropuch obecných a skokanů hnědých. 
24 fotografií

Palec nahoru. Žabí hlídka zachránila na Blanensku tisíce obojživelníků

Blanensko
Blanenští fotbalisté (v modrém) si z Frýdlantu odvezli vysokou porážku 1:5.
Až v polovině června skončí aktuální třetiligová sezona, budou blanenští fotbalisté patřit mezi ty, kteří z toho budou mít největší radost. V závěru ročníku je totiž stíhá problém za problémem. Kvůli četným absencím hraje jihomoravský tým v každém kole v jiné sestavě, a i z toho pramení jeho špatná forma z posledních týdnů. Blansko prohloubilo svou krizi v sobotu, kdy padlo 1:5 na hřišti do té doby posledního Frýdlantu a ani tři kola před koncem stále nemá jistou záchranu.
53 fotografií

FOTO: Krize vrcholí. Blansko stále není zachráněné, od posledního dostalo pětku

Fortuna ČFL + MSFL
Fotbalisté Baníku Ostrava (v bílém) v utkání 5. kola nadstavby proti Slovácku. Ještě před zápasem svůj postup do druhé ligy oslavili s fanoušky hráči B-týmu.
/FOTOGALERIE/ Rozhodnuto! Fotbalová rezerva Baníku Ostrava porazila v zápase 29. kole MSFL na Bazalech Uherský Brod 2:0 a tři kola před koncem soutěže si s náskokem 11 bodů zajistila postup do druhé ligy. Střelecké hody předvedl Frýdek-Místek doma s Hranicemi (5:0) i Frýdlant nad Ostravicí s Blanskem (5:1), další tři body přidal do tabulky i třetí Třinec po výhře nad Znojmem 2:1. Neuspěl Hlučín, který padl v Uničově (0:1), ani rezerva Karviné doma se Startem Brno (0:1).
35 fotografií

Fotbalové soutěže na Moravě a ve Slezsku - MSFL

Fortuna ČFL + MSFL
Zápas 12. kola divize F Řepiště - Havířov 1:2.
/FOTOGALERIE/ Souboj dvou sousedů tabulky třetí fotbalové ligy se odehraje v Třinci, kde třetí tým v sobotu dopoledne hostí čtvrté Znojmo. Oba soupeře od sebe dělí pouhé dva body. Doma hraje i poslední Frýdlant nad Ostravicí, kam v sobotu dorazí třinácté Blansko. Výhodu svého stadionu má také devátý Frýdek-Místek, v neděli na něm přivítá patnácté Hranice.
6 fotografií

Kam za fotbalem: Na Znojmo v Třinci, doma hrají Frýdek-Místek i Frýdlant

Okresy
Bzenečtí fotbalisté (v černém) porazili v minulém kole Nový Jičín.
Finiš fotbalového jara je tady! Zatímco v některých soutěžích ještě zbývá odehrát pár závěrečných kol, jinde už bude po sobotě hotovo. Fanoušky tak čeká další pořádně napínavý víkend, který napoví o postupujících i týmech, které čeká pád, Deník Rovnost pro ně připravil souhrn všech víkendových zápasů klubů z regionu od nejvyšších soutěží po okresní přebory. Chystá se hned několik šlágrů, v krajském přeboru například druhé Boskovice přivítají třetí Spartu Brno, přímé souboje o přední příčky pak nabídnou i I. A a I. B třídy. Hodonínský okresní přebor pak přinese dokonce duel o čelo.
52 fotografií

Kam vyrazit o víkendu na fotbal? Do Boskovic míří Sparta, Blansko nabídne derby

Fotbal