ŠTÍTEK: Broumov

Hejtmánkovický most je potřeba zbavit torkretového pláště, jednak z důvodu průzkumu, ale také aby se odhalila struktura kamenné konstrukce mostu a vynikla tak estetická, řemeslná a historická hodnota této památky.
/FOTO, VIDEO/ „Na Broumovsku se bez vědomí veřejnosti a s minimální informovaností místních samospráv připravuje demolice historického kamenného mostu z roku 1819 na hlavní příjezdové komunikaci do Broumova," začala se zhruba před dvěma týdny mezi lidmi na Broumovsku šířit informace, podle níž by se dlouhé roky plánovaná rekonstrukce takzvaného Hejtmánkovického mostu měla změnit na demolici více než 200 let staré pískovcového klenutí zdobeného sochami světců.
21 fotografií

Starému mostu před Broumovem zvonila hrana, petice ho prozatím zachránila

Náchodsko
Dny otevřených ateliérů zdarma zpřístupní klášterní Galerii Dům s komentovanou prohlídkou výstavy Anny Neborové Odstíny dne.
V sobotu 15. června se v klášterní Galerii Dům v Broumově uskuteční komentovaná prohlídka výstavy Odstíny dne za účasti malířky Anny Neborové a do galerie bude po celý den vstup zdarma. Prohlídka je součástí víkendové akce Dny otevřených ateliérů, která se koná po celém Královéhradeckém kraji ve dnech 14.–16. června. Návštěvu kláštera lze spojit i s výtvarnou dílnou slovenské umělkyně Emőke Vargové v Dětské galerii Lapidárium.

Dny otevřených ateliérů zdarma zpřístupní klášterní Galerii Dům i s výstavou

Volný čas
Při Dni dětí na farmě Wenet byla pro návštěvníky připravena naučná stezka  a křest pěti mladých lam.
Dias, Abra, Piškot, Maya, Dante, Boby, Alfa, Reny, Damián a Grande - to byla nabídka deseti jmen připravených pro letos narozené lamy na farmě Wenet v Broumově. Při čarodějnickém dni na konci dubna vybrali návštěvníci pět jmen (Boby, Damián, Piškot, Reny a Maya), a lamího křtu se o poslední květnové sobotě zúčastnil i královéhradecký hejtman Martin Červíček.
61 fotografií

Pětice letos narozených lam ve Wenetu má za kmotra hejtmana Martina Červíčka

Náchodsko
Po každém z 36 utkání se na ledě při závěrečném vyhodnocení objevily hostesky v červených sukních, které pro šampionát dodalo tvůrčí duo Laiva z Broumovska.
/FOTO/ Vedle zlatého snu, který poslední květnovou neděli přetavili čeští hokejisté ve skutečnost, kráčel po celou dobu trvání šampionátu příběh o tom, že i kvalita vznikající ve skromném prostředí mimo okázalá módní mola si umí najít cestu i na světovou scénu. Po každém z 36 utkání, které se od 10. do 26. května v Praze a Ostravě odehrály, se na ledě při závěrečném vyhodnocení objevily hostesky v červených sukních, které pro šampionát dodalo tvůrčí duo Laiva z Broumovska.
6 fotografií

Červené sukně z Broumovska přinesly hokejistům štěstí a s ním i zlatý lesk

Náchodsko
Zahájení provozu úsekového radaru ve Velkých Petrovicích.
Ve Velkých Petrovicích, na hlavním silničním tahu mezi Náchodem a Broumovem, přibyl radar pro měření rychlosti. Zdejší obyvatelé si už delší dobu stěžovali na řidiče, kteří obcí nebezpečně projíždějí jako po závodní dráze. Dubnové měření ukázalo, že tady překročilo rychlost více než 18 tisíc vozidel, z toho téměř 50 řidičů jelo rychlostí vyšší než 116 km za hodinu.
5 fotografií

Ve Velkých Petrovicích jezdí řidiči jako šílenci. Nohu z plynu jim sundá radar

Náchodsko
I. A třída - 26. kolo: Železnice (v modrém) - Broumov 8:2.
/FOTOGALERIE/ Na začátku května dvakrát překvapivě zaváhali. Fotbalisté Železnice, bojující o postup do krajského přeboru, nejprve remizovali v Roudnici, následně padli v Kunčicích. Zpátky na vítěznou vlnu se tak vrátili o uplynulém víkendu, kdy na domácím pažitu před solidní návštěvou (227 diváků) rozstříleli 8:2 Broumov. Čtyřmi vstřelenými góly zazářil kanonýr Jan Kypr. 
42 fotografií

Železnice našla ztracenou pohodu. Broumov odjel s debaklem, činil se hlavně Kypr

Fotbal
23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv. Při této příležitosti čekal v úterý na děti ze základních škol v Broumově a v Meziměstí kulturní program s názvem Dámeknihu dětem. Účastníky pobavilo i divadelní představení  hrané divadlem Čučka.
Pět velkých papírových krabic uprostřed jedné z místností meziměstské knihovny a okolo nich více než tři desítky dětí, pro něž kniha není jen školou či rodiči naordinovaná povinnost. „Tak a teď můžete krabice otevřít a všechny knihy, které v nich jsou, vyskládejte vedle sebe a …," nedozněl ani do konce pokyn dospělého hlasu a malí čtenáři se o překot pustili do osvobozování desítek knih z útrob krabic. Světový den knihy oslavili žáci v Meziměstí a na Masarykově základní škole v Broumově divadlem a knížkami.
32 fotografií

Přijelo k nám knihkupectví: Světový den knihy dopřál možnost koupit si knížku

Náchodsko
Ilustrační foto.
Další mrazivá noc je za námi. Pěstitelé a zemědělci sčítají škody. Na Královéhradecku klesla v noci na úterý 23. dubna teplota až 13,2 stupňů pod nulu, a to na Luční boudě. Labská bouda hlásí - 10,3 °C a v Orlickém Záhoří naměřili meteorologové - 9 °C. V tabulce nejnižších teplot se objevil i Zdoňov, část Teplic nad Metují. Téměř sedm stupňů pod nulou bylo v Broumově.
7 fotografií

Mrazivá dubnová noc. Nejvíc přituhlo na Luční a Labské boudě i v Orlickém Záhoří

Krkonoše
Ilustrační foto.
Další mrazivá noc je za námi. Pěstitelé a zemědělci sčítají škody. Ve výchdoních Čechách klesla v noci na úterý 23. dubna teplota až 13,2 stupňů pod nulu, a to na Luční boudě. Mezi nejchladnější místa v nižších polohách se probojovalo Orlické záhoří či Broumov s téměř sedmi stupni pod nulou, v Králíkách bylo jen o málo tepleji. Králíky byly zároveň nejchladnějším místem Pardubického kraje.

Další mrazivá noc. V Králíkách bylo - 6,4 °C a v Orlickém Záhoří - 9 °C

Orlicko
Ilustrační foto.
Další mrazivá noc je za námi. Pěstitelé a zemědělci sčítají škody. Na Královéhradecku klesla v noci na úterý 23. dubna teplota až 13,2 stupňů pod nulu, a to na Luční boudě. Na Náchodsku naměřili meteorologové - 8,3 °C ve Zdoňově, části Teplic nad Metují. Mezi nejchladnější místa se probojoval i Broumov s téměř sedmi stupni pod nulou.

Mrazivá dubnová noc. Ve Zdoňově přituhlo víc než v Peci pod Sněžkou

Náchodsko
Náchodský gólman Jiří Hladík (úplně vpravo) si připsal nejdůležitější zákrok proti střele Ondřeje Zugara.
/ROZHOVOR/ Celý zápas soupeř téměř nevystřelí, pak ale přijde jedna šance a oni musí zasáhnout. Takový zápas, který je pro muže s rukavicemi vždy velmi složitý, prožil gólman Náchoda Jiří Hladík (27) o uplynulém víkendu v Jičíně. Za stavu 1:0 vychytal ve velké šanci domácího Zugara a nasměroval svůj tým ke konečné výhře o tři branky. Náchodští se posunuli na druhé místo tabulky a teď je čeká velký šlágr proti třetí Solnici (sobota, 17.00, Běloves).
54 fotografií

Hladík pomohl klíčovým zákrokem k výhře v Jičíně a už vyhlíží "superšlágr"

Kraje
Na Broumovsku začala rozsáhlá pátrací akce po Veronice Baníkové, která před 2,5 lety zmizela
Po Veronice Baníkové z Olivětína, části Broumova, se před dvěma a půl lety slehla zem. V neděli 21. září 2021 tehdy čtyřiatřicetiletá žena odešla ze svého bydliště neznámo kam. Od té doby je pohřešovaná. Dnes 10. dubna ji desítky policistů na Broumovsku hledalo v rozsáhlé pátrací akci. Prohledávali oblast, kde mohl být dle nejnovějších informací její poslední výskyt.
3 fotografie

Veronika z Broumova zmizela před dvěma a půl lety. Pátrací akce byla neúspěšná

Náchodsko
Ilustrační foto
V naší pravidelné rubrice zveřejňujeme jména těch, kteří navždy opustili své blízké. Přinášíme vám přehled za poslední týden. Zarmouceným rodinám a přátelům vyslovujeme upřímnou soustrast.

Opustili nás na Tachovsku

Tachovsko
Ilustrační foto
Podle aktuálního srovnávacího výzkumu Město pro byznys, který už po sedmnácté hodnotil podnikatelský potenciál měst v České republice, je na tom z Královéhradeckého kraje nejlépe právě krajské město. Na druhém a třetím místě se umístil Broumov a Trutnov. Analytici agentury Datank v něm hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy. Proč je pro podnikatele nejlákavější právě Hradec? A jak si stojí další obce?

Podle výzkumu se nejlépe z kraje podniká v Hradci Králové. Čím to je?

Hradecko
Polorozpadlý objekt za špitálním kostelem sv. Ducha, kde ještě v lednu přebývali pod propadající se střechou tři lidé bez domova, definitivně zmizel. A s ním i hromady odpadů a veškerá suť, která po demolici objektu zbyla.
Polorozpadlý objekt za špitálním kostelem sv. Ducha, kde ještě v lednu přebývali pod propadající se střechou tři lidé bez domova, definitivně zmizel. A s ním i hromady odpadů a veškerá suť, která po demolici objektu zbyla. Ten byl postaven pravděpodobně bez povolení ještě za socialismu nájemníky nedalekého domu, který je nyní neobývaný. Podívejte se, jak čerstvě zplanýrované místo vypadalo ještě na začátku roku.
24 fotografií

VIDEO: Útočiště bezdomovců zmizelo z povrchu, zbyl jen zplanýrovaný pozemek

Náchodsko
Akce pro děti v Zoo Děčín. Ilustrační foto.
ZooŠkola Zoo Děčín připravila na přelom února a března pro školní i jiné kolektivy zajímavou soutěž, jejímž cílem bylo připomenout si život a dílo Charlese Darwina. Soutěž „Darwinův den“ startovala 12. února, v den výročí narození tohoto vědce. Zvolené datum začátku soutěže je zároveň Mezinárodním dnem Charlese Darwina.

Darwinův den 2024 v děčínské zoo má své vítěze

Čtenář reportér
Master mužů, zleva M. Šildberger (2.), A. Davídek (1.), P.Drtil (3.)
Takřka čtvrt století trvalo než se šipky vrátily do sálu Sokolovny ve Velkém Poříčí. Tenkrát 4. prosince 1999 navštívilo regionální turnaj 113 hráčů (94 mužů a 19 žen), teď v sobotu 17. února 2024 se do turnaje totožného významu zapojilo 112 soutěžících (79 mužů a 33 žen). Připočteme-li k letošním číslům ještě startující v pátečním předprogramu, kdy se hrály Mastery mládeže, zahřívací Open dospělých a týmová Zimní liga, dostaneme se v součtu na účast čítající na 160 osob.
7 fotografií

Ve Velkém Poříčí se o víkendu uskutečnil významný podnik v šipkách

Ostatní sporty
Kdybych to byl tušil, tak bych do toho nešel. Výměna manželek Marianu Farkašovi zasáhla do života víc, než by si kdy před tím dokázal představit.
Poslední díl pořadu Výměna manželek už několik dní rezonuje Broumovem. Město, které před několika měsíci při finále soutěže Evropské město kultury ukázalo svou usměvavější tvář, nyní tvůrci reality show představili zbytku republiky jako neutěšené místo oprýskaných domů, nezaměstnanosti a minima pracovních příležitostí. Nejvíce však místní nadzvedlo, když z obrazovky zaznělo, že dvojnásobná matka na mateřské dovolené pobírá na sociálních dávkách 27 tisíc korun měsíčně. To je částka, kterou domů v pohraničním městě nepřinese drtivá většina místních pracujících.

Na dávkách 27 tisíc? Výměna manželek nadzvedla Broumov, přišel i drsný anonym

Regiony
Kdybych to byl tušil, tak bych do toho nešel. Výměna manželek Marianu Farkašovi zasáhla do života víc, než by si kdy před tím dokázal představit.
Poslední díl pořadu Výměna manželek už několik dní rezonuje Broumovem. Město, které před několika měsíci při finále soutěže Evropské město kultury ukázalo svou usměvavější tvář, nyní tvůrci reality show představili zbytku republiky jako neutěšené místo oprýskaných domů, nezaměstnanosti a minima pracovních příležitostí. Nejvíce však místní nadzvedlo, když z obrazovky zaznělo, že dvojnásobná matka na mateřské dovolené pobírá na sociálních dávkách 27 tisíc korun měsíčně. To je částka, kterou domů v pohraničním městě nepřinese drtivá většina místních pracujících.

Na dávkách 27 tisíc? Výměna manželek nadzvedla Broumov, přišel i drsný anonym

Zprávy
Azyl, který našli ve staré polorozpadlé garáži lidé bez domova, už je minulostí. Neutěšené prostředí v objektu bez dveří, s plísní a propadající se střechou bylo částečně strženo bagrem.
/FOTO, VIDEO/ Azyl, který našli ve staré polorozpadlé garáži lidé bez domova z Broumova, už je minulostí. Neutěšené prostředí v objektu bez dveří, s plísní a propadající se střechou bylo jen pár dní po návštěvě Deníku částečně strženo bagrem. Důvodem prý byla snaha dostat bezdomovce pryč z nebezpečného místa, kde reálně hrozilo riziko propadnutí střechy a zavalení těch, kteří pod uhnilými trámy přespávali.
15 fotografií

Bagr strhl střechu garáže, kde přebývali bezdomovci. Ti si poradili a mají byt

Náchodsko