ŠTÍTEK: Brno

Na Blanensku udeřily v pátek večer silné bouřky. Na snímcích ulice Sloupu v Moravském krasu.
Páteční bouřka, která se prohnala jižní Moravou, zatopila silnice. Plné ruce práce měli hasiči, v kraji zasahovali večer a v noci u dvou stovek událostí. Většinou řešili popadané stromy a čerpání vody. Největší následky nechala bouřka v Brně a na Brněnsku. Ulice pod vodou mělo v noci například i Blansko. Řádění živlu se naštěstí obešlo bez zranění.
9 fotografií

VIDEO: Následky bouřek na jihu Moravy. Kalná voda a bahno zatopily silnice

Brněnsko
Prudkým větrem a deštěm polámané větve spadené na osobní automobil ve Zbýšově u Brna, 21. června 2024.
Do Česka odpoledne dorazily silné bouřky, první vznikly v Pošumaví a postupovaly k severovýchodu směrem do středních a dál do severních Čech a také na východ směrem na Vysočinu. Kolem 22:00 bouřky postupovaly z Brna směrem na jižní část Olomouckého, východ Jihomoravského a do Zlínského kraje. Doprovázely je až pěticentimetrové kroupy a nárazy větru nad 90 km/h. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) o tom informoval na síti X. Počasí způsobilo také problémy na železnici. Hasiči měli několik stovek výjezdů.
42 fotografií

Českem se prohnaly extrémně silné bouřky. Kroupy ničily auta, tratě stály

Česko
Únik plynu, výbuch a požár. Tragédie v brněnské Tržní ulici si před dvěma dekádami vyžádala čtyři životy.
Je pondělí 21. června 2004. Krátce před jednou hodinou odpoledne nic nenasvědčuje tomu, že by se letní začátek týdne vymykal standardům. Už za několik minut se ale všechno změní. V domě v brněnské Tržní ulici 2 exploduje plyn, ohlušující výbuch vytvoří v budově obrovskou díru. Tragédie se stává osudnou čtyřem obětem. Od neštěstí uplynulo v pátek přesně dvacet let.
38 fotografií

FOTO: Dvacet let od velkého výbuchu v Brně. Připomeňte si tragickou událost

Brněnsko
Atletické Memoriály Jaromíra Kremličky a Antonína Malečka ve Vyškově
Památku Jaromíra Kremličky atleti ve Vyškově aktivně uctili pošesté, Memoriál Antonína Malečka zapsal už třiačtyřicátou kapitolu. V prvním se bojuje v běhu na trati 400 metrů a úspěšným mládežníkům v dresech AHA Vyškov stejně dobře konkurovali přespolní atleti. Silné byly zejména sprinterské výpravy z Vítkovic a z Blanska. V ženách ovšem zůstalo zlato doma zásluhou rekordu mítinku Michaely Vylamové, mezi muži byl nejrychlejší vítkovický Milan Ščibráni.
20 fotografií

OBRAZEM: Opět skvělé výkony na atletických memoriálech AHA Vyškov

Ostatní sporty
V Okrouhlé Radouni se jede v pátek a v sobotu tradiční rallye.
Předposlední červnový víkend bývá po konci fotbalových soutěží na velké sportovní události vždy trochu chudší, ale na Hluboké se hraje baseballová extraliga, v Okrouhlé Radouni se jede tradiční rallye a hlavně v neděli večer bude zahájela Letní olympiáda dětí a mládeže, která bude v Českých Budějovicích, na Hluboké a v Táboře probíhat do čtvrtka.   
83 fotografií

Kam o víkendu na jihu za sportem? Extraligový baseball nebo Radouňská rallye

Ostatní sporty
U Zámeckého skleníku v Boskovicích se konal Den s policií. Archivní foto
Víkend před prázdninami nabídne na Blanensku například festival plný zábavy pro malé i velké. ŠpuntFest, tak se akce jmenuje, se koná v boskovickém letním kině. Nalákáme také na Den s policií ČR, kde účastníci mimo jiné uvidí současnou i historickou techniku. Závítat můžete i na Den otevřených dveří na vodárenských objektech. 
18 fotografií

Tipy na víkend na Blanensku: Láká Den s policií i ŠpuntFest

Volný čas
Před ohňostrojem se v Pryglu koupali lidé. Strážníci je na břeh dopravili člunem
Zchladit se v dusném a teplém počasí mělo zřejmě ve středu 19. června v plánu několik plavců. Ti si ale ke smočení nevybrali zrovna vhodnou dobu. V ten den se totiž nad Brněnskou přehradou konal poslední ohňostroj Ignis Brunensis a lidé se na hladině objevili už po takzvaném uzavření hladiny. Strážníci poříční jednotky proto situaci začali ihned řešit, a na člunu s blikajícími majáky vrátili plavce zpátky na břeh.    
6 fotografií

Před ohňostrojem se v Pryglu koupali lidé. Strážníci je na břeh dopravili člunem

Brněnsko
Dny dopravní nostalgie
/FOTO/ O víkendu 15. a 16. června se v Brně konaly Dny dopravní nostalgie k 20. výročí IDS JMK. V rámci akce se lidé mohli svézt z Brna do Blažovic parní vlakem, taženým lokomotivou 433.001 zvanou "Skaličák", přes historický autobus z Blažovic do Sokolnic, až po elektrickou jednotku ř. 560, zvanou "panťák", která nás zavezla ze Sokolnic zpět do Brna.
17 fotografií

Skaličák, panťák a veteráni na kolejích. Brno prožilo dopravní nostalgii

Čtenář reportér
Plánovaná lanovka z Pisárek k univerzitnímu kampusu v Bohunicích.
/VIDEO/ Univerzitní kampus v Bohunicích s Pisárkami, kde se nachází třeba výstaviště nebo rozestavěná multifunkční hala, má propojit do budoucna nová lanovka. Stavba za skoro miliardu korun má své příznivce i odpůrce. Například ornitologové upozorňují, že stavba lanovky může zničit významnou ptačí oblast v okolí plánované trasy. Česká společnost ornitologická dokonce napadla stavební povolení potrvrzené ministerstvem dopravy. Městský soud v Praze vydal předběžné opatření a v tuto chvíli tak zástupci města, respektive brněnského dopravního podniku nemohou v investici pokračovat.
4 fotografie

Bitva ornitologů a Brna o spornou lanovku: začíná soud

Brněnsko
Klára Hintenausová pochází z Jihlavy. Dnes pracuje jako zdravotní sestra v nemocnici v Praze.
O měsíc dřív a s necelými třemi kily se narodila v jihlavské nemocnici Klára Hintenausová. Tím ale její těžkosti při vstupu do života nekončily. Kvůli předčasnému porodu musela na nějaký čas do inkubátoru. Když byly Kláře dva dny, inkubátor začal hořet. Tehdy novorozenou Kláru lékaři stačili rychle vytáhnout a převezli ji na Kliniku popálenin a plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici Brno, kde měsíc v umělém spánku bojovala o život.
4 fotografie

Ležela v inkubátoru, ten začal hořet. Kvůli popáleninám ji čtrnáctkrát operovali

Brněnsko
Na třebíčské křižovatce Spojovací-Znojemská u Hypermarketu Albert začala výměna semaforů. Komplikuje to dopravu na výpadovce na Znojmo.
/FOTO, VIDEO/ Dopravní situace v Třebíči se opět komplikovala kvůli opravám semaforů na frekventované křižovatce u Hypermarketu Albert. Na místě se zejména od Spojovací ulice tvořily fronty, problém s výjezdem měli i lidé, kteří jeli od Albertu. Odpoledne 19. června semafory opět fungovaly. Podle předpokladu a informací z radnice měla oprava přitom trvat do čtvrtka následujícího dne.
23 fotografií

Výměna semaforů v Třebíči: Na Spojovací ulici se tvořily kolony

Třebíčsko
Mezi získané pozemky patří i ty, po kterých nyní vede nájezdová rampa pro autobusy na střechu brněnského autobusového nádraží Zvonařka.
Několik pozemků vhodných například k developerské výstavbě získá od města druhý nejbohatší Čech a brněnský rodák Daniel Křetínský. Parcely v jižní části Brna, s níž se v budoucnu počítá jako s důležitou rozvojovou lokalitou, odkoupí od městských zástupců za 306 milionů korun. Brněnští představitelé naopak od firmy spadající do Křetínského holdingu odkoupí pozemky za 186 milionů korun, které jsou klíčové k výstavbě budoucího železničního uzlu v podobě nového hlavního nádraží.
6 fotografií

Schváleno. Brno prodalo miliardáři Křetínskému lukrativní pozemky v Jižní čtvrti

Brněnsko